Číselné a statistické ohlédnutí za supersporty 2012

Startovní pole mistrovství světa FIM supersportů 2012 bylo hodně silné a také vyrovnané. Na podiových stupních se vystřídali jezdci s motocykly celkem 4 různých značek, což vedlo i k tomu že se měnily celkové statistiky dosavadních v dosavadních 16 letech konání tohoto šampionátu.

Kenan Sofuoglu (Kawasaki Lorenzini) se jako první jezdec v historii šampionátu stal trojnásobným mistrem světa a počet svých vítězných závodů posunul z čísla 17 na 21.

Nejbližší pronásledovatel ve statistice Fabien Foret bude také jeho novým týmovým kolegou. Foret vyhrál doposud 15 závodů, z toho 2 v uplynulé sezoně. Světový šampion 2002 skončil letos celkově čtvrtý.

Do statistiky se ale zapsali i mladí nebo nepříliš zkušení piloti WSS. Rookie Jules Cuzel (PTR Honda) zvládl doslova přestup snů z Moto2 do WSS. Byl ve druhé části sezony víc než důstojným soupeřem Sofuoglovi a vyhrál celkem čtyři závody, tolik jich dokázal v roce 2012 vyhrát pouze Sofuoglu. Svůj debut tak dokončil jako druhý se ztrátou 21 bodů na mistra světa a v historické tabulce se zařadil do Top-20.

Sam Lowes (Bogdanka PTR Honda) se z talentovaného Rookieho proměnil ve vítěze závodů. Vyhrál celkem dva, v Doningtonu a v Aragonu, konečné účtování ho zařadilo na místo třetí.

Do čestné listiny vítězů se ale zařadil i bývalý tovární pilot superbikové Ducati Lorenzo Lanzi, když vyhrál třetí letošní závodní víkend v Assenu za pražský tým PRORACE Honda.

V mistrovství světa značek vyhrála Honda se 14 body náskoku na Kawasaki. Další dvě permanentní startující továrny Yamaha a Triumph, se rovněž mohly radovat z podiových umístění.

Triumph skončil v Misano s týmem "Power Team by Suriano" a s motocyklem Daytona 675 v sedle s Alexem Baldolinim na bedně, přičemž italský Rookie dokončil sezonu na místě sedmém. Určitě skvělé umístění, tým totiž vůbec nebyl oficiální závodní stájí továrny Triumph.

Rus Vladimir Leonov (Yakhnich Racing Yamaha) pak dojel v roce 2012 se svou Yamahou R6 celkem dvakrát na podiové umístění, mimochodem za obrovského jásotu diváků při domácím závodě a supersportové premiéře na okruhu Moscow Raceway.

Velkou turbulenci svých pilotů předvedl supersportový český tým ProRace. Na jednom motocyklu Honda CBR600RR se postupně během jedné sezony vystřídali celkem čtyři piloti, dva závody objel ex-vítěz z GP Čech Lukáš Pešek (Phillip Island a Imolu), Ital Lorenzo Lanzi absolvoval závod v Assenu způsobem veni-vidi-vici, jeho krajan Ilario Dionisi závodil v Monze a v Doningtonu a od Misana až do konce sezony pilotoval motocykl tohoto pražského týmu ex-mistr světa Gábor Talmacsi z Maďarska.

Z tohoto pohledu se "dařilo" i další české supersportové stáji SMS Racing. I zde se v sedle motocyklu Honda CBR600RR objevili celkem čtyři jezdci. Po českém jezdci Ondrovi Ježkovi (Phillip Island) jel v Imole další Čech David Látr, od Assenu až do konce sezony dostal šanci Francouz Valentin Debise, s výjimkou Nürburgringu, kde jel domácí Němec Luca Hansen.