Kvalifikaci vyhrál Garcia, Salač startuje třináctý

První den příprav na brněnském automotodromu v pátek absolvovali jezdci Red Bull Rookies Cupu, kteří měli na programu dva volné tréninky a kvalifikaci. Nejrychlejším jezdcem byl v bitvě o pozice na startu Marc Garcia, který tak v Brně získal pole position pro obě klání. Druhý do závodu odstartuje Patrick Pulkkinen a první řadu uzavře třetí Raúl Fernández. Český závodník Filip Salač se do závodů kvalifikoval třináctým časem.

V prvním tréninku zajel nejrychleji vítěz z Rakouska Aleix Viu, který nastavil maximum na 2'12,792 sekundy. Na druhém místě skončil Marc Garcia, jenž si na Red Bull Ringu rovněž jednou připsal plný počet bodů a na okruhu v Brně ztratil na nejlepší čas tři desetiny. S šesti desetinami ztráty skončil třetí britský závodník Rory Skinner. Český závodník Filip Salač jede poprvé před domácím publikem v tak ostře sledovaném víkendu a v prvním tréninku byl s časem 2'14,619 sekundy dvanáctý.

Ve druhém tréninku zajel na první místo Marc Garcia, když maximum na kolo posunul na hodnotu 2'12,295 sekundy. Výborně si na dráze Masarykova okruhu vede finský závodník Patrick Pulkkinen, protože ten si ve druhém tréninku dojel pro druhý čas, když na Garciu ztratil jen jednu desetinu. Třetí v pořadí byl Raúl Fernández. Výrazně zrychlil Filip Salač a časem 2'13,347 sekundy se posunul na devátou pozici.

Kvalifikaci Red Bull Rookies Cupu vyhrál časem 2'11,387 sekundy Marc Garcia. Jen těsně přišel o první pozici na startu Patrick Pulkkinen, který byl pomalejší jen o 0,088 sekundy. Třetí Raúl Fernández ztratil tři desetiny. Vedoucí jezdec seriálu Ayumu Sasaki zajel pátý čas a do závodu odstartuje z druhé řady společně s čtvrtým Mattia Casadeim a šestým Aleixem Viu, který to měl s pádem, ale bez následků.

Český závodník Filip Salač v kvalifikaci znovu zrychlil a svůj čas zlepšil na hodnotu 2'12,890 sekundy, přesto mu to v bitvě o pozice na startu stačilo na třinácté místo výsledkové listiny, což v praxi znamená start z páté řady. Tam bude mít po své pravici čtrnáctého Rufina Florida a patnáctého Omara Bonoliho, jezdce s nímž v závodech často svátí urputné souboje.

První závod je na programu v sobotu 20.srpna 2016 s termínem startu v 16:30 hodin. V přímém přenosu ho lze sledovat na televizní stanici Nova Sport 1 nebo na Red Bull TV.