Hanika první závod v Assenu vyhrál

V pátek odpoledne byl v Assenu na programu pátý závod juniorského šampionátu Red Bull Rookies Cupu, kde z pole position startoval český motocyklový talent Karel Hanika. Jezdci s osmadevadesátkou na kapotě tato první jízda vyšla na sto procent a v cíli slavil zasloužené vítězství.

V úvodních kolech po startu Karel Hanika bojoval o vedení s domácím závodníkem Scottem Derouem, ale dokázal se před Holanďana dostat a oba se snažili ostatním ujet. Jejich nástup ale zachytil Stefano Manzi, který krátce po startu bojoval s Jorge Martinezem, Marcosem Ramirezem, Jordanem Weavinem a Joe Robertsem o třetí místo.

V polovině závodu se Scott Derou dostal před Karla Haniku a už to vypadalo, že českému jezdci dochází dech, protože byl najednou třetí, když se před Haniku také dostal velmi dobře jedoucí Ital Stefano Manzi. Ital předjel také vedoucího Holanďana, ten to neustál a spadl. Ve hře o první místo tak zůstal Manzi s Hanikou.
Oba si nic nedarovali a pořád na sebe zkoušeli různé manévry. Hanika tři kola před cílem Manziho pustil před sebe a jel těsně za ním, aby v posledním okamžiku zaútočil. To se také doopravdy stalo, když v poslední šikaně šel český jezdec pod Itala, který ale spadl a skončil ve štěrku únikové zóny jen pár metrů před cílem.

Karel Hanika projel cílem první a získal plný počet bodů. Nyní je jediný, který zatím překročil hranici stovky bodů a šampionát vede s náskokem třiatřiceti bodů. Na druhém místě skončil Jorge Martin a třetí projel cílem Marcos Ramirez.

„Byl to těžký závod,“ uvedl po jeho skončení Karel Hanika. „Jak Scott, tak Stefano skvěle bojovali. Oběma bych přál, aby projeli cílem, protože opravdu jezdili dobře. V posledních kolech jsem nechal Stefana vést, protože jsem chtěl být v pozici, abych ho dokázal rychle předjet v předposlední zatáčce nebo poslední šikaně. Nakonec to bylo na brzdy v nájezdu do šikany. Tam jsme jeli bok po boku, ale ke kontaktu nedošlo. Podklouzlo mu to a šel dolů. Škoda, ale takové už jsou závody.“
Druhý závod Red Bull Rookies Cupu je v sobotu v 10:25 hodinwww.redbull.tv nebo ze záznamu na TV Nova Sport (1.závod v sobotu od 9:10 hodin a 2.závod v neděli od 14:00 hodin).