WSBK - Misano

Na okruhu Santamonica v italském Misanu pokračovalo sedmým kolem superbikové mistrovství doplněné samozřejmě i o supersporty a superstocky.

World Superbike – 1. závod:
Již ve druhém kole úvodního závodu se rozhodlo o tom, že Neil Hodgsom přeruší svou letošní úchvatnou pódiovou šňůru, když tento britský jezdec továrny Ducati nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a z prvního místa havaroval. Za této situace se své příležitosti chopil Hodgsonův týmový kolega Ruben Xaus, jenž také po dramatickém závodě zvítězil (40:22,423).
Jako druhý projel cílem James Toseland (+0,760), který tak využil pádu Frankieho Chiliho, jenž havaroval v posledním kole právě ze druhého místa. Třetím mužem na závěrečném pódiu byl francouzský jezdec Régis Laconi (+1,711), který jel skvěle především v úvodu závodu, kdy několik kol vedl a následně na jeho konci, kdy naopak úspěšně stahoval vzniklou mezeru mezi jeho a Toselandovím motocyklem.
Čtvrté místo získal Gregorio Lavilla na továrním stroji Suzuki GSX-R1000 před pátým Chrisem Walkerem a šestým Steve Martinem. Sedmé místo obsadil lepšící se Troy Corser před osmým Lucio Pedercinim, který tak využil dobrou znalost okruhu Santamonica v Misanu.
Nejlepších výsledků letošní sezóny dosáhli domácí jezdci na zelených strojích Kawasaki, devátý Mauro Sanchini a desátý Ivan Clementi.
World Superbike – 2. závod:
Druhý závod byl ve znamení ostrého souboje továrních jezdců Ducati, který dokázal stačit v první polovině pouze domácí jezdec Pierfrancesco Chili. Boj o vítězství probíhal mezi Neilem Hodgsonem a Rubenen Xausem až do poslední šikany, kdy nepatrný smyk Hodgsonova stroje znamenal, že tento britský jezdec již nedokázal ohrozit svého kolegu Rubena Xause. Španělský jezdec si tak přijel nejen pro vítězství (40:17,321) a 25 bodů, ale také pro ceněný double, když zvítězil v obou závodech WSBK.
Druhé místo získal Neil Hodgson (+0,244) před v závěru odpadnuvším Frankie Chilim (+6,896). Jako čtvrtý projel cílem Régis Laconi, pro kterého se pomalu začíná tato pozice stávat noční můrou. Páty dokonšil druhý závod Gregorio Lavilla před šestým a především velmi dobře jedoucím Lucio Pedercinem. Po havárii v prvním závodě si sedmým místem spravil náladu Vittorio Iannuzzo, osmá pozice patřila Chrisu Walkerovi, devátá Steve Martinovi a desátá Troyu Corserovi.
Náš Jiří Mrkývka se potýkal s problémy na svém novém stroji a oba závody nedokončil, když pokaždé zastavil pro poruchu v boxech.
V celkovém pořadí i přes svůj pád nadále neohroženě vede Neil Hodgson (315 bodů) před Rubenen Xausem (208), Jamesem Toselandem (185), Régisem Laconim (174) a Gregorio Lavillou (155).
World Supersport:
Návrat na výsluní pro loňského Mistra Světa této třídy Fabiena Foreta znamenal včerejší závod třídy Supersport, když tento Francouz dokázal na továrním stroji Kawasaki ZX-6RR zvítězit (37:55,497). Druhý dokončil japonský jezdec Katsuaki Fujiwara (+1,661), který naopak sedlá tovární stroj Suzuki GSX-R600. Trojici nejlepších doplnil australský jezdec Broc Parkes (+3,953), který tak potvrdil svou vzestupující formu.
Ze čtvrtého místa se v cíli radoval i neradoval Stéphane Chambon. Pátý dokončil závod Jörg Teuchert před svým týmovým kolegou Christianem Kellnerem. Sedmé místo obsadil domácí Alessio Corradi před osmým, nespokojeným Simone Sannou. Desítku nejlepších doplnili devátý Christophe Cogan a desátý Stefano Cruciani.
Smutnými hrdiny byli jezdci týmu Ten Kate Honda, Karl Muggeridge a Chri Vermeulen, kteří krátce po sobě havarovali, stejně jako holandský Jürgen vd Goorbergh, který odstoupil velmi zklamaný z prvního místa pro poruchu své Yamahy YZF R6.
V čele celkové klasifikace přesto nadále vede Chris Vermeulen (131) před Katsuaki Fujiwarou (96), Jürgenem vd Goorberghem (84), Stephane Chambonem (75) a Christianem Kellnerem (69).
European Superstock:
Závod evropského mistrovství třídy Superstock se stal jasnou záležitostí domácích jezdců, kteří si rozdělili prvních pět míst a do bodované patnáctky se jich vešlo dokonce jedenáct. Z vítězství se radoval Fabrizio před Chiarellem, Lanzim, Alfonsim a Dionisim. Prvním zahraničním jezdcem byl v cíli šestý Bertran Martinez ze Španelska.
Náš Matěj Smrž po solidní kvalifikaci nastupoval do závodu z 23. místa s malou časovou ztrátou na bodované patnácté místo. V závodě se však potýkal s problémy s řazením, které ho trápily již v sobotu. V osmém kole ho postihl problém s řazením přímo v průjezdu jedné ze zatáček, což mělo za následek pád a konec účinkování v Misanu.
V celkovém pořadí Mistrovství Evropy Superstock vede Lorenzo Lanzi (82) právě před včerejším vítězem Michele Fabriziem (75), na třetím místě je Lorenzo Alfonsi (74). Série WSBK nyní pokračuje za tři týdny, kdy se koná zřejmě největší svátek tohoto šampionátu – jede se na Laguna Sece v kalifornském Monterey. Tešme se tedy na obávanou, ale většinou jezdců milovanou “Vývrtku“.