Veteráni v Novom Meste

Tento rok sa na Slovensku konali jediné preteky cestných motocyklov (ak nerátam juniorov). Boli to preteky UEM Vintage Regularity Cup 7. a 8. 8. 2004.

Nové Mesto nad Váhom so svojim Podjavorinským okruhom patrí nezmazateľne do histórie cestných pretekov v Československu. Mnohí z nás si ešte pamätajú ako sa na krásnom ale aj nebezpezpečnom okruhu premávali pretekári bojujúci o body do vtedajších M ČSSR. Pre mňa osobne je vzťah k tomuto okruhu veľmi blízky, pretože som vo svojich štyroch rokoch navštívil prvý krát motocyklové preteky práve na tomto okruhu. Keď sa však v roku 1981 uzavrela posledná kapitola tejto "knihy", málokto predpokladal, že sa ešte v meste na Považí rozozvučia pretekárske motocykle.
Pred pár rokmi sa však partia okolo Petra Baláža, ktorý sa aktívne venuje pretekom veteránov rozhodla obnoviť tradíciu Podjavorinského okruhu a po jednom skôr "prehliadkovom" ročníku sa preteky veteránov na tomto okruhu stali súčasťou európskeho pohára pravidelnosti (UEM Vintage Regularity Cup). Samozrejme, že okruh už nevedie po starej trase, vypustená je časť mimo mesta, ale pribudla divácky atraktívna časť pri obchodných domoch, kde pretekári pri brzdení pred vracákom dokazujú, že aj keď ide o preteky pravidelnosti a počítajú sa čo najnižšie rozdiely v troch zaratúvaných kolách, im ide predovšetkým o to, kto bude prvý v cieli. Dokonca sme boli niekoľkokrát svedkami pádov a výjazdy pretekárov až na obrubník boli veľmi častým spestrením bojov o "víťazstvo". Skutočnosť, že diváci lemujú trať po celej dĺžke vo vzdialenosti asi jedného metra od jazdiacich pretekárov, ešte zvyšuje vynikajúcu atmosféru, ktorá sa na motodromoch vôbec nedá zažiť...
Tento rok sa jazdilo v 17 kategóriách, do ktorých sa prihlásilo 167 (!) pretekárov. Popularitu u divákov si získal najmä starý známy účastník TT na ostrove Man Rakúšan Martin Loicht, ktorý prišiel ako prvý do cieľa vo všetkých troch kategóriách, v ktorých štartoval, aj keď podľa pravidiel pretekov pravidelnosti zvíťazil iba v kategórii jednej. Martin sa netají svojimi sympatiami ku klasickým okruhom a na trati je to aj vždy vidieť. Peter Baláž ako hlavný usporiadatel opät prekvapil, ked zaradil do programu netradicne aj pretekárske autá, aj keď iba ako propagačnú jazdu. Petra Baláža sme videli aj na štarte a keďže riaditeľ pretekov nemôže štartovať, funkciu riaditeľa prevzal Karel Křovina. Veľkou udalosťou je vždy nesporne účasť 78-ročného "Prcka" Václava Parusa, ktorý nevynechá príležitosť zapretekať si a pre fanúšika je už len stretnutie s ním silným zážitkom. Úplne najmenším rozdielom zo všetkých kategórií zvíťazil Franto Jadrnícek na Jawe s rozdielom iba 0,32 sekundy pri porovnávaní troch kôl!
Ak mám porovnávať vlaňajšie preteky MR v Trenčíne s tými čo sa jazdili teraz v Novom Meste, tak ak by som dostal na výber ktoré z týchto podujatí môžem zažiť ešte raz, bez zaváhania by som sa rozhodol pre Nové Mesto...