Valencia - finálový závod CEVu

Dnešním závodem na okruhu Ricarda Torma ve Valencii se skončil sedmidílný španělský šampionát CEV - Buckler. A na startu byla i řada závodníků jezdících závody Grand Prix.

Třída 125 ccm

V kvalifikaci třídy do 125 ccm o 44 postupujících do hlavního závodu bojovalo ve dvou skupinách "A" a "B" celkem 62 jezdců a nejrychlejším byl Francouz Johann Zarco - tedy jezdec Grand Prix, který vyhrál kvalifikaci skupiny "A" časem 1.41.847 před domácím Maverickem Viňalesem - vítězem skupiny "B" (1.42.730) a dalším pilotem Grand Prix, Němcem Jonasem Folgerem - tedy druhým v "A" (+0.213) - všichni na Apriliích.

Německý jezdec Jonas Folger se stal vítězem finálového závodu španělského mistrovství stopětadvacítek před Francouzem Johannem Zarcem a Američanem Patrickem Jacobsenem. Desáté místo v cíli zabezpečilo titul Albertu Moncayovi, kterého uvidíme v příštím roce v seriálu Grand Prix.

10- Alberto Moncayo - Andalucia Aprilia - Aprilia RS 125 - + 40.099

Mistrem Španělska se tedy stal Alberto Moncayo ziskem 107 bodů před Maverickem Viňalesem (103 bodů) a Portugalcem Miguelem Oliveirou (73).

Formula Extreme / Moto2

Ve společné kvalifikaci jezdců Formula Extreme a Moto2 dominoval Američan Kenny Noyes na Kawasaki časem 1.34.656 - tedy jezdec, kterého příští rok uvidíme v seriálu Grand Prix v Moto2 za tým Antonia Banderase, před  domácím Carmelo Moralesem (+0.243) na Yamaze a dalším adeptem kubatury Moto2, Bernatem Martinezem (+0.592) - rovněž na Yamaze. Český jezdec Michal Drobný z týmu DMA Racing na Hondě skončil v klasifikaci jako 25. (+ 4.759), což znamenalo 7. řadu startovního roštu.

Z jezdců na motocyklech Moto2 byl nejrychlejší  domácí Daniel Rivas (celkově 14. - časem 1.37.415) - na Blusens BQR před dalším Španělem Xavierem Foresem (15. - 1.37.446) - Siemens Giga.Laglise a Britem Graeme Gowlandem (17. - 1.37.884) na FTR.

Jen pro úplnost kvalifikační časy dvěstěpadesátek z Grand Prix Valencie: Pole position si vyjel Alex Debon časem 1.36.116 před Marcem Simoncellim (1.36.450) a Hectorem Barberou (1.36.470). Časy Rivase a Forese by oba dva jezdce s motocykly Moto2 postavily do virtuální 3. řady startovního roštu při závodě Grand Prix.

O tom jak neslavně v tréninku dopadl Anthony West a jeho premiérový start s motocyklem MZ, jsme už psali v jiném článku.

V závodě Formula "Extreme" vyhrál po velkém souboji trojice domácí Carmelo Morales na Yamaze o pouhých 0.469 sekundy před Američanem Kenny Noyesem na Kawasaki a o 0.867 před svým týmovým kolegou Javierem Del Amorem. Český jezdec Michal Drobný s Hondou se v závodě umístil na 26. místě se ztrátou 1 okruhu na vítězného Moralese.

01- Carmelo Morales - Siemens Gigaset Laglisse - Yamaha YZF R1 - 19 kol za 30′36,214

19- Joan Olive - Promoracing - Harris Moto2 - + 1′01.445

Mistrem Španělska se stal dnešní vítěz Carmelo Morales se ziskem 143 bodů před Bernatem Martinezem (106) - ten má našlápnuto do Grand Prix Moto2 v týmu BQR Blusens a Ivanem Silvou (100), kterého naopak budeme zřejmě vidět v příštím roce v MotoGP na "wild card" s motocyklem Inmotec. A nevděčné čtvrté místo patří v seriálu Američanovi Kenny Noyesovi, který už už má podepsanou smlouvu do Moto2 se stáji Antonia Banderase.

Nás ovšem velmi zajímala nová kubatura Moto2 a zde vyhrál muž na snímku, španělský jezdec Daniel Rivas (celkově v cíli klasifikován jako 11.) s motocyklem BQR, který také zajel nejrychlejší kolo časem 1.37.270. Druhým byl britský pilot Graeme Gowland (v cíli 12.) na FTR a třetím pak další Španěl Daniel Arcas (14.) na AJR.

Supersporty

Nejrychlejším jezdcem supersportů byl v tréninku Jordi Torres na Hondě časem 1.36.766 sledován Andriánem Bonastrem (+0.453) a Ivanem Morenem (+0.495) - všichni ze Španělska a oba dva posledně jmenovaní na Yamahách.

Závod supersportů vyhrál domácí jezdec Jordi Torres na Hondě, startující z Pole position před Kolumbijcem Yonny Hernandezem na Suzuki a dalším Španělem Romanem Ramosem s Yamahou. Jako čtvrtý projel cílem novopočený šampion, Brit Kev Coghlan s Hondou (na snímku), který si tento titul zajistil už po předposledním závodem v Jerezu minulou neděli. V tomto závodě startoval i známý Ital Andrea Iannone a skončil jako 16. Vítěz závodů Grand Prix ve třídě do 125 ccm Andrea Iannone jak známo pojede v roce 2010 v kubatuře Moto2 ve stáji SpeedUp jako spolujezdec Gabora Talmacsiho.