Trest pro Aarona Yatese

Aaron Yates opět ukázal svou bouřlivou povahu a "nakopal" svého soupeře. Vysloužil si za to celkem 30 000,- US Dolarů pokuty a zastavení závodní činnosti na nadcházející závod AMA Pro Racing.

Trest pro Aarona Yatese
Americký jezdec Aaron Yates si mohl připsat další pódiové umístnění ve slavném závodě Daytona200. Osud však tomu nechtěl a zabránil prakticky jistému druhému místu, pro které si minulý víkend “Double A-ron“ na floridském okruhu jel.
Yates totiž nikým neatakován dojel o kolo pomalejší skupinu jezdců, kterou se chystal ihned zdolat. V této skupince byl i domácí borec Anthony Fania, se kterým se dostal Yates při předjížděcím manévru do kontaktu, a se kterým společně havaroval. Pro Faniu to byl pád z pozic daleko za bodovaným umístněním, pro Aarona Yatese to byla doslova tragédie.
V podstatě se jedná o jev, který je vidět velmi často – rychlejší jezdec dojede pomalejšího, který mu neuhne a oba havarují. Nic zase tak zvláštního, kdyby Aaron ihned po pádu nevstanul, neutíkal k Anthony Faniovi a nenakopl ho před zraky televizních diváků, kteří sledovali tento závod nejen na americké televizi. Podívejme se na vzniklou situaci ze dvou pohledů – z pohledu veřejnosti, ale i z pohledu lidí zasvěcených do tohoto sportu.
Ten první pohled je pohled laické veřejnosti, která vidí rozzlobeného jezdce, jenž vzteky kopne svého protivníka. Věc, kterou musí všichni odsoudit. Za tento čin odsoudil zřejmě po právu i promotér šampionátu AMA U. S. Superbike, tedy americká motocyklová federace AMA Pro Racing, která nejenže zastavila Aaronu Yatesovi činnost na nadcházející závod, jenž se pojede na kalifornském okruhu Fontana, ale která pokutovala také tohoto jezdce ze státu Georgia pokutou ve výši 5 000,- US Dolarů. Yates tedy nesmí nastoupit k žádnému ze závodů ve Fontaně.
"Poté co jsme zodpovědně vyhodnotili záběry z televizních kamer a vyslechli všechny traťové komisaře i oba jezdce, dospěli jsme k závěru, že kontakt, který předcházel havárii pánů Yatese a Fania byl nešťastný incident, jaký se při takovýchto závodech stává," říká v tiskové zprávě AMA Pro Racing manažer profesionálního silničního závodění v USA pan Ron Barrick. "Nicméně chování Aarona Yatese po této havárii je naprosto nepřijatelné, a proto mu ukládáme pokutu a zastavujeme jeho činnost.
Ve zprávě AMA Pro Racing se dále hovoří, že Yates utíkal k Faniovi a kopl ho, následovala velká výměna názorů, ale bohužel nikdo neví co si oba jezdci říkali, nicméně potvrdila se domněnka, že Anthony Fania se před kopanci a nadávkami rozzlobeného Yatese uchýlil raději k útěku do bezpečí. Zajímavostí je, že pětitisícová pokuta může být zkrácena na polovinu, když Aaron Yates nastoupí k nějakému léčebnému programu, který povede ke stabilizaci jeho duševní rovnováhy.
O tom, že nikdo nehodlá podporovat jakékoliv násilí, dokládá i postoj Yatesova týmu, továrního týmu Suzuki - Yoshimura Suzuki Team. Tento tým ještě před oficiálním vyjádřením AMA Pro Racing oznámil, že svému jezdci Aaronu Yatesovi ukládají pokutu ve výši 25 000,- US Dolarů.
"Bez ohledu nato, jak se celá situace odehrála, je naprosto nepřijatelné chování Aarona Yatese po tomto incidentu," říká v tiskové zprávě týmu Vicepresident Yoshimury Racing pan Don Sakakura. "Můžeme u Yoshimury říci jediné - jsme velmi zklamáni chováním pana Yatese."
Vedle týmu Yoshimura Suzuki odsoudila chování svého jezdce i samotná továrna Suzuki, a to prostřednictvím svého zástupce na americkém kontinentu , pana Mela Harrise z American Suzuki Motor Corporation. "Rozumím frustraci, kterou prožíval Aaron. Toto byl druhý nepřetržitý rok, kdy mohl získat pódiové umístnění v Daytoně 200. I přes tuto frustraci však musí zvítězit chladná hlava."
Aby neměl Aaron lehký život, pohrozil mu i jeho sponzor, firma Teknic, která stejně jako celý motocyklový národ vyčinil Yatesovi za kopanec a nadávky svému protivníkovi. Pokud by se měly jakkoliv tyto situace opakovat, bude Aaron postižen finančně i z této strany.
Podívejme se však nyní na celou situaci i z druhé strany žhavé mince. Aaron Yates bojoval o pódiové umístnění, která měl zřejmě necelých osm kol před cílem již zcela jisté. Jedna věc je, že Yates šel do předjížděcího manévru zbytečně agresivně, a to v místě, kde motocykl dosahuje rychlost 170 mph (cca 272 km/h). Již samotný pád a náraz do betónové zdi byl nebezpečný, ale měl se vůbec stát? Zeptejme se spíše, proč naprostý amatér, jakým Anthony Fania vůči továrnímu jezdci Suzuki je, chtěl s tímto o několik tříd vyspělejším jezdcem vůbec bojovat?
Fania byl Yatesem předjížděn v době incidentu již počtvrté, během dosavadních 49. kol měl tedy již ztrátu čtyř kol a přesto se rozhodl neuhnou Yatesovi v jeho jízdě za druhým místem. Nevnímal mávání modrými vlajkami, nedbal pokynů traťových komisařů. Asi každý jezdec si dokáže představit tuto situaci. Řekněme si k ní jednu podstatnou věc - slabší jezdci se chtějí mnohdy vyrovnat svým rychlejším protivníkům. Tato situace se odehrála zřejmě i v sobotu v Daytoně, kde chtěl Fania se svým soukromým strojem čelit náporu továrního speciálu v ruce jednoho z nejlepších superbikových jezdců USA. Jednoduše se mu chtěl vyrovnat a dokázat okolí, jak je dobrý jezdec. Myslel si snad Fania, že se udrží továrního jezdce Suzuki?
Být o čtyři kola pomalejší a chtít závodit s Yatesem byl zřejmě Faniův životní omyl, druhá věc je však reakce Yatese, která je i podle mne nepřípustná a Yates za ní bude po právu trestán.
Závěrem tohoto článku o incidentu na okruhu Daytona v USA dejme slovo oboum aktérům této srážky i následných ataků. Nejprve vyslechněme Anthony Faniu z New Jersey:
"Šel jsem na brzdy před zatáčkou, jel jsem středem dráhy," říkal bezprostředně po závodě Anthony Fania. "Ještě jsem plně nebrzdil, když najednou do mě udeřil Yates. Vzal mě zleva a oba jsme havarovali. Když jsem následně vstal a šel k němu, začal do mě kopat a řval na mě, že to byla má chyba. Poté jsme na sebe oba křičeli. On se doslova rozzuřil, když jsem mu řekl, že do mě vrazil, a že to byla naopak jeho chyba. Hádka pokračovala a stupňovala se. Ječeli a křičeli jsme na sebe až do boxů, kde vše pokračovalo. Tým Yoshimura přišel do mého boxu a začal křičet na můj tým, nadávali nám velmi sprostě. "
Tolik vyjádření jednoho z aktérů, které bych chtěl doplnit o slova jeho otce - Anthony Fania seniora, který ihned po tomto incidentu žádal vedení AMA Pro Racing o potrestání Aarona Yatese. "Podám na něj trestní oznámení," říkal otec Anthony Fania. "Aaron Yates může být hvězda, ale takto chovat se nesmí. Myslím, že by mu měli odebrat licenci a již nikdy mu jí nevracet. Je takovýmito výstřelky pověstný. Již nikdy se to nesmí stát. Nejprve vše důkladně prošetříme a poté podáme obvinění. Uvidíme kdo odtud vypadne," nastínil jednu z vět, kterou zřejmě Aaron Yates častoval svého soka. "Lidé od Suzuki nám říkali, že zde mají své sponzory, a že my jsme na vině jejich neúspěchu. Já zde měl také své sponzory a oni sledovali celou záležitost," pokračuje Fahia starší. "Moji sponzoři byly celou záležitostí velmi překvapení. Mohu říci, že jsem pravděpodobně ztratil generálního sponzora."
Celou záležitost ihned po incidentu v boxech okomentoval i Aaron Yates:
"Když jsem tu skupinu jezdců dojel, pokusil jsem se je ještě před zatáčkou zvnitřku předjet," říká Aaron Yates. "Šel jsem trochu později na brzdy, abych je předjel. Najednou jsem uviděl, že jeden z jezdců začal před mým strojem vehementně brzdit a následně do mě vrazil.Zahákovali jsme se. Pokusil jsem se zastavit ještě než jsme vjeli do trávy. Nešlo to a já jen koukal jak se k nám přibližuje zeď. Pomyslel jsem si, že jestli do té zdi v této rychlosti vrazíme, jistě skončím s velkým zraněním. V takovýchto situacích vám hlavou vše rychle proběhne. Ihned po pádu jsem vyskočil, byl jsem velmi rozrušený, cítil jsem, že musím něco udělat. Jsem druh chlapa, který si nenechá nic líbit. Nevím co jsem měl udělat, pokusil jsem se ho kopnout, ale opravdu jsem jej nenakopl. Chtěl jsem odejít, ale on na mě stále mával a šel zamnou. Nadával mi. Dostali jsme se tváří v tvář a já myslím, že jsem mu dal ránu. Nepřestával mě napadat. Jen jsem mu říkal - vychladni. Po závodě jsem musel vyplnit hlášení o nehodě jako na policii. Nevím co s tím budou dělat. Vím, že AMA proti mě něco podnikne, v tuto chvíli však nevím co. Jedno je však jisté - lituji toho. Jsem celou situací velmi zklamaný, závodím kvůli vyhrávání, ne kvůli tomuto. Nyní mám být odstraněný nějakým chlapem, který nedokáže zatočit? Během dlouhé hádky připustil, že najížděl do zatáčky příliš rychle. Potvrdil to."
Aaron Yates vydal 8. března, tedy dva dny po celé záležitosti tiskové prohlášení, kde znovu přibližuje celou situaci. V podstatě potvrzuje již jednou napsanou věc. Najížděl do zatáčky a najednou uviděl jak se jezdec postaví na motocyklu a intenzivně brzdí. Snažil se vyhnout incidentu, ale nakonec přece jen do jezdce vrazil a oba havarovali. "Najížděl jsem do té zatáčky jako vždy, jako všech 48 předchozích kol závodu Superbiků, jako vždy v závodě Supersport," říká Yates v prohlášení. "Při pádu jsem si uvědomil, že můžu mít například zlámané obě nohy. Poté jsem si uvědomil, že jsem přišel o druhé místo. Nemohl jsem uvěřit tomu, co se vlastně stalo. Nikdy jsem neměl záměr kohokoliv zranit. Poslední věc je, že bych chtěl kohokoliv zranit. Toto není pohled, kterým bych se chtěl koukat na Daytonu 2004. Toto určitě není věc, kterou bych si přál v myslích mých fanoušků, při jejich pomyšlení na mou osobu. Jsem smutný z toho, že se vůbec někdy tento incident stal. Omlouvám se všem, které mé chování urazilo nebo zklamalo." Tolik o celé záležitosti. Co si myslíte vy o předjíždění pomalejších jezdců o jedno či více kol? Jaký je váš názor na takovéto situace?

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist