Rozhovor s Matějem Smržem

Série zimních rozhovorů pokračuje, tentokrát jsem si promluvil s Matějem Smržem. Jeho odpovědi na mé otázky naleznete v tomto článku.

Takže to vezměme pěkně od začátku – rok 1998 a tvé první body v českém mistráku a to hned za třetí místo v Mostě za vítězným bráchou a druhým Michalem Březinou. Jak na tento závod vzpomínáš?
Samozřejmě na tuto dobu vzpomínám moc rád. Jsou to chvíle na které se nezapomíná. Poprvé jsem si připadal jako velký závodník a dělalo mi radost porážet o řadu let starší kluky.
Přišel rok 1999 a s ním i první vítězství v závodě MČR 125 ccm. Vzpomínáš si ještě na tento mostecký závod?
Jako by se to stalo včera. Bylo to fajn, brácha si zajistil titul a já celkové třetí místo. Každé vítězství je pěkné, ale to první je vždycky trochu jiné..
V roce 1999 si vedle třetího místa v celkové klasifikaci třídy 125 ccm získal i titul mezi juniory. Jaké byli tvé pocity?
Pořád ty samé. Pamatuji si, že jsem měl hodně najeto jak před sezónou, tak i v sezóně. Absolvoval jsem všechny možné závody a myslím, že se to projevilo. Těšil jsem se na každý závod a nedoufal v nic jiného než ve vítězství. Byla to zábava.
Přeskočme rok 2000, ve kterém si mimochodem zaznamenal další vítězství v závodě MEZ MČR a podívejme se na rok 2001, který pro tebe znamenal zisk titulu v “dospělé“ třídě MČR 125 ccm. Jak na tento rok vzpomínáš?
Byl to dobrý rok. Ze začátku to moc dobře nevypadalo a postupem času se všechno vylepšilo.Vzpomínám na něj rád.
Co bylo pro tebe nejhorší v cestě za tímto titulem?
Asi první závod v Brně. Dobře jsem odstartoval a v prvním kole jsem cílem projížděl jako první. V průběhu závodu se mi přidřela motorka a jen se štěstím jsem dojel druhý. Byl jsem hodně zklamaný a bál jsem se dalšího závodu. Pak ale přišel Hungaroring a vše už bylo v pořádku.
V roce 2002 si sice jezdil německé mistrovství, přesto tvé tři bodované pozice v MČR byly opět pouze pódiová umístnění. Jak vzpomínáš na tento rok, na souboje s Lukášem Peškem?
Tento rok nebyl úplně podle mých představ. Myslím, že jsme udělali už na začátku taktickou chybu. Jeli jsme hodně závodů a tým byl v průběhu sezóny hodně unavený. Určitě se to projevilo i na výsledcích. Mohl bych považovat za úspěch dva závody GP. Ani ty ale nevyšly jak jsem si představoval. Myslel jsem si, že bude daleko jednodušší srovnat se po třech letek na Aprilii s Hondou. V Brně jsem se ale i přes všechno úsilí nedokázal dostat ani na čas, který jsem tam jel v roce 2001. Byla to ostuda.
Na konci roku 2002 přišlo rozhodnutí přestoupit do jiné třídy. Proč?
V podstatě to byla otázka peněz. Dostal jsem i nějaké nabídky do GP 250, ale to bylo finančně neúnosné. Kromě toho se domnívám, že 250ky nebudou mít dlouhého trvání.
Jaké byly tvé první pocity po svezení na závodní Hondě 900?
Strašné. Když jsem projížděl v Mostě poprvé vracákem, tak jsem se bál, abych nespadl ztrátou rychlosti…:o) Jediné, co mě snad mile překvapilo, byly brzdy a výkon.
V roce 2003 si tedy do MČR nastoupil poprvé na silnějším stroji, jaké byly tvé první cíle?
V MČR jsem chtěl jen vyhrávat.
Během sezóny si dokázal dvakrát zvítězit v závodě MČR třídy Superstock, zejména mostecký souboj s Alfredem Lugerem byl vynikající. Jak na tyto závody vzpomínáš?
Při prvním závodě mi v souboji o první místo praskl řetěz. Pak jsem absolvoval závod v Brně se zraněnou rukou z ME a dokončil ho až na třetím místě. Párkrát se mi podařilo i upadnout, někde jsem chyběl (ME) a ty dva zbývající jsem vyhrál.Určitě to mělo být lepší.
Vedle republikového šampionátu si absolvoval také skoro celý šampionát Mistrovství Evropy této třídy. Jak se jezdilo vedle nejlepších Evropanů této kategorie?
To je úplně něco jiného.I patnáctý jezdec celkového pořadí má šanci na vítězství.Startovní pole je hodně vyrovnané a každý chce vyhrát. Vzpomínám na první volný trénink ve Valencii. Připadal jsem si jako amatér.
Jaké jsou tedy tvé celkové dojmy z poslední sezóny?
Bylo znát, že jsme i jako tým v této třídě nováčci. Nasazení týmu bylo po celý rok 100% a tak jsme náš handicap rychle vyrovnali. Vše by bylo v pořádku, kdyby se mi podařilo bodovat v ME.
Podívejme se ještě trochu do historie. V roce 1999 si v Mostě poprvé porazil v přímém souboji v závodě MČR svého bratra Jakuba, co ti na to v cíli řekl?
…“Kdybych chtěl, tak vyhraju“…Já jsem ale věděl, že to není pravda.
Koncem devadesátých let minulého tisíciletí se na tvém motocyklu objevila přezdívka “Kraken“, jak si k ní přišel?
Přišel jsem k ní ve Španělsku na testování. Poprvé jsem tam viděl moře a byl jsem z toho docela hotový. Mechanik mi řekl, že jsem Kraken, který se vynořil z moře. Od té doby mi tak moji přátelé říkají.
Jste motocyklová rodina, otec jezdil závody, ty a brácha je jezdíte nyní. Předpokládám, že když se všichni doma sejdete, hovoříte pouze o závodech, je to tak?
Tak to opravdu ne. Zrovna teď naše rodina prochází velikou rekonstrukcí…:o) Táta se v sobotu žení a čekáme další přírůstek. Vždy, když se vracíme ze závodů, jsme všichni rádi, že od nich máme chvíli pokoj. Ale většinou nám to vydrží tak dva-tři dny.
Na závěr loňského roku si při tradičním BikeCountry doma v Jílovicích vystupoval v roli startéra, mrzelo tě hodně, že nemůžeš kvůli zranění z Imoly jezdit s ostatními?
Docela jo, ještě týden před závody jsem zkoušel na tátu, že pojedu, ale nebylo možné ho zlomit.
Jak trávíš svůj volný čas?
Většinou jsem doma a děláme s taťkou něco na baráku. Občas někam zajdu s přáteli.
V letošním roce nastoupíš opět do Mistrovství Evropy Superstock, jak se na to připravuješ?
Dvakrát týdně mám trénink s fotbalisty na Rudolfově u Českých Budějovic. Jezdím na kole a posiluji. Začátkem února bych měl jet s týmem na měsíc do Španělska na soustředění.