Rozhovor s Jaroslavom Černým

Rozhovor se slovenskou nadějí třídy 250 ccm pro nás připravil Risso46.

Jaroslav Černý - Majster SR 1996, 1997 a 1999 - 50 ccm Automatic a 1999, 2000 a 2001 - 50 ccm Europa
Obľúbená hudobná skupina: Celkovo Pop music
Koníčky: Bicykel Jaro, už to bude 9 rokov, čo som v televízii videl interview s malým, trošku ostýchavým chlapcom po víťaznom preteku minibikov v októbri 1994. Nasledovalo potom ešte ďalších sedem rokov a množstvo titulov medzi juniormi. Ako sa dnes na to pozeráš? Ako vidíš prínos minibikov pre jazdcovu ďalšiu kariéru?
Jasným dôkazom, že minibiky majú význam je, že celá naša garda z minibikov, jazdíme vpredu aj medzi seniormi. Stačí sa pozrieť na mená Glaser, Kadeřábek, bratia Smržovci, takisto vo svojich začiatkoch tu jazdil aj Kaláb.
Vrátim sa ešte trošku viac. Kto ťa vlastne k pretekaniu priviedol, predpokladám správne, že otec?
Áno, otec. Sám je bývalým motokrosovým pretekárom.
V triede do 125 ccm si takmer získal titul majstra SR, no dlho si sa v tejto triede neohrial. Pred tohtoročnou sezónou prišla ponuka od Vladimíra Častku štartovať v jeho novom tíme na dvestopäťdesiatke. Bolo ťažké rozhodnúť sa či zostať v osminkách, alebo ísť o triedu vyššie?
Vôbec nie. Keď som sa v Španielsku prvýkrát posadil na dvestopäťdesiatku, povedal som si, že stodvadsaťpäťku už nechcem vidieť. Ale samozrejme sme zvažovali aj to, či predsa len nie som pre túto triedu príliš mladý.
V čom je hlavný rozdiel medzi osminkami a štvrťlitrom?
Sila motoru. Pred štvrťlitrom musíš mať rešpekt. A takisto to už vyzerá ako motorka. Šesťstovka je už moc, stodvadsaťpäťka zasa málo.
Hneď v prvom preteku v Trenčíne si prekvapil druhým miestom a najrýchlejším kolom v preteku. Bol si spokojný?
Bol som spokojný, ale chýbal tomu jeden detail, byť na prvom mieste. Ale nie, bol to prvý pretek a na začiatok to bolo dosť dobré.
V Hradci Králové si potom viedol až do posledného kola, no po vzájomnej kolízii s Rousom si po páde prišiel do cieľa na štvrtom mieste...
Páčil sa mi vývoj tohoto preteku, no nečakal som, že bude Rous v závere taký tvrdý.
Vraj sa Ti prišiel Rous po pretekoch ospravedlniť...
Je to pravda, vravel, že ho to mrzí
V pretekoch Majstrovstiev Európy v Moste si skončil na výbornom 14. mieste pri premiére v tomto šampionáte, veď len šesť dní pred pretekmi si dovŕšil vek 16 rokov pre udelenie medzinárodnej licencie pre túto triedu. Môžeš nám trošku priblížiť priebeh tohoto preteku?
Začal som zle, po štarte som bol šesnásty, postupne som sa prepracoval na 11. miesto. Potom som zasa klesol na osemnáste a ku koncu som sa prebojoval na štrnáste.
Budeš tento rok pokračovať v seriáli ME aj v niektorých ďalších pretekoch?
Chcel by som ísť Maďarsko a Cartagenu na konci sezóny, uvidíme, či sa podarí ešte niečo ďalšie.
Všimol som si, že mechanika ti robí bývalý pretekár Petr Vašat. Ako si rozumiete? Vie Petr pracovať na motorke podľa tvojich predstáv, či myslíš si, že už ty sám vieš Petrovi presne povedať čo je treba na stroji nastaviť?
Petr je vynikajúci mechanik, spolupracuje sa s ním výborne, bol by som rád, keby som s ním mohol spolupracovať čo najdlhšie aj v budúcnosti. A čo sa týka mňa, myslím že je stále čo zlepšovať, je to cesta zbierania skúseností, určite toho budem vedieť o dva roky viac ako teraz.
Ako sa dívaš na svoju budúcnosť v tomto finančne čoraz náročnejšom športe?
Práve kvôli financiám je to vždy otázka novej sezóny. Čo prinesie, aké finančné možnosti budú, takže dnes sa nedá povedať nič dopredu.
A keďže je tento šport náročný predovšetkým práve na financie, iste máš nejakých svojich sponzorov, bez ktorých by tento šport nešlo robiť...
Áno, pomáhajú nám firmy Fuchs (motorové oleje), Styx Vráble (motocyklové doplnky), pán Eduard Zdražil so svojou firmou Linde (predajca plynov), AMOS (predajca automobilov Škoda) a Vidlička (predajca automobilov Citroen). Týmto ľuďom a firmám vďačím za to, že vôbec môžem pretekať.
Jaro, ďakujem ti za rozhovor a prajem ti veľa úspechov.
Zhováral sa a fotil: Risso46