Michal Puškár ml. o letošní sezóně

Rozhovor se slovenským závodníkem třídy 125 SP připravil náš slovenský spolupracovník Risso46.

Meno Michal Puškár je v česko-slovenskom motocyklovom športe známe. V roku 1990 získal Michal Puškár startší titul majstra ČSFR v triede jednovalcových dvestopäťdesiatok. V posledných rokoch ho môžeme stretávať v depe, kde ako vynikajúci ladič motorov stál za úspechmi Raucha, Častku, Marinicu, či Paukoviča. Okrem toho sa už niekoľko rokov venuje aj svojmu synovi Michalovi, majstrovi Slovenskej republiky 2001 v triede 125 Sportproduction. A práve s ním som sa pozhováral o uplynulej sezóne a plánoch do budúcnosti
Michal, asi je zbytočné sa pýtať, ako si sa dostal k motocyklovým pretekom...
Už ako malý chlapec som veľmi často sprevádzal svojho otca na pretekoch, vždy som chcel byť motocyklovým pretekárom, ale otec chcel aby som radšej skúsil motokáry. A tak som sa v r.1993 prvý krát zúčasnil pretekov v Poprade za volantom motokáry. Po troch sezónach skôr sporadickej účasti som zistil že tento šport nie je pre mňa, pretože som vždy túžil vyskúšať si pretekársky motocykel. Otec sa napokon dal prehovoriť a kúpil mi Apriliu Futuru 50, s ktorou som absolvoval jeden pretek, Hričov 1996. Od roku 1998 jazdím v triede Sportproduction. V roku 1998 som bol v M-SR na 13-tom mieste, 1999 na 8. mieste, v r.2000 som bol vicemajstrom SR a v r. 2001 Majster SR, v Alpe Adria Cupe celkovo na 11.mieste. V sezóne 2002 sme sa zučasnili viacerých pretekov A-A Cupu .
Objavuješ sa v triede 125 Sportproduction, neláka ťa to aj do "gépéčkových" tried?
Určite láka, dokonca veľmi, ale som realista a viem že prestup do tejto triedy by sme už asi finančne nezvládli. A jazdiť na chvoste poľa so starou motorkou a starými pneumatikami nemá význam. Pomáhajú mi síce firmy ako Castrol Slovensko, Drives and Pumps Michalovce, MP Furtom, ale na gépečko by to určite nestačilo.
Vieš si svoju budúcnosť predstaviť aj vo vyšších štvortaktných triedach?
Zatiaľ som o tom neuvažoval, ale asi nie. Ja by som radšej jazdil triedu 250 GP.
Tento rok sme ťa často pri pretekoch domácich majstrovstiev nevideli...
Áno, domáce majstrovstvá som nejazdil (okrem Trenčína), ak som sa zúčasnil, tak v rámci A-A Cupu. S otcom sme sa zhodli že to nemá význam, pretože ak by som aj niekde zvíťazil (napr. v Čechách), nedostal by som ani pohár, keďže nejazdím majstrovstvá Česka.
Ako sa ti darilo v Alpe-Adria Cupe?
Myslím si, že sa táto sezóna vydarila. Hneď v úvodnom preteku A-A v Brne som celkovo došiel štvrtý z 26 jazdcov a podarilo sa mi predbehnúť aj Talianov. V tréningu som mal ale predtým smolu,absolvoval som len prvý kvalifikačný tréning, v druhom sa mi pokazila špeciálna kitová elektronika (odlomil sa káblik 15 minút pred tréningom a kým sme to opravili, tréning skončil), takže som stál na rošte deviaty. Dve kolá som sa naháňal so Sedlom a Chlíbkom a kým sa mi podarilo prebojovať pred nich prvý traja mi ušli. Na A1-ringu som mal deviaty čas, zišla sa tam celá Talianska špička. Po štarte som bol asi šiesty, potom som mal problémy s radením rýchlostí a klesol som asi na 15. miesto, radenie sa umúdrilo a ja som postupoval dopredu, mal som kolíziu so Sedlom, ktorý mi ohol výfuk, takže motorka nemala dostatočný výkon. Prebojoval som sa až na 7. miesto pred Taliana Orta (víťaz z úvodnej Rijeky), avšak ten ma v predposlednej zátačke predbehol a v poslednej zátačke využil moje problémy s motorkou Soukup a predbehol ma aj on, takže som bol nakoniec 9-ty. Na Pannonii sme mali technické problémy. Na Hungaroringu motorka šla výborne skončil som celkovo druhý.
Tvoja Aprilia bola vraj pred sezónou na "omladzovacej kúre" v Taliansku...
Boli sme v Taliansku, ale robili nám tam iba nikasil a zohnali sme niektoré diely. Otec sa rozhodol že sa trochu bude venovať aj mojej motorke (Doteraz sa jej velmi nevenoval,lebo pracoval na výrobe nových válcov pre 125GP).
Sezónu si zahájil výborne. V Trenčíne si po vybojovanom Pole Position zvíťazil aj v pretekoch pred Čechom Chlíbekom. Počas celého preteku sa ťa pokúšal predbehnúť, všetky jeho útoky si v pohode odrážal. Bolo to také jednoduché ako to vyzeralo?
Bol som sám prekvapený že mám Pole-Position a veľmi ma to potešilo. Na štarte som trochu zaspal a odštartoval som asi až piaty alebo šiesty, avšak už v druhom kole som bol tretí, v ďalších kolách som dobehol Chlíbka a Prúdka a nakoniec ich predbehol. V poslednom kole, v poslednej zátačke som išiel veľmi opatrne, len aby som nespadol (pneumatiky už mali štvrtý pretek) a tak som vyhral veľmi tesne len o 0.09 s. Bol to najkrajší pretek v celej mojej doterajšej kariére a ďakujem Pánu Bohu za to, že sa mi podarilo vyhrať a to ešte pred domácim publikom.
Tvoja Aprilia je momentálne ponúkaná na predaj. S čím by si sa chcel predstaviť v budúcej sezóne?
Na mojej Aprílii by mal na budúcu sezónu nastúpiť (ak všetko vyjde ) jeden nový slovenský jazdec. S otcom sme boli v Nemecku a kúpili sme novú Apriliu. Momentálne čakáme na kitovú elektroniku a po sviatkoch by sme ju chceli začať ladiť. Rád by som išiel ešte pred sezónou niekde testovať.