Majstrovstvá republiky v Trenčíne

Na letišti v Trenčíně začal letošní šampionát Mezinárodního Mistrovství České Republiky R. R. silničních motocyklů a spolupracovníci těchto stránek pochopitelně byli při tom.

Uplynulý víkend sa na trenčianskom okruhu odohral prvý diel seriálov majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky. Spojenie majstrovských pretekov oboch krajín prinieslo aspoň o niečo väčšiu konkurenciu a vďaka tomu sme sa stali svedkami celkom zaujímavých pretekov vo všetkých kubatúrach. Pri piatkových voľných tréningoch nastala nevídaná situácia, keď musel byť tréning na niekoľko hodín prerušený, kvôli príletu a odletu talianskeho štátneho predstaviteľa... Počasie bolo tento rok v Trenčíne premenlivé, v piatok bolo príjemne, v sobotu sme premrzli a zmokli, no nedeľa bola slnečná a horúca.
Už do spomínaných voľných tréningov nastúpili niektorí jazdci s veľkým nasadením, Miloš Baláž absolvoval dosť zákerný highsider na druhom motocykli Matěja Smrža pre kategóriu Stocksport. Miloš si poranil nohu a z pádu bol dosť otrasený. Nakoniec štartoval, ale len v triede Supersport na svojej staršej Honde.
V nedeľu na obed prišli ako prvé na rad české majstrovstvá Supermono, ktoré boli súbojom Martina a Libora Kamenických. Úspešnejší bol Martin, na treťom mieste skončil Daniel Zoernweg. Štvrtý Josef Duchan už strácal jedno kolo.
Potom nasledovala voľná trieda. Štartujúci boli klasifikovaní rozdielne podľa obsaho motorov na 250 - 600 ccm a nad 600 ccm. Medzi jazdcami nad 600 zvíťazil Marek Káňa necelé dve sekundy pred Petrom Čermákom, tretí skončil už s odstupom Marek Fischer. V kategórii 250 - 600 rozhodol súboj o prvé miesto vo svoj prospech Marek Hettych o necelú sekundu pred Jiřím Brožom. Slovák Vladimír Ruža, ktorý skončil tretí, mal už stratu takmer 19 sekúnd.
Už v tréningu triedy 125 Sportproduction výborne zajazdil Slovák Michal Puškár ml., ktorý vybojoval Pole Position. Štart preteku mu nevyšiel a do prvej zákruty vchádzal na piatom mieste. Behom niekoľkých kôl sa však dostal na prvú pozíciu, ktorú musel tvrdo hájiť pred Radkom Chlíbekom a Tomášom Prudkom. Chlíbek sa počas pretekov dopustil chyby a stratil kontakt so svojimi súpermi. Výbornou jazdou sa však prepracoval späť na druhú pozíciu a útočil na vedúceho Puškára, no ten istou jazdou dokázal prvé miesto uhájiť.
V kategórii Stocksport lákal súboj Alfred Luger (obhajca českého titulu) - Matěj Smrž. V tréningu bol prvý Luger a rovnako prvý odštartoval aj do preteku, tesne sledovaný práve Smržom. Pri prejazde do tretieho kola však prechadza Luger osamotený s náskokom pred Mikšovským... Smrž je z hry vonku a tak Luger kontroluje situáciu a v cieli má na druhého Mikšovského takmer 3-sekundový náskok. Tretí Pavel Bittner stráca už 10 sekúnd.
V triede do 250 ccm sa už od tréningov sústredila pozornosť na dvoch jazdcov. Radek Rous, ako obhájca titulu bol jasným favoritom, no záujem sa točil aj okolo 15-ročného slovenského pretekára Jaroslava Černého, ktorý štartuje v novom tíme Vladimíra Častku a v Trenčíne to bolo jeho prvé vystúpenie v tejto triede. V tréningu bol prvý Rous o 19 stotín sekundy práve pred Černým. Po štarte vyrazil dopredu Rous, po chvíli bol však v čele Černý. Rousovi sa podarilo dostať opäť do čela a začal získavať náskok, zatial čo Černý nie celkom spokojný so správaním motocykla udržoval druhú pozíciu. Na tretieho Henrika Voita z Nemecka mal dostatočný náskok. Keďže na Slovensku nie je viac pretekárov v tejto triede, Černý bude tento rok bojovať o titul českého šampióna.
Superšporty boli jasnou záležitosťou Jindřicha Hudečka, ktorý zvíťazil s náskokom skoro 19 sekúnd pred Jiřím Fejtom a Slovákom Milošom Balážom, ktorý po piatkovom páde podal naozaj výborný výkon. Štvrtý Miloš Urbanec bral do českého majstráku body za tretie miesto, lebo Baláž boduje do M SR.
Najväčším favoritom triedy 125 GP bol Slovák Mário Pavkovič, ktorý štartuje na vlaňajšej Peškovej Honde (pôvodne Hulešova z MS 2001), ktorú mu ladí Michal Puškár st. Mário po vyhratom tréningu dominoval aj v samotnom preteku, keď krok s ním dokázal držať len Michal Březina na motocykli s motorom českej konštrukcie FGR. Michal však urobil chybu a stratil, predsa však nakoniec druhé miesto vybojoval. Tretí skončil Oldřich Podlipný a štvrtá Markéta Janáková, ktorá si zvyká na vlaňajšiu Hondu po Jarovi Černom. Igor Marinica sa v Trenčíne lúčil s touto triedou, v ďalších pretekoch by sme ho mali vidieť už v kategórii Superšport na Honde. Rozlúčka mu nevyšla, jeho Honda preteky nevydržala.
Na záver programu sa predtavili Superbiky. Víťaz tréningu Jiří Mrkývka neodštartoval dobre, ale behom dvch kôl sa dotiahol na špicu. Za predčasný štart dostal penalizáciu 10 sekúnd Pavel Veselý, takže do tej doby vedúcí jazdec asi vo štrvtom kole zpomalil a pustil pred seba dvojicu, ktorá jazdila v závese za ním (Mrkývka, Dražďák). Asi v polovici preteku sa Jiří Dražďák dostal pred Jiřího Mrkývku a toto poradie zostalo až do cieľa. Na štvrtom mieste skončil Raymond Borowczak. Autoři článku: Risso46, Wlada39 a Fajo46