Macau Grand Prix

Návrat na slavný závod na městském okruhu, který vždy byl, je a bude považován za jeden z nejtěžších závodů motocyklové historie. Za svou odvahu řítit se mezi obytnými domy jsou jezdci však patřičně honorováni a tak zřejmě tento závod nikdy nevymizí z motocyklového kalendáře.

Macau Grand Prix
Slíbil jsem vám krátký návrat k jednomu z nejnebezpečnějších závodů, který se v současnosti jezdí v rámci silničních závodů motocyklů. Tímto závodem je Grand Prix Macaa, kterého již 37. ročník se konal o posledním víkendu.
Již počtvrté během šesti roků se z vítězství na 6,2 km dlouhém okruhu v ulicích města radoval Brit Michael Rutter, který v daleké Asii vodil litrový stroj Ducati v barvách týmu Ducati Renegade. Třicetiletý jezdec vedl závod od jeho startu až do cíle, který byl po patnácti kolech. Celý průběh se pak vyznačoval neustálým zvyšováním náskoku na stále druhého Johna McGuinnesse (Zongshen Racing Ducat), tedy vítěze tohoto slavného závodu z roku 2001.
“V počátku závodu to vypadalo dobře a tak jsem se rozhodl několika rychlými koly odtrhnout od McGuinnesse,“ říkal v cíli spokojený Rutter, který právě těmito rychlými koly překonal rekord okruhu o téměř jednu sekundu. Jediným problémem pro Ruttera tedy byla ke konci závodu kvalita jeho pneumatiky, která ho donutila trochu zvolnit tempo.
Ulehčenou úlohu v posledních kolech měl Rutter také kvůli druhému v cíli, tedy již zmíněnému Johnu McGuinnessovi, který po problémech v kvalifikaci, kdy odjel pouhých devět kol, raději zvolnil tempo a soustředil se na svou druhou pozici.
Pro třetí místo v tomto závodě si dojel veterán ze Skotska – Brian Morrison startující za tým SERT Suzuki. O 26 sekund za Morrisonem dokončil závod Němec Markus Barth (Fylde Superbikes Suzuki), který byl příjemným překvapením letošního ročníku Macau Motorcycles Grand Prix.
Smůlu prožil Brit Stuart Easton, který v posledních kolech jezdil na třetí pozici, ale po chybě v zatáčce Melco, kde byl dlouhý a málem proboural zeď domu, o tuto pozici přišel a s vypětím všech sil se dostal zpět do závodu na šestnácté pozici. Nakonec si tento dvacetiletý mladík ze Skotska přijel při své premiéře na tomto okruhu pro solidní páté místo.
V hodnocení třídy Supersport zvítězil australský jezdec Cameron Donald (Zongshen Racing Yamaha), který skončil v samotném závodě na desátém místě. Donald porazil o dvě sekundy Bruce Ansteye z Nového Zélandu. Smolný den prožil nakonec třetí Steve Plater, který sice dokázal zajet na pódium a zlepšit o 1,5 sekundy rekord okruhu pro třídu Supersport, ale vzhledem k jeho penalizaci třiceti sekundami nemohl pomýšlet na vítězství, které mu nakonec uteklo o necelých dvacet sekund.
Stejně jako Rutter v hlavním závodě, tak i hongkongský Cheung Wai On se radoval počtvrté z vítězství v závodě ACMC Trophy vypisovaném tradičně pro dvoutaktní motocykly s obsahem 125 ccm. Jako druhý skončil v dramatickém závodě, který nepostrádal akci od startu až do cíle, další jezdec z Hong Kongu - Chow Ho Wan, jenž sice do závodu nejlépe odstartoval a v úvodních kolech vedl, ataku svého krajana v osmém kole nakonec podlehl, když Cheung Wai On zajel několik nejrychlejších kol závodu. Ze třetího místa se radoval teprve šestnáctiletý Joshua Waters, který si v Macau odbyl svou premiéru.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist