Le Mans Preview

O tomto víkendu se jede jedna z evropských motocyklových legend - 24 hodin Le Mans.

Le Mans Preview
Při pohledu na kalendář závodů jak světových tak i národních šampionátů by se mohlo zdát, že o tomto víkendu bude klid motocyklovým zbraním. Opak je však pravdou. Již v sobotu totiž startuje jeden z legendárních závodů našeho sportu – 26. ročník vytrvalostního závodu Le Mans 24 Heures du Endurance 2003. Tato motocyklová přehlídka každoročně tahá spousty fanoušků z celého světa a nejinak tomu bude v letošním roce. Pořadatelé očekávají okolo 80 000 diváků, pro které i v letošním roce připravili množství doprovodných akcí jako například obrovskou pouť s mnoho holandskými atrakcemi, koncerty rockových kapel a další spoustu zábavy včetně doprovodných závodů Hornet Cup 600 a 900, Sportscar, AFAMAC Class, závody vytrvalců. Přidáme li k tomu i předpověď počasí, která pro tento víkend byla předpovězena meteorology pro území Francie – mohou se návštěvníci Le Mans těšit na opravdu nádherný a báječný víkend.
Již dnes se rozezní motory čtyřtaktních motocyklů po okruhu Bugatti v ranním volném tréninku doplněném o odpolední kvalifikaci a následně o povinné noční ježdění (dnes 21:00 – 22:00 hod.). Kvalifikace bude pokračovat i zítra a na sobotu je připravený před startem dlouhý Warm Up, který se na rozdíl od jiných motocyklových šampionátů jezdí při 24 hodin Le Mans na 45 minut. Pak již přijde klasická 15. hodina a s ní i samotný start do dlouhého závodu.
Celkem 55 motocyklů bylo předběžně přihlášeno do letošního ročníku z nichž je nejvíce v kategorii Sportproduction (28) a Stocksport (24), dva stroje pojedou ve třídě Superbike a jeden ve třídě Open.
Vítězství z posledních dvou ročníků obhajuje Suzuki, ovšem v letošním roce se dobře na tento závod připravila i největší konkurence. Tým Suzuki Endurance Racing Team (nastupují dva tovární týmy Suzuki Castrol no.1 a no.2) v loňském roce vyhrál obě vytrvalostní francouzské klasiky (kromě Le Mans i podzimní Bold’Or). Za tento tým nastoupila na prvním stroji trojice Dobé-Morrison-Philippe a na druhém Bayle-Dussauge-Gimbert. Pracovním nářadím je samozřejmě jeden z nejlepších strojů pro tyto závody Suzuki GSX-R1000. V letošním roce může Suzuki počítat ještě se špičkově vybaveným týmem Suzuki Junior LSM Teamem za nějž nastoupí trojice Dietrich-Tangre-Bouan. Jedna z četných změn startovní listiny byla provedená u druhého továrního týmu Suzuki, kde by měl po odřeknutí účasti “policajtů“ (Team Police Nationale) nastoupit oficiální jezdec Mistrovství Světa Endurance Gwen Giabanni, stejně jako v prvním týmu Suzuki Olivier Four z týmu Phase One.
Proti Suzuki se postaví především tovární Yamahy YZF R1 v držení týmů Yamaha Motor France a oficiálního týmu Mistrovství Světa GMT94. Yamahu YZF R7 pojede naopak trojice Donischal-Protat-Gomez. Stroje Kawasaki ZX-9R nasadí továrna Kawasaki, ovšem velké šance se o 100 kubíků slabším motocyklům nedávají. S motocyklem Kawasaki tak pojede především tým Agyltech Racing - Kawasaki Motor France ve složení Sébileau-Da Costa-D’Orgeix. Jejich příležitost přijde pokud bude závod provázet změna počasí. Honda postaví stroje CBR 954RR Fireblade prostřednictvím týmu National Motos (Jind-Bonhuil-Ulman). Motocykl dostal pro tento závod novou, dle slov Hondy spolehlivější, převodovku, s jejíž pomocí je cíl zcela jasný – vítězství, v horším případě alespoň pódium.
Ze zajímavých týmů letošního ročníku bych zde uvedl polské týmy č. 60 - Castrol Yamaha Poland (Pawelec, Nyga, Dubelski) a Motopol Honda Racing Team (Retat-Fra, Sikora-Pol, Neija-Lit). Nám nejznámější polští jezdci nastoupí zřejmě v týmu Poland Position (Kedzior, Badziak, Szkopek).
Ve startovním poli je každoročně nějaká rarita a nejinak tomu je i letos. Na stroji Kawasaki Z1000 nastoupí jako jediný účastník kategorie Open tým Scratch Moto-Angers v jehož středu je nejstarší účastník letošního závodu Alain Genoud (55 let) jenž pojede v týmu společně s Pierreem Bolle (43), tedy bratrem Jacquesem Bolleho – součastného vicepresidenta FFM a zároveň bývalého jezdce Grand Prix (FFM – Francouzská motocyklová federace), třetím do této party bude Bernard Fau (50) - taktéž bývalý jezdec Grand Prix. Když sečtete věk jezdců tohoto týmu, dojdete k neuvěřitelnému číslu 148 let - pánové, smekám před vámi!!!
Narozdíl od předchozích ročníků je do letošního závodu nahlášeno materiálové nářadí pouze z japonské provenience, přesněji motocykly značek Suzuki (nejpočetněji zastoupené), Yamaha, Honda a Kawasaki.
Takže – slavný závod začíná v sobotu v 15:00 hodin a končí v neděli ve stejném čase. Pokud nemíříte přímo do dějiště závodů (pořadatelé zvolili opravdu celkem příjemné vstupné – 10,- Euro na tribuny k stání) nezapomeňte, že s několika přímými přenosy se můžete pokochat tímto závodem i prostřednictvím TV Eurosport.
Kompletní a několikrát již aktualizovanou startovní listinu můžete najít například ZDE.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist