Jubilejní X. Kolštejnský okruh o cenu Václava Paruse

Je za námi poslední letošní runda seriálu Mezinárodního přeboru ČR v jízdě pravidelnosti historických závodních motocyklů. Jela se v Jeseníkách, městečku Branná, jako Memoriál Ládi Štajnera. Tradiční termín-druhý víkend v září-vyšel tentokrát na 8.- 9. a přes děsivé prognózy počasí se jezdilo většinou na suchu. Zima byla sice jako v Jeseníkách, ale vnitřní palivo fungovalo bezchybně.

Jubilejní X. Kolštejnský okruh o cenu Václava Paruse
Na pěkné „domácké“ trati řádila dva dny parta nádhernejch bláznů na závodních motocyklech s datem v křestním listu počínaje 1927 a konče 1978. Proháněly se tady slavné i téměř zapomenuté značky a při bezplatné prohlídce depa a klábosení s jezdci, mnohým návštěvníkům stály slzy v očích. Kromě nostalgie tady byly současné, ostré, špičkově nadupané moderní čtyřtaktní jednolampy do obsahu 800 ccm, třídy Supermono. Program: - sobota: 8,10-18,00 = dvě rundy tréningů všech kategorií
- neděle: 9,00-17,30 = závody
Vstupné: - za „dospělej“ bilet jsem vypláznul 60.- (slovy šedesát) kaček a nezahazovat, platí na oba dva dny!!! Trať: - přírodní okruh, 2000m dlouhý s převýšením 40m, se více než polovinou délky protahuje městečkem sérií několika divácky atraktivních esíček, „myší dírou“ za náměstím, pak pár překlápěček mezi domy, rovinka u paneláčků do aleje jasanů kolem hřbitova, kde se vracečkou „Na kovárně“ napojuje na obchvat, kterým klesá v úseku „na srdce a brzdy“ k levému vinglu – nájezdu do města. Dosahované průměry jsou mezi 80-120 km/hod, podle kategorie. Nic-moc, řeknete si, ale po projití trati si asi už tak jistí nebudete. Na obchvatu jedou některé stroje okolo 220-ti, a to se měří v místě, kde asi po dvou stech metrech čeká ten levá vingl, co se řadí za jedna! Jeden nemusí bejt moc velkej počtář, aby si sesumíroval, že každou minutu, až minutu a půl, kolem něj profrčí celé jezdecké pole. Při pětadvaceti mašinách v kategorii je to mazec! Mašiny a fáreři: - v mezinárodním jezdeckém poli, zhruba stejného obsazení jako v Hořicích na TT, jsou samozřejmě obsaženy všechny veteránské kategorie + tradičně vložený a silně obsazený ostrý závod Supermono. Nejmenuji zvlášť kategorii „kočárků“ – si-de, protože jí stále považuji za samozřejmé vyvrcholení každých motocyklových závodů! Nevím to s jistotou, ale vědomí poslední akce v sezóně se zřejmě podepsalo na nasazení fárerů. Nemusí už tolik šetřit mašinu a tak se leckdy jezdilo přes vint. Důsledkem bylo asi sedm pádů z toho dva končily převozem do nemocnice. Páni jezdci tím přidělali pořadateli pár ostrých vrásek do čela a přes jeho výzvy se i dál jezdilo hodně tvrdě. Už jsem jednou popsal, jak jsou jízdy pravidelnosti oficiálně hodnocené a nechci podrobně uvádět výsledky jednotlivých kategorií – jak víme o to aktérům až tolik nejde. Výjimkou je ostrý závod Supermono: 1. Libor Kamenický, CZ, MALI-Jawa 620; 2. František Loučka, CZ, Yamaha-Tigcraft 730; 3. Martin Loicht, A, Yamaha XT 600. Není možné vyjmenovat všechny značky a jezdce – bylo tu přes tři sta strojů. Pokusil jsem se proto alespoň o nedokonalý obrázkový průřez a - cituji z programu: „…vůni spáleného ricinu a rachot závodních aparátů…“ si musíte vykouzlit sami.


Pavel Šimek, CZ, na slavném dvouválcovém, dvoutaktním, vodou chlazeném stroji Scott TT Replica 500 z roku 1929- těžká klasika, kategorie Vintage


Peter Blight, GB, neméně slavný Sunebeam 500 –r.v: 1930, opět kategorie Vintage


V čele Láďa Tománek, CZ, Jawa 350 OHV-r.v:1937; druhý je Mirek Havránek, CZ, NSU 350-r.v:1937 a tlačí je Dennis Blakshaw, GB, Triumph 70 Tiger 250-r.v:1939. Stroje i pánové jsou v letech, ale nic si nedarují!!! Kategorie Post Vintage – stále velká klasika.


Sedmdesátník pan Gerhard Spichala, D, trapoval s Gilerou Supersport 350-r.v:1943 kolem měřícího bodu rychlostí 150 km/hod - opět Post Vintage


Kategorie Classic do 250 ccm v „myší díře“ – všechno jsou stroje Jawa, r.v:1950-1967


Classic nad 350 ccm - duševní otec a tahoun Kolštejnského okruhu, „létající starosta“ Ilja Zachoval na další legendě Jawa 500 2xOHC, r.v:1955


Jablko nepadá daleko od stromu – jeho dcera, slečna Marie Zachovalová, vede ČZ-Walter 350 OHC z r: 1954, najíždí do stejné partie jako táta – můžete srovnat jezdecký styl. Zastupuje kategorii Classic do 350 ccm.


Martin Vajdl, CZ, Jawa 250 Junior, r.v:1970 – kategorie GP do 250 ccm


Létající profesor Vysokého učení technického ve Vídni, Rakušan, pan Martin Loicht, ve výjezdu z esíčka u kostela na náměstí. Tady je na Jawě 250, ale stejně dobře vodí i Yamahu TZ 350, se kterou jezdí kategorii GP přes 250 ccm. Je to miláček diváků, velký jezdec a nezmar a nakonec si ještě s chutí vystřihne závod Supermono, kde skončí třetí!!!


„Kluci“ v kategoriích Clubsportů se s tím také moc nemažou. Na čele Dominigue Euzenot, F, Ducati desmo 500 r.v:1977, č.63 má David Sotolář, CZ na Laverdě 750 r.v:1972.


Dvě legendy: č.1 mají Engelhardt+Viecenz a šlapou jim na paty de Monte s Vörnerem, obě posádky z Německa a samozřejmě na BMW. Ralf Engelhardt je sedminásobný mistr
světa jako mitfára, ale dokazuje, že kočírovat umí stejně dobře jako vyvažovat. Klaus de Monte je milovníkem klasických trat, vynikající jezdec si-de a vždy jezdí i solo BMW R50S.


Tahle parta si na trati navzájem nic zadarmo nedaruje; na čele švýcarská dvojice Charly Suter s Brigitte Fausch na krásné Yamaze Kneeler 350 ccm.


Opět na čele posádka se ženou v sajdě: manželé Norbert a Marion Grondforfovi s BSA-Windle 820.


č.77 jsou Pavel a Michal Šlezarovi, Suzuki Schmidt 750 a za nimi Karel Kalina s Radkem Koňaříkem balancují na Yamaze Douglas 650. Rychlost u měřícího bodu: 174 km/hod!


Víkend končí na trať vyjíždějí Supermona: druhé kolo po startu v levém vinglu na konci obchvatu. Není mi jasné jak se tam poskládali.


… a jejich vítěz Libor Kamenický ml.na stroji MALI-Jawa 620, jezdil jedno kolo za 1´02,5“, tedy průměrem téměř 120 km/hod. Při teplotě 10°C, která moc nesvědčí gumám úctyhodný výkon!
Tak díky a za rok zase nashledanou při XI. Kolštejnském okruhu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist