IRTA testy - Catalunya (7)

Valentino Rossi vítězí v první části soutěže o automobil BMW.
AKTUALIZACE Valentino Rossi se stal i celkovým vítězem prvních IRTA testů.

Na okruhu Catalunya v Montmeló u Barcelony absolvovali jezdci třídy MotoGP v rámci prvních IRTA testů také první část soutěže o nejlepšího kvalifikanta letošní sezóny. 45-minutová kvalifikační část byla poznamenaná havárií pěti jezdců, kteří havarovali na olejové skvrně. Těmito postiženými byli Carlos Checa, Loris Capirossi, Troy Bayliss, Jeremy McWilliams a Alex Barros. Kvalifikace byla na nějaký čas přerušená, ale po několika minutách se pokračovalo v neobvykle vysokém tempu.
Vítězem tohoto kvalifikačního testu se stal Valentino Rossi (1:44,571), který svůj nejlepší čas zajel až posledním kolem, stejně jako jezdci týmu Telefonica MoviStar Honda, kteří si rozebrali druhé a třetí místo za vítězným Rossim. Druhý skončil Colin Edwards (+0,082) a třetí Sete Gibernau (+0,098).
Na čtvrtém místě skončil loňský vítěz těchto testů Loris Capirossi, který opět vodil motocykl s nejvyšší Top Speed (dnes 347,4 km/h). Páté místo obsadil Američan Nicky Hayden před šestým Kenny Robertsem, který tak potvrdil vzestup stroje Suzuki GSV-R, i když nutno poznamenat, že umístnění bylo dosaženo především jezdeckou kvalitou „juniora“, protože jeho stroj byl mezi jezdci první desítky absolutně nejpomalejší.
Na sedmém místě se umístnil nováček letošního šampionátu Ruben Xaus, jenž tyto testy nějakou dobu i vedl. Osmý za Xausem dokončil Carlos Checa před devátým Marco Melandrim a desátým Makoto Tamadou (jeho kolega Max Biaggi dokončil až na jedenáctém místě).
Nejlepší stroj Kawasaki vodil na konečném třináctém místě Shinya Nakano, nejlepší Aprilia byla opět v rukou Shane „Shakey“ Byrna, zatímco Proton KR s Nobuatsu Aokim dokončil test na 22. místě, jen dvě pozice před Michele Fabriziem na motocyklu Harris WCM.
První IRTA testy nyní pokračují až do 18:00 hodin, kdy se definitivně uzavře okruh Catalunya. Jezdci třídy MotoGP pak odcestují do Jerezu, kde od středy opět absolvují IRTA testy, tentokrát ovšem pouze dvoudenní.
AKTUALIZACE
Po kvalifikační třičtvrtěhodince absolvovali jezdci další skoro tři hodiny testování. Tyto hodiny určily i absolutní pořadí v prvních IRTA testech, ve kterých celkově zvítězil Valentino Rossi svým časem, který dosáhl během souboje o automobil značky BMW. Za Rossim se nakonec umístnil Alex Barros, jenž odpoledne dokázal zajet své maximum, které bylo o 0,060 sekundy pomalejší než čas Valentina Rossiho. Zajímavostí jistě je i fakt, že celkem pět jezdců se vešlo do jedné desetiny za vítězným Italem. Vedle Barrose to byli ještě nakonec třetí Nicky Hayden (+0,063), čtvrtý Colin Edwards (+0,082) a pátý Sete Gibernau (+0,098). Předzvěst velkých soubojů v letošní sezóně je u to, že celkem 13 jezdců se vešlo do jedné sekundy. Byli to v pořadí od šestého místa: Loris Capirossi, Kenny Roberts jr., Ruben Xaus, Carlos Checa, Marco Melandri, Makoto Tamada, Max Biaggi a třináctý Neil Hodgson.