GP Valencie - závod

Casey Stoner, Randy de Puniet a Valentino Rossi vítězí v posledním závodě letošní sezóny, Jakub Smrž nejlepším českým jezdcem.

125 ccm
V nádherném posledním závodě roku zvítězil australský jezdec Casey Stoner (40:27,662), který odolal útoku německého jezdce Steve Jenknera, jenž si po fantastické stíhačce dojel se ztrátou 0,268 pro druhé místo. Třetí v posledním závodě skončil po chybě v poslední zatáčce domácí borec Héctor Barbera (+1,101), který si tak dal dárek ke svým dnešním sedmnáctým narozeninám.
Po dobrém začátku si nakonec s mírnou ztrátou dojel pro čtvrté místo italský jezdec Marco Simoncelli, jenž vytěžil z chyb svých soupeřů (Dovizioso, Perugini), kteří v posledním kole chybovali. Pro páté místo si dojel Simoncelliho týmový kolega Mirko Giansanti před šestým Alvaro Bautistou a sedmým Pablo Nietem.
Na osmém místě skončil po vyjetí v poslední zatáčce Andrea Dovizioso, jenž stačil na deváté místo odsunout po závodě nesmírně dojatého Lucio Cecchinella, jenž se zároveň se sezónou loučil i s aktivní kariérou jezdce Grand Prix. Desítku nejlepších uzavřel další Ital Gino Borsoi.
Jedenácté místo patřilo domácímu Jorge Lorenzovi před dvanáctým Gáborem Talmacsim a třináctým Stefano Peruginim, který jel stejně jako Dovizioso v závěru závodu ve druhé skupině, ale havárie v posledním kole ho odsunula na toto třinácté místo. Bodující jezdce doplnili čtrnáctý Ribbin Harms a patnáctý další z loučících se jezdců - Masao Azuma
Tragédií se stal tento závod pro český tým Elit Grand Prix, jejož jezdec Thomas Luthi do závodu ani nedokázal pro poruchu stroje odstartovat.
Šampionát třídy 125 ccm vyhrál a Mistrem Světa se stal Daniel Pedrosa (233 bodů) před druhým Alexem de Angelisem (166), jenž v tomto závodě havaroval již v prvních kolech. Třetím se v celkové klasifikaci letošní sezóny stal Héctor Barbera (164) před čtvrtým Stefano Peruginim (162) a pátým Andrea Doviziosem (157). Thomas Luthi skončil na patnáctém místě, když nashromáždil celkem 68 bodů.
250 ccm
Třídu 250 ccm nelze začít opět jinak, než zprávou o našich reprezentantech. Tradičně nejlépe do závodu odstartoval do svého stého závodu Jaroslav Huleš, který se okamžitě posunul o jednu řadu dopředu. Během úvodního kola si zabydlel na desátém místě, ze kterého však již ve třetím kole havaroval a odstoupil (jako jediný jezdec havaroval během závodu). Jakub Smrž naopak zvolil volnější začátek a postupně se propadl až na osmnácté místo. Pak však Kuba nalezl správný rytmus a stabilními časy získal čtrnácté místo a tím i dva body do celkového hodnocení. Pro Jakubův tým Dark Dog Molenaar to znamená zároveň první body letošní sezóny. Vedle skvělé jízdy Jakuba Smrže se neméně dobře představil i Radomil Rous, který si po bojovném výkonu dokázal poradit s domácím Alvaro Molinou a navždy se zapsat do historie Grand Prix ziskem světového bodu za patnácté místo. Nejhůře z naší čtveřice se představil ve Valencii Pražák Lukáš Pešek, který skončil s jedním kolem ztráty na devatenáctém místě, když pouze dvě sekundy ho dělili od toho, aby pověstné "kolečko" dostal i od Jakuba Smrže a osm sekund ho dělilo od kolečka, které by mu nadělil Radomil Rous.
Nyní již k výsledkům samotného závodu čtvrtlitrové kategorie. V závodě zvítězil francouzský jezdec Randy de Puniet (44:01,924), který v počátku závodu ujel svým pronásledovatelům, ale později svedl obrovský souboj s domácím Toni Elíasem, který ho nejprve dojel a poté i několikrát úspěšně atakoval. V posledním kole se pak po vzájemné výměně musel spokojit s druhým místem, když ztratil na vítěze pouhých 0,072 sekundy. Pro třetí místo si dojel zcela osamocený Manuel Poggiali (+12,738).
Pro čtvrté místo si v závěru sezóny dojel další Francouz Sylvain Guintoli před pátým Fonsi Nietem a šestým Sebastianem Portem. Sedmým místem se s nadějí na světový titul rozloučil Roberto Rolfo, osmý dokončil závod Franco Battaini a devátý Eric Battaile. Desítku nejlepších uzavřel domácí Alex Debon.
Jedenácté místo obsadil ve Valencii japonský jezdec Naoki Matsudo před dvanáctým Dirkem Heidolfem a třináctým Chazem Daviesem. Na čtrnáctém místě se umístnil již vzpomínaný Jakub Smrž a na patnáctém Radek Rous.
Mistrem Světa se nakonec stal Manuel Poggiali (249), který vedl šampionát od prvního závodu v Suzuce. Druhý skončil Roberto Rolfo (235) a třetí Toni Elías (226). Pětici nejlepších doplnili čtvrtý Randy de Puniet (208) a pátý Fonsi Nieto (194). Z našich jezdců byl nejúspěšnější Jakub Smrž (14), který obsadil nakonec 24. pozici, hned za Jakubem skončil Jaroslav Huleš (10). Lukáš Pešek si zásluhou čtyř bodů z Austrálie zajistil konečné 30. místo. Radomil Rous se s jedním bodem zařadil na konec celkového pořadí, když mu patří 33. místo.
MotoGP
V poněkud nudném závodě zvítězil a po 22. na stupně vítězů vystoupil, italský jezdec Valentino Rossi (47:13,078), který odsunul na druhé místo domácího Sete Gibernaua (+0,681). Třetí v tomto závěrečném závodě sezóny skončil další Ital Loris Capirossi (+11,227).
Na čtvrtém místě dokončil závod Max Biaggi před pátým Carlosem Checou a šestým Alexem Barrosem. Sedmou pozici si zajistil Troy Bayliss, osmou Colin Edwards a devátou Noric Abe. Desátý dokončil opět Makoto Tamada.
Nejlepší Suzuki přivedl do cíle na jedenáctém místě Kenny Roberts před Jeremy McWilliamsem. Třináctý dojel John Hopkins a čtrnáctý Ryuichi Kiyonari. Poslední bod bral za patnácté místo Noriyuki Haga.
V celkovém pořadí zvítězil a nový absolutní rekord v počtu získaných bodů během jedné sezóny ustanovil Valentino Rossi (357), který na druhé místo odsunul Sete Gibernaua (277) a na třetí Maxe Biaggiho (228). Čtvrtý skončil Loris Capirossi (177) a pátý Nicky Hayden (130), který dnes ve čtvrtém kole havaroval a závod nakonec dokončil na šestnáctém místě. Sezóna Grand Prix tímto závodem pro letošní rok skončila.
Aktuální výsledky z Valencie naleznete v sekci VÝSLEDKY.