GP Španělska - MotoGP

Sete Gibernau vítězí v Grand Prix Španělska. Valentino Rossi mimo pódiové umístnění.

Španělský jezdec Sete Gibernau zvítězil ve své domácí velké ceně, která se dnes jela v andalusijském Jerezu. Deštivých 27 kol dokázal Gibernau absolvovat za 52:01,293 minuty, což bylo o 5,452 sekundy rychleji než druhý v cíli, kterým byl italský jezdec Max Biaggi. Po dobré druhé polovině závodu a po havárii Marca Melandriho, se z třetího místa mohl radovat Alex Barros, který doplnil pódium na kompletní trojici jezdců na motocyklech Honda. Zarážející je však odstup Barrose od vítěze, který činil úctyhodných 52,570 sekundy.
V roce 2002 nedokončil Valentino Rossi brněnský závod, od té doby ve všech závodech stanul vždy na nějakém pódiovém místě. V roce 2001 dokončil Valentino Rossi závod na jedenáctém místě, od té doby buď závod nedokončil (pouze v Brně 2002) nebo vždy dojel na pódiu. Až na brněnský závod v roce 2002 dokončil Valentino Rossi vždy závod nové třídy MotoGP (poprvé se jelo v Suzuce 2002) na místě, které mu zajistilo cílové pódium. Tyto statistiky dnes nabraly konečnou hodnotu, když italský fenomén odešel z Grand Prix Španělska poražen, ale se vztyčenou hlavou. Jeho cesta skončila čtvrtým místem, když za svými zády dokázal udržet nakonec pátého Nicky Haydena, jenž v posledních kolech na Rossiho zle dotíral.
Šestou pozici získal Rossiho týmový kolega Carlos Checa, sedmou naopak týmový kolega vítěze - Colin Edwards. Poslední místo, u kterého je zapsán plný počet kol, je místo osmé, na kterém dojel tovární jezdec Suzuki Kenny Roberts jr. Devátý Shinya Nakano měl již jedno kolo ztráty.
Dovolte mi malé zastavení u desátého jezdce v cíli závodu. Tímto jezdcem je Michele Fabrizio na slabém stroji Harris WCM. Tento jezdec si dle mého názoru zaslouží velké uznání, protože ve složitých podmínkách dokázal zdatně konkurovat mnohem silnějším strojům, které dokonce porážel někdy i rozdílem třídy. Fabrizio se po startu závodu dostal během několika kol na jedenácté místo a začal dotahovat desátého Nakana. Svou snahu přehnal a v jedné ze zatáček havaroval. Znovu osedlal svůj modrý stroj (na který nemohl ani vylézt) a jal se z osmnácté pozice obrovské stíhací jízdy. Jeho jízda byla taková, že v té době jezdil časy na jedno kolo srovnatelné s Valentinem Rossim. Postupně dojížděl jednoho soupeře za druhým, lehce si poradil s jezdci na stroji Proton (Aoki) či Suzuki (Hopkins), bez větších problémů porazil jezdce na motocyklech Ducati (Capirossi) či Yamaha (Abe). Svůj srdnatý boj zakončil tedy na konečném desátém místě.
Jedenáctý dokončil závod Norick Abe, před dvanáctým Lorisem Capirossim a třináctým Alexem Hofmannem. Čtrnáctým místem získal letošní první body pro stroj Proton KR Nobuatsu Aoki. Poslední bod získal i poslední jezdec výsledkové listiny, kterým byl John Hopkins na motocyklu Suzuki.
Šampionát nyní vede Sete Gibernau (41) před Maxem Biaggim (40) a Valentino Rossim (38), který v roce 2001 vyhrál tehdy první závod třídy MotoGP v japonské Suzuce a od té doby nepoznal jiné místo v celkovém pořadí, než je vedoucí pozice. Nyní si Rossi musí i v tomto směre zvykat na novinky. Čtvrtý je v celkovém pořadí Alex Barros (29) a pátý Nicky Hayden (22).
Grand Prix pokračuje za čtrnáct dnů ve francouzském Le Mans.