GP Japonska - 250 ccm

Manuel Poggiali vítězí nejen v prvním závodě letošní sezóny, ale i v první závodě své kariéry ve třídě 250 ccm. Jakub Smrž veze domů jeden bod, Jarda Huleš po problémech sedmnáctý.

GP Japonska - 250 ccm
Úvodem zprávy ze závodu třídy 250 ccm je potřeba si říci, že opět zapracovala španělská diplomacie, která si řekla, že podmínky kvalifikace byly neregulérní a vydobyla pro svého Toni Elíase start v závodě i když se společně s dalšími jezdci nedokázal kvalifikovat (upozorňuji, že vlastní chybou se nekvalifikoval). Aby nebylo vše moc do světa řvoucí, pustili pořadatelé do závodu všechny jezdce, kteří se nekvalifikovali a tak jsme mohli například opět vidět v závodě absolutně tragickou Katju Poensgen, která v Grand Prix podle mě nemá co pohledávat a bude mít na všech okruzích problémy se vůbec do závodů kvalifikovat.
V samotném závodě zvítězil tovární jezdec italské Aprilie Manuel Poggiali (41:36,284), jenž na vedoucí pozici postupoval ze své 23. startovní pozice (Poggi se narozdíl od Elíase v sobotu zlepšil a splnil kvalifikační maximum 107% vítěze). "Z mého výchozího místa jsem si myslel, že je nemožné dostat se mezi tři nejlepší jezdce natož vyhrát závod. Jsem hrozně šťastný. Musím poděkovat za rychlý motocykl Aprilii a mému týmu", říkal v cíli závodu usmívající se Poggiali.
Závody třídy 250 ccm na okruhu Suzuka - to je tradice skvělých jezdců startujících na divokou kartu. V letošním roce nebyla tato tradice porušené zásluhou druhého Hiroshi Aoyamy (+1,373) a třetího Yuki Takahashiho (+1,496), kteří v posledním kole předvedli skvělý souboj o druhou pozici. "Byl to skvělý závod a já jsem s ním spokojený, jen lituji, že jsem nemohl vyhrát", říkal druhý v cíly Aoyama a třetí Takahashi k tomu dodal: "Snažil jsem se dojet na druhém místě, se kterým jsem si v závěru již byl jistý. Bal jsem velmi překvapený, když jsem klesl na třetí místo, ale stále je dobré skončit na pódiu."
Společně s japonskými jezdci dokončil na čtvrtém místě argentinský jezdec Sebastian Porto, jenž až do dvanáctého kola vedl závod a to v jednu chvíli dokonce o pět sekund. Pátá pozice patřila v cíly závodu italskému jezdci Franco Battainimu jenž dokončil před šestým Fonsi Nietem a sedmým Roberto Rolfem. Osmá pozice v konečném hodnocení závodu patří kolegovi našeho Jardy Huleše, tedy japonskému jezdci Naoki Matsudovi jenž v prvních kolech jezdil na druhém místě, ale na cílové rovince viditelně pomalá Yamaha ho odsunula na závěr nejlepší desítky před devátého Tekkyu Kayo startujícím na divokou kartu a desátého Sylnaina Guintoliho.
Jedenáctá pozice patřila Alexu Debonovi, dvanáctá francouzskému jezdci Erwanu Nigonovi, třináctá Joanu Olive jenž tak vydělal po nezdaru v kvalifikaci právě na španělské interpelaci u organizátorů závodu (Toni Elías nedokončil pro poruchu stroje). Čtrnácté místo v cíly patřilo Johanu Stigefeltovi a konečně patnácté místo českému mladíkovi Jakubu Smržovi, který si dojel hned na úvod Grand Prix solidní jízdou pro první světový bod a po úspěchu Lüthiho udělal další radost svému týmu, který tak do Evropy může odlétat v opravdu skvělé náladě.
Druhý náš zástupce v závodě, čimelický Jaroslav Huleš si po ranním Warm-Upu nechal změnit nastavení svého motocyklu, které jeho stroj v závodě nevylepšilo a tak nemohl pořádně bojovat. Po chybě v prvním kole (právě kvůli změněnému nastavení motocyklu - více na www.hules.cz) kdy projížděl cílem na absolutně posledním místě, nakonec postupoval kupředu a dokázal se ještě o deset pozic posunou startovním polem na konečné sedmnácté místo v závodě.
Celkové pořadí šampionátu je stejné jako pořadí závodu, pořadí výrobců vede Aprilia (25) před Hondou (20) a Yamahou (8). Pořadí nováčků vede Poggiali (25) před Erwanem Nigonem (4) a Joanem Olive (3), Jakub Smrž je čtvrtý s jedním bodem.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist