GP Francie - MotoGP

Sete Gibernau vítězí v dalším závodě třídy MotoGP. Carlos Checa po dvou letech na pódiu. Max Biaggi i ve třetím závodě roku na pódiu. Valentino Rossi opět bez pódia.

Sete Gibernau se po bezchybné jízdě radoval z dalšího vítězství v závodě MotoGP, když v čase 42:22,750 zvítězil v hlavním závodě Grand Prix Polini de France. Souboj o druhé místo vrcholil v posledním kole, kdy trojice jezdců, kteří stíhali Gibernaua, dojela trojici jezdců o jedno kolo. Tato trojice si to rozdávala o dvě poslední bodovaná místa a tak nereagovala na modré vlajky, a tím notně ztížila rychlejším jezdcům boj o pódium. Z dramatické situace v posledních dvou zatáčkách nejvíce vytěžil Carlos Checa, který tak slavil návrat na pódiové umístnění, když dnes se ztrátou 1,671 sekundy dokončil závod na druhém místě. Na třetím místě dnes skončil Max Biaggi (1,908), který však předvedl krásný závod doplněný několika světlejšími chvilkami (předjetí Rossiho a dojetí Checy), ale i několika chybami (nájezd do šikany).
Na čtvrtém místě, tedy opět na místě bez finálového pódia, dojel dnes nečekaně často chybující Valentino Rossi, který v posledním kole již rezignoval na souboj o pódium. Rossi se zviditelnil již při startu do zahřívacího kola, kdy se nedokázal rozjet. Naštěstí rychlá reakce mechaniků opět uvedla v život Rossiho Yamahu, a tak mohl Valentino startoval ze své pozice na startovním roštu.
Na pátém místě za Rossim dokončil závod americký jezdec Colin Edwards, který odsunul na šesté místo Marco Melandriho. Sedmý dokončil závod Alex Barros, jenž tak potvrdil současný úpadek továrního týmu Hondy. Osmé místo obsadil Troy Bayliss, který odsunul naopak Makoto Tamadu a svého týmového kolegu Lorise Capirossiho.
Na jedenáctém místě dokončil dnešní závod Nicky Hayden, který na toto místo klesl po své chybě v jedné z ostrých zatáček okruhu Bugatti. Dvanáctý dokončil závod Kenny Roberts jr. jenž si však zcela jistě dělal před závodem vyšší ambice. Třinácté místo obsadil Jeremy McWilliams, jenž byl během závodu potrestán trestem "projetí boxové komunikace" kvůli předčasnému startu.
V začátku článku jsem psal o souboji pomalejších jezdců. Těmito jezdci byli Kurtis Roberts, Michele Fabrizio a Ruben Xaus. Roberts s Fabriziem bojovali společně celý závod, Xaus se k nim přidal až v posledním kole, kdy je dojel po svém pádu ve třetím kole. Dramaticky souboj vrcholil, stejně jako souboj o druhé místo, až v poslední zatáčce, kdy byl úspěšnější ten z jezdců, který byl nejdrzejší a neuhnul Checovi s Biaggim. Za této situace si pro dva body za čtrnácté místo dojel Ruben Xaus před patnáctým Kurtisem Robertsem. Na dobře jedoucího Fabrizia tentokrát body nezbyly.
V celkovém pořadí vede Sete Gibernau (66), který svůj náskok zvýšil na deset bodů před druhým Maxem Biaggim (56). Třetí je Valentino Rossi (51), čtvrtý Alex Barros (38) a pátý Carlos Checa (36).
Mistrovství Světa pokračuje za tři týdny, kdy je na programu Gran Premio Cinzano D´Italia na okruhu Mugello.
Aktuální výsledky z Le Mans naleznete v sekci VÝSLEDKY.