Filip Salač ve španělském mistrovství PRE Moto3

Závod v portugalském Estorilu, který se konal 14.září při španělském mistrovství PRE MOTO 3 jsme pro tentokráte pojali úplně jinak. Po celou dobu působení v tomto pro Filipa novém podniku jsme byli na limitu s podvozkem, brzdami a výkonem motoru.

Filip Salač ve španělském mistrovství PRE Moto3
Z tohoto důvodu jsme přijeli vyzkoušet nový motocykl MIR racing s motorem KTM, který Filipovi připravil Julian Miralles, pod jehož vedením ve španělské škole Cuna de Campeones Filip jezdil několik let.

Od pátečního rána probíhaly volné tréninky, kde se Filip seznamoval s novou technikou a nastavoval se nový SETUP. V sobotní první kvalifikaci zajel Filip pouze jedno rychlé kolo, kdy v druhém rychlejším mu do jeho stopy při nájezdu na cíl vyjel jiný jezdec. Aby zabránil střetu, v prudkém náklonu přibrzdil přední brzdou a havaroval. Skončil na 7. místě, což byl pro nás prozatím vynikající výsledek.

Do druhého měřeného tréninku, který byl zahájen o necelé tři hodiny později museli mechanici opravit poničený motocykl, a tak byl nejen pro Filipa tento čas velice hektický. To se promítlo i v samotné kvalifikaci, kdy zajel pouze několik málo kol díky další zjištěné závadě z předchozího pádu. Filip si tak vyjel 12. místo na startovním roštu, což pro nás všechny znamenalo zklamání. Julian ale zůstal optimistický, podpořil Filipa a o to více jsme se těšili na den"D".

Do nedělního warm-up jezdci vyjížděli na mokrých pneumatikách a vzhledem k tomu, že se počasí umoudřilo, trať pozvolna osychala, instrukce byly jasné - vyzkoušet mokrou vozovku a hlavně dojet. To však nebylo ani potřeba, protože díky pádu jiného jezdce hned v prvním kole byla vyvěšena červená vlajka. Sice se ještě stihlo vyjet na trať, ale prostor pro rychlé kolo už nebyl.

Závod byl zahájen ve 12 hodin tamního času. Filip skvěle odstartoval, do první zatáčky už vjížděl na pátém místě a jeho doslova stíhací jízda pokračovala. Ve třetím kole projel cílem třetí, dále jezdil několik kol druhý a zajížděl stabilně nejrychlejší časy závodu. Bohužel dvě kola před koncem, kdy Filip atakoval na první pozici, přišel těžký highslider a takto perfektně rozjetý závod pro nás skončil. Jelikož musel být Filip ošetřen v medical centru, ta nejlepší zpráva zněla: „Zlomené nic není, bude v pořádku“.

Následující víkend nás čeká důležitý závod mistrovství Moriwaki 250 junior cup v Asenu při BSB a doufáme, že se Filip rychle zotaví a bude bojovat o co nejlepší umístění.

Michal Salač, otec a trenér: „Na úvod bych chtěl říci, že jsem hrozně rád, že je Filip v pořádku, protože toto byl pro něho zatím nejhorší crash. Zároveň bych mu chtěl poděkovat za jeho práci a samozřejmě za práci celého teamu. Po několika odjetých závodech tohoto šampionátu, kdy jsem viděl, že hlavní problém bude nejspíše v motocyklu, jsem si dlouho pohrával s myšlenkou zajistit Filipovi možnost svézt se na konkurenčně schopné motorce. Vynaložil jsem všechno úsilí a povedlo se. Samozřejmě mne velice těší, že se potvrdily má slova a Filip, i když jako nováček a zároveň nejmladší jezdec tohoto mistrovství mohl potvrdit jeho jezdecké kvality. Také se znovu ukázalo, že někdy nestačí jen talent, ale je i zapotřebí technika a bohužel, toto je hlavně o penězích. Touto cestou bych chtěl poděkovat sponzorům a všem, co za námi stojí, protože bez nich bychom tento sport nemohli dělat.“

„Ten pád mě hrozně mrzí, měl jsem skvěle rozjetý závod a hrozně jsem si ho užíval,“ uvedl Filip Salač. „Zatáčka, kde jsem havaroval byla osudná pro doslova mnoho dalších jezdců ze všech kategorií. Věděl jsem, kde je voda, dával jsem si v tomhle úseku obzvlášť pozor, abych nevyjel ze své stopy, a proto nechápu, kde se stala chyb, ale stala se! Jsem moc rád, že jsem i přes nevydařený konec nezklamal svou rodinu a dokázal, že proto, abych mohl podávat co nejlepší výkony potřebuji jiný materiál. Vím, že není jednoduché se v tomto sportu prosadit, protože každý trénink a závod stoji hromadu peněz a o to víc bych chtěl poděkovat hlavně tátovi, že mi tuhle zkoušku umožnil, svojí mamce, která mě každý závod doprovází a hrozně mi fandí, a také všem mým sponzorům, fanouškům a těm, co nám pomáhají. Krásný podzim všem, Váš Filip.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist