AMA U. S. Superbike - Pikes Peak

Šampionát amerického profesionálního mistrovství pokračoval na oválu Pikes Peak v Coloradu.

AMA Pro Honda Oil Supersport
Jako první absolvovali na okruhu Pikes Peak v americkém Coloradu svůj závod jezdci třídy Supersport. V závodě této třídy se letos podruhé radoval z vítězství Tommy Hayden, který po vynikající bitvě odsunul na druhé místo o 0.672 sekundy australského jezdce Aarona Goberta. Velký souboj byl sveden také o třetí místo, kde byl nakonec úspěšnější Jason DiSalvo z New Yorku, který na čtvrtou pozici odsunul Rogera Lee Haydena z Owensboro. Pátou pozici obsadil po tragickém startu loňský vítěz Jamie Hacking. O šesté místo si to po celý závod rozdávali čtyři jezdci na strojích Suzuki GSX-R600. V tomto vnitřním souboji o krále japonské značky byl nakonec nejrychlejší Steve Rapp, který na sedmou pozici odsunul Bena Spiese, na osmou Aarona Yatese a na devátou Bena Attarda. Desítku nejlepších uzavřel Tony Meiring, jedoucí již na stroji Kawasaki ZX-6RR.
V šampionátu AMA Supersport vede po pěti závodech vítěz tohoto závodu Tony Hayden (164 bodů), který má náskok čtrnácti bodů na druhého z Haydenů – Roggera Lee (150). Třetí místo v celkovém pořadí drží Aaron Gobert (143), čtvrtý je Jamie Hacking (139) a pátý Ben Spies (118).
AMA Repsol Superstock
Brit Jamie Hacking, nyní žijící v Denveru, slavil vítězství v závodě třídy Superstock, když na druhé místo odsunul o necelé dvě sekundy Aarona Goberta. Hacking tak slavil v této třídě již třetí vítězství v řadě a rázem se tak zařadil na čelo favoritů na celkové vítězství. Třetí dokončil závod “štoků“ Roger Lee Hayden, jenž až v závěru podlehl právě Gobertovi. Ze čtvrtého místo se mohl radovat po osamělém závodě Jason DiSalvo, zatímco pátý Jason Pridmore musel o své místo tvrdě bojovat s nakonec šestým Tommy Haydenem. Osamělý závod zažil také sedmý v cíli – Ben Spies, jenž k závodu tentokrát použil stroj s obsahem pouhých 750 ccm. Osmou pozici získal Steve Rapp, zatímco devátou Alex Gobert a desátou Jacob Holden.
Náš Vincent Haskovec dokončil tento závod relativně osamocený na čtrnáctém místě, když se stal posledním jezdcem s plným počtem kol.
V celkovém pořadí nadále vede Jamie Hacking (173), který má nyní náskok již 23 bodů na druhého Aarona Goberta (150). Třetí je Tommy Hayden (137), čtvrtý je pouze zásluhou lepšího umístění Roberg Lee Hayden, jenž má shodný počet bodů jako pátý Jason DiSalvo (oba 129).
Lockhart-Phillips USA Formula Xtreme
Jake Zemke se podruhé v řadě radoval z vítězství v závodě produkčních šestistovek, když opět odsunul na druhé místo továrního jezdce Hondy Miguela DuHamela. Stejně jako v předchozím závodě v Birminghamu, tak i tentokrát se odehrál souboj o třetí místo, a to opět souboj, ve kterém jsme měli zastoupení v podobě Vincenta Haskovce. Bohužel i tentokrát Vincent tento souboj prohrál, když sice skoro celý závod jel před dotírajícím Doughem Chandlerem na Ducati 749R, ale tři kola před cílem podlehl jezdci, jenž má na svém kontě i solidní starty v závodech Grand Prix, kde zaznamenal pět pódiových umístění. Doug Chandler tedy skončil na třetím místě, zatímco náš Haskovec dojel čtvrtý. Souboj se odehrával také o páté místo, kde byl nakonec úspěšnější Jason Pridmore, jenž odsunul na šesté místo Alexe Goberta. Na sedmém místě dokončil závod zcela osamocený Jacob Holden.
V celkovém pořadí šampionátu vede i nadále Miguel DuHamel (175), který má však nyní již náskok pouhých šesti bodů. Druhý Zemke má totiž po dvou vítězství 169 bodů. Třetí je stále Alex Gobert (137), čtvrtý Holden (121) a pátý náš Haskovec (108).
AMA Chevrolet Superbike
První vítězství pro stroj Ducati 999 F04 zaznamenal v závodě třídy Superbike americký jezdec Eric Bostrom, který tak pátým vítězstvím na okruhu Pikes Peak potvrdil, že mu coloradský ovál nesmírně sedí. eBoss opět zužitkoval vynikající start, když se ze druhé řady prodral prakticky ihned na první místo, jenž udržoval po celý závod.
Na druhém místě projel cílem Jake Zemke, který po dvou závodech, kdy byl "lovenou zvěří", absolvoval tento závod v pozici lovce. Zemke nejprve vybojoval druhé místo průběžného pořadí (v osmém kole), poté se jal stahovat mezeru od červeného stroje Ducati Erica Bostroma. Tuto mezeru ve druhé polovině závodu také zlikvidoval, ve 31. kole byl rozdíl mezi prvními dvěma jezdci pouhých 0,104 sekundy, ale nakonec projel cílem na druhém místě se ztrátou 1,135 sekundy.
Jako třetí projel přes cílovou pásku tovární jezdec Suzuki Aaron Yates, který však na Bostroma ztrácel již 20,892 sekundy. Čtvrtým jezdcem v cíli byl Miguel DuHamel na továrnou Honda připravovaném motocyklu CBR 1000RR. Pátý projel cílem DuHamelův kolega Ben Bostrom, jenž odsunul Mata Mladina na šestou pozici. Mladin jezdil v průběhu závodu na jisté třetí pozici, jenže závada na pneumatice ho donutila ve 38. kole zajet do boxů k výměně pneumatiky. Následoval tedy propad v pořadí, který se zastavil na onom šestém místě.
S jedním kolem ztráty dokončili závod na dalších místech sedmý Joshua Kurt Hayes, osmý Shaw Higbee, devátý Ricky Orlando a desátý Geoff May.
V celkovém pořadí i nadále vede Mathew Mladin (268), jehož náskok se však ztenčil na 19 bodů. Na druhém místě je Jake Zemke (249) a na třetím Miguel DuHamel (245). Především zásluhou tohoto vítězství se na čtvrté místo dostal Eric Bostrom (184). Pětici nejlepších uzavírá letos nejrychlejší privátní jezdec Geoff May (175).

Šampionát AMA U. S. Superbike pokračuje za čtrnáct dní na kultovním okruhu amerického motorismu - Elkhart Lake ve státě Wisconsin (okruh známý také pod názvem Road America).