AMA Superbike - Sonoma

Hvězdou nedělního dne se stal kanadský veterán Miguel DuHamel. Náš Vincent Haskovec přišel ve třídě Formula Xtreme o pódiové umístnění jen pár kol před cílem závodu.

AMA Superstock
Jako první přišli v neděli na řadu jezdci třídy Superstock. V závodě, který byl jednou přerušen pro hrůzostrašnou havárii Raula Padilly, se o vedení neustále přetahovala dvojice jezdců Yamahy, Australan Damon Buckmaster a Brit Jamie Hacking. Tři kola před cílem se dostal do čela právě britský jezdec, který si své vítězství již ohlídal.
Jako druhý projel tedy cílem Australan Buckmaster (+1,761), jenž však v závěru musel odolávat silnému tlaku svého týmového kolegy Aarona Goberta a továrního jezdce Kawasaki Tommy Haydena. Nakonec tedy své druhé místo uhájil před třetím Aaronem Gobertem (+1,926) a čtvrtým Tommy Haydenem na Kawasaki ZX-10R. Kompletní čtveřici továrních jezdců Yamahy v cíli závodu doplnil pátým místem mladý Jason DiSalvo.
Před přerušením závodu třetí, nakonec šestý. Taková je vizitka mladého jezdce továrny Suzuki Bena Spiese, který dokončil závod před sedmým Steve Rappem z týmu Valvoline EMGO Suzuki. Osmý dokončil dramatický závod Joshua Kurt Hayes, který až v posledním kole odsunul na konečné deváté místo našeho Vincenta Haskovce. Desítku nejlepších doplnil Jacob Holden.
V celkovém pořadí vede Jamie Hacking (98 bodů) před Damonem Buckmasterem (93) a Aaronem Gobertem (91). Náš Haskovec je se 48. body na 14. místě.
AMA Supersport
Ve druhém závodě nedělního odpoledne si již americký jezdec Ben Spies spravil svou náladu a bezpečně zvítězil. Náskok 1,324 před druhým Jamie Hackingem sice vypovídá o vyrovnaném závodě, pravda je však taková, že Spies celý závod vedl zhruba o čtyři sekundy. Poslední kola však mladík z Texasu jel raději na jistotu a tak se mohli k jeho stroji Suzuki GSX-R600 přiblížit jeho pronásledovatelé. V cíli byl za druhým Hackingem na třetím místě Tommy Hayden (2,971) s továrním strojem Kawasaki ZX-6RR. Na čtvrtém místě, s již dosti výrazným odstupem (13,487), dokončil závod Jason DiSalvo, který na páté místo odsunul Aarona Goberta a na šesté Rogera Lee Haydena. Tovární stroj Suzuki v rukou Aarona Yatese dokončil závod na sedmém místě, zatímco na osmém projel cílem stejný stroj, ale v rukou soukromníka Bena Attarda, jenž porazil továrnou Yamaha připravený motocykl Damona Buckmastera. Desítku nejlepších uzavřel ještě vloni továrnou Kawasaki podporovaný Toni “Tiger“ Meiring.
V celkovém pořadí "šestek" je na čele po třech závodech Tommy Hayden (95) před Jasonem DiSalvem (89) a Jamie Hackingem (86).
AMA Superbike – 2. závod
Kanadský veterán Miguel DuHamel se včera v noci našeho času radoval z vítězství ve druhém závodě třídy Superbike, který se konal na okruhu v kalifornské Sonomě, v minulosti známém jako Sears Point, nyní pod názvem Infineon Raceway. DuHamel již byl dle svých slov smířený s druhým místem, které pevně držel za vedoucím Jake Zemkem, nakonec se rozhodl pokusit se Zemkeho dojet, což se mu také posledním kolem podařilo, když v něm měl o víc jak dvě sekundy rychlejší čas než Jake Zemke.
Právě Zemke skončil o 0,196 sekundy druhý a v cíli přiznal, že si vůbec nepřipouštěl možnost, která by mu jeho dvousekundový náskok, s nímž vjížděl do posledního kola, měla zlikvidovat. Třetí projel cílem náročného, více jak stokilometrového závodu, tovární jezdec Suzuki Aaron Yates, který porazil svého týmového kolegu a letošního suveréna Mata Mladina. Za Mladinem dokončil závod na pátém místě zcela osamocený Ben Bostrom, jenž však byl úspěšnější než jeho mladší bratr Eric, který havaroval v šestnáctém kole ze šesté pozice.
Za Bostromem dojel šestý Steve Crevier, sedmý Joshua Kurt Hayes a osmý Larry Pegram. Desítku nejlepších doplnili devátý Geoff May a desátý Shaw Higbee.
V celkovém pořadí vede i nadále australský jezdec Mat Mladin (177), kterého následuje Miguel DuHamel (153) a Jake Zemke (150).
Formula Xtreme
Velmi pozdě odpoledne kalifornského času nastoupili jezdci třídy Formule Xtreme ke svému závodu. Důvod opoždění byl v protáhnutí předchozího programu (dva závody byly v průběhu zastavené pro havárii), ale i fakt, že několik jezdců nastoupilo v předešlém závodě třídy Superbike.
I v tomto závodě proběhl souboj mezi Miguelem DuHamelem a Jake Zemkem. Zemke chtěl DuHamelovi vrátit porážku ze Superbiků, ale i tentokrát se musel sklonit nad uměním kanadského jezdce. DuHamel zvítězil o 1,985 sekundy před Jake Zemkem. S velkou ztrátou přijel na třetím místě Alex Gobert a na čtvrtém Steve Crevier. Pátý skončil Jacob Holden a šestý Jason Pridmore. Yamahu YZF R6 dovedl do cíle na sedmém místě Larry Pegram, na osmém skončil Michael Barnes. Devátý dojel Danny Eslick a desátý Corey Eaton.
Náš Vincent Haskovec po několika kolech bezpečně obsadil třetí místi. Již se zdálo, že si připíše své další pódiové umístnění, když mu ve třináctém, kole odpověděl poslušnost jeho stroj Suzuki GSX-R600. Haskovec tak závod nedokončil.
V celkovém pořadí vede vítěz všech tří letošních závodů Miguel DuHamel (112) před Jake Zemkem (94) a Alexem Gobertem (83). Náš Vincent Haskovec se po tomto závodě propadl v celkovém pořadí s 53. body na sedmou pozici.

Závody amerického profesionálního mistrovství AMA U. S. Superbike pokračují za čtrnáct dní, kdy je na programu závod na okruhu Barber Motorsportpark v Birminghamu (stát Alabama), tedy na loni otevřeném okruhu, na kterém by se v roce 2005 měla konat po několika letech obnovená premiéra Grand Prix USA.