AMA Road America - neděle

Mokrý asfalt přinesl smutek, ale i nadšení. Na okruhu v Elkhard Lake pokračovalo šesté kolo amerického národního šampionátu.

AMA Road America - neděle
AMA Pro Honda Oils U. S. Supersport
Závod šestistovek byl přerušený ještě v průběhu prvního kola, když se z mraků nad okruhem strhnul dlouho předpovídaný příval vody. Po restartu se tedy jelo v dešti, který svědčil nejvíce bratrům Haydenovým, když mladší Roger Lee odvodil skoro celý závod. V předposledním kole se však odhodlal nejstarší z bratrské trojice Tommy (prostřední Nicky jezdí závody MotoGP) k útoku, který mu vyšel a s náskokem 3,481 sekundy zvítězil před svým mladým bratrem. Rodina Haydenů tak získala první i druhé místo a připočteme li k tomu dvanáctou pozici Nickyho Haydena v mugellském závodě třídy MotoGP, je jasné, že široký úsměv starého pána Earla Haydena v objetí svých dvou synů na okruhu Elkhart Lake byl oprávněný.
V mokrém závodě dokončil na třetím místě tovární jezdec Yamahy Damon Buckmaster před čtvrtým Alexem Gobertem a pátým Jamie Hackingem, i nadále vedoucím mužem šampionátu, který však vede již o osm bodů před Buckmasterem. Na třetím místě šampionátu AMA Supersport je vítěz tohoto závodu Tommy Hayden.
Závod měl i několik smutných hrdinů, kteří nezvládli nástrahy mokrého asfaltu. Mezi jezdce, kteří havarovali se ocitl například také Jason DiSalvo, Doug Chandler nebo Jake Zemke, který sice havaroval dokonce dvakrát, ale ještě stačil dokončit závod na solidním devátém místě (+1:51,340).
1. Tommy Hayden (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX6-RR
2. Roger Lee Hayden (Erion Honda) Honda CBR 600RR
3. Damon Buckmaster (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
4. Alex Gobert (Erion Honda) Honda CBR 600RR
5. Jamie Hacking (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
6. Jason Curtis (No Limit Honda) Honda CBR 600RR
7. Miguel Duhamel (American Honda) Honda CBR 600RR
8. Tony Meiring (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX6-RR
9. Jake Zemke (Erion Honda) Honda CBR 600RR
10 Giovanni Rojas – Yamaha YZF R6
AMA Chevy Trucks U. S. Superbike – 2. závod
Na osychající trati po dešti, který pronásledoval závod třídy Supersport nastoupili ke svému klání jezdci nejprestižnější třídy Superbike. Osychající trať naznačila velkou loterii při výběru pneumatik. Našli se jezdci, kteří zvolili plné mokré provedení (např. Eric Bostrom), ale i jezdci, kteří riskovali a do závodu nasadili pneumatiky suché, bez vzorku (např. Miguel DuHamel).
Po odstartování závodu šli na vedoucí pozice jezdci, kterým nedělá potíže mokrý asfalt, protože jej znají z mnoha závodů po světových okruzích. Na první místo se tak dostal pravděpodobně současný nejlepší jezdec v dešti, který se po silničních závodech pohybuje – Anthony Gobert (vzpomeňme například jeho famózní vítězství v roce 2000 v Austrálii, kdy na slaboučkém stroji Benelli zcela deklasoval zbytek světa v závodě třídy World Superbike, když neprosté většině jezdců nadělil kolo – již v pátém kole bylo tehdy pouze pět jezdců s plným počtem kol). Za Gobertem se seřadili Eric Bostrom a Jason Pridmore.
Gobert se však ze svého vedení dlouho neradoval, když se stále více a více osychající tratí, vadnul i jeho stroj, se kterým nakonec předčasně skončil v boxech. Jako důvod odstoupení Goberta byla uvedená použitá pneumatika, se kterou se na již suchá asfaltu nedalo jet. Vadnoucího výkonu Gobertova stroje si ihned povšimnul Eric Bostrom, který se ujal vedení. Několika senzačně rychlými koly na stále z části mokrém asfaltu začal ujíždět svým pronásledovatelům, kterým v cíli nadělil opravdu neskutečnou lekci.
V závodě třídy Superbike tak jednoznačně zvítězil Eric Bostrom, který za sebou zanechal druhého Aarona Yatese o 32,623 sekundy. Třetí místo patřilo se ztrátou 42,818 sekundy na eBosse Larrymu Pegramovi. Na čtvrtém místě dokončil závod Miguel DuHamel, který využil oschlé trati a zajížděl společně s Matem Mladinem nejrychlejší kola, která byla až o sedm sekund rychlejší než v případě vítězného Bostroma i druhého Yatese.
"Našel jsem dobrou pneumatiky pro závod," říkal v cíli spokojený eBoss, který si připsal z posledních třech závodu již druhé vítězství. "Ovšem ke konci by pro mě byla již ideální pneumatikou suchá guma, ale již jsem měl velký náskok. V podstatě jsem stále chtěl svůj náskok zvyšovat. Musím však říct, že jsem byl nervózní každé kolo."
Zajímavě se po závodu vyjádřil třetí jezdec v cíli Larry Pegram, který na začátku závodu jel tak rychle okolo svých soupeřů, že ani nevěděl kolik jich předjel. "Měl jsem výborný začátek, říkal jsem si všechno je dobré," vzpomíná Pegram. "Začal jsem pomalu předjíždět ostatní jezdce, přejel jsem Anthonyho, Jasona, Aarona a myslel jsem si, že jsem ve vedení. Eric byl totiž tak vepředu, že jsem ho vůbec neviděl. Při průjezdu kolem cíle vidím na tabuli mých mechaniků značku P2 - začal jsem přemýšlet koho jsem nepředjel a uvědomil jsem si, že jsem nikde neviděl Erica."
Pro páté místo si dojel rozzlobený Ben Bostrom. "Použil jsem špatnou pneumatiku, byla to snad nejhorší pneumatika s jakou sem doposud ve své kariéře jel. Nechci se k tomu více vracet," říkal po závodě Ben Bostrom, který ihned dodal, že se těší na následující závod na oblíbený okruh Brainerd International Raceway. "Ten závod tam vyhraji," upozorňuje svou konkurenci Ben.
Šestý dokončil závod Jason Pridmore. Vítěz sobotního závodu Mat Mladin špatně zvolil obutí svého stroje a tak v polovině závodu zajel k výměně. Následovala stíhací jízda z 25. místa, která končila na desáté pozici. "Zvolil jsem špatnou gumu a nechtěl jsem si pokazit dnešním závodem včerejší výsledek," říkal Mladin v cíli závodu. "Udělal jsem to nejlepší co jsem mohl, kdybych nevyměnil pneumatiky, nedojel bych desátý. Dokonce si myslím, že jsem zajel do boxů příliš pozdě. Rozhodnul jsem se k tomu až když mě předjel Miguel DuHamel a já viděl jak mu to na suché pneumatice jde," dodal australský jezdec jenž je se svým výsledkem spokojený. "Přijel jsem sem a ztrácel jsem na vedoucího jezdce deset bodů - odjíždím a ztrácím bod jeden."
Náš Vincent Haskovec do tohoto závodu nenastoupil.
V celkovém pořadí vyneslo toto vítězství Erica Bostroma do absolutního čela (294 bodů). Druhé místo patří Matu Mladinovi (293) a třetí Aaronu Yatesovi (276). Čtvrtý je Ben Bostrom (274) před pátým Kurtisem Robertsem (272). Náš Vincent Haškovec si i přes neúčast ve druhém závodě udržel desátou pozici (159) i když však devátý Jason Pridmore (200) se dost vzdálil a naopak jedenáctý Michael Barnes (141) se přiblížil.
1. Eric Bostrom (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX-7RR
2. Aaron Yates (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R1000
3. Larry Pegram (Dream Team Ducati) Ducati 998 RS03
4. Miguel DuHamel (American Honda) Honda RC51
5. Ben Bostrom (American Honda) Honda RC51
6. Jason Pridmore (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
7. Shawn Higbee (KWS) Suzuki GSX-R1000
8. Michael Barnes (Prieto Racing) Suzuki GSX-R1000
9. Kurtis Roberts (Erion Honda) Honda RC51
10 Mat Mladin (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R1000
AMA Lockhart-Phillips USA Formula Xtreme
Australský jezdec Damon Buckmaster slavil své další vítězství, když se mu podařilo zvítězit v závodě třídy AMA Formula Xtreme. V tomto závodě sváděl "Backy" souboj s nakonec druhým Joshem Kurtem Hayesem (+2,128) a třetím Benem Spiesem (+2,411).
"Bylo to opravdu velmi dobré, v týmu Graves Motorsport jsem nesmírně spokojený. Je to velmi pracovitý tým, který si opravdu zasluhuje vyhrávat a já jsem spokojený, že tak mohu činit," říkal šťastný vítěz v cíli.
Opět smutným hrdinou byl jeden z favoritů - Jake Zemke, který v průběhu třetího kola havaroval a závod tak pro něj skončil. Pro Zemkeho to byla během neděle již třetí havárie (dvakrát spadnul v prvním nedělním závodě - AMA Supersport).
Závodu se zúčastnil i náš Vincent Haškovec, který tak jel v této třídě podruhé v letošním roce. Svou premiéru v Pikes Peaku minulý týden nedokončil, nyní se však mohl radovat ze solidního desátého místa.
V celkovém pořadí šampionátu je na čele nyní vítěz tohoto závodu Damon Buckmaster (149 bodů) před Benem Spiesem (147) a Joshuou Hayesem (136). Našemu Haškovcovi (21) patří s jeho prozatím jediným bodovým zápisem 23. místo.
1. Damon Buckmaster (Graves Motorsport) Yamaha YZF R1
2. Josh Hayes (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
3. Ben Spies (American Suzuki) Suzuki GSX-R1000
4. Marty Cragill (Bruce Transportation) Honda CBR 954RR
5. Adam Fergusson (Corona Suzuki) Suzuki GSX-R1000
6. Jason Pridmore (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
7. Roger Lee Hayden (Erion Honda) Honda CBR 954RR
8. Jimmy Moore (Corona Suzuki) Suzuki GSX-R1000
9. Jamie Hacking (Graves Motorsport) Yamaha YZF R1
10 Vincent Haskovec (Hooters Suzuki) Suzuki GSX-R1000
MBNA 250 Grand Prix
Ve svém letošním vítězeném tažení pokračoval Richard Oliver a jeho Yamaha TZ, kteří se společně radoval z dalšího vítězství v závodě třídy 250 ccm. O absolutní nadvládě Olivera svědčí i ztráta druhého Chucka Sorensena, která byla 29,801 sekund, ale především třetího Simona Turnera, který ztratil na vítězného jezdce propastných 1:24,566 minuty.
"Miluji tento okruh a pocit rychlosti na této dráze. Byla to krásná jízda," říkal vítěz po svém letošním šestém vítězství v šesti doposud odjetých závodech AMA.
V celkovém pořadí pochopitelně vládne Rich Oliver (225 bodů) před letos věčně druhým Chuckem Sorensenem (162), který v letošních šesti závodech dojel pětkrát druhý a jednou závod nedokončil. Na třetí pozici je Perry Malneciuc (154) před čtvrtým Pylesem (148) a pátým naopak věčně třetím Turnerem (145) - Turner ze šesti pokusů dojel pětkrát třetí a jednou závod společně se Sorensenem nedokončil. Šampionát AMA Pro Racing pokračuje 27. 29. června na okruhu Brainerd International Raceway.
Po uzávěrce tohoto článku: Vítěz závodu AMA Supersport Tommy Hayden neprošel technickou kontrolou po závodě své třídy (zřejmě čerpadlo). Nebylo mu sice odebrané vítězství, ale dostal pokutu 2 000,- USD a také mu bude z celkové klasifikace odebráno 20 bodů.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist