AMA Pikes Peak International Raceway

Na okruhu Pikes Peak pokračovalo o tomto víkendu americké národní mistrovství silničních motocyklů, které přineslo nejedno překvapení.

AMA Chevy Trucks Superbike
Kdyby v sobotu po kvalifikaci řekl někdo Ericu Bostromovi, že vyhraje nedělní závod třídy Superbike, zřejmě by tomu eBoss nevěřil. Co se však nechtělo v sobotu uvěřit, v neděli nabralo na jasném světle. Nejprve závody posunul náhlý déšť, kvůli kterému se vzhledem k charakteru amerického oválu nemohlo startovat. Po oschnutí povrchu tratě a po samotném startu závodu šel do vedení Eric Bostrom, který si postupně vytvářel náskok před svými pronásledovateli. Když jeho náskok dosáhl více jak pěti sekund (40 kolo z vypsaných 48.) havaroval týmový kolega našeho Haskovce Mike Cicotto a závod byl nejprve přerušen a následně také ukončen (vzhledem k časové tísni, jinak by se dle pravidel AMA Pro Racing musela zbývající část dokončit). Vítězem se tak stal letos poprvé tovární jezdec Kawasaki Eric Bostrom z Las Vegas. "Před závodem jsem měl velké starosti, protože jsem zde nedosahoval stejné časy jako nejlepší jezdci," říkal po závodě šťastný vítěz, který se na tomto okruhu radoval již počtvrté.
Naopak počtvrté v letošní sezóně dosáhl na pódiové umístnění mladší ze synů legendárního Kennyho Robertse - Kurtis Roberts, který si v tomto závodě dojel za eBossem pro druhé místo. "Eric jezdil opravdu dobře," vysekl poklonu vítězi Kurtis Roberts. "Po pátku jsem myslel, že je trochu v potížích, ale on zřejmě pouze plnil stanovené úkoly. Můj motocykl jel dnes dobře, ale bohužel nezachytil jsem začátek závodu tak jak jsem chtěl."
Třetí byl v cíly závodu na okruhu Pikes Peak vedoucí muž šampionátu Aaron Yates, který musel o poslední místo na pódiu tvrdě bojovat nejen s týmovým kolegou Matem Mladinem, ale i s továrním jezdcem Hondy Benem Bostromem. Bostrom nakonec tento boj prohrál a dokončil závod na čtvrtém místě před pátým Anthony Gobertem a šestým Jasonem Pridmorem. Sedmé místo patřilo opět továrnímu jezdci Hondy v podobě Kanaďana Miguela DuHamela jenž porazil osmého Jordana Szokeho a devátého Mata Mladina.
Mladin tento závod prohrál zřejmě také hlavně zásluhou strategie, když na povrch, který je zde obávaným škodičem pro pneumatiky, obul měkkou gumu, která mu nevydržela a tak musel ve 35. kole do boxů k výměně. Za pět kol poté byl závod předčasně ukončen.
V Celkovém pořadí nyní dále vede Aaron Yates (244 bodů), který si upevnil své vedení před nyní druhým Ericem Bostromem (239) a třetím Matem Mladinem (234). Čtvrtý je Kurtis Roberts (221) a pátý Ben Bostrom jenž má shodně bodů jako čtvrtý Roberts. Náš Vincent Haskovec dokončil včerejší závod třídy Superbike na osmnáctém místě a v celkovém pořadí se tak o jednu příčku propadl, když mu nyní patří desáté místo se 140. body.
AMA Lockhart Phillips USA Formula Xtreme
Závod třídy Formula Xtreme, tedy americké obdoby evropských “štoků“, vyhrál australský jezdec Damon Buckmaster, který v dvakrát přerušeném závodě pro pády jezdců využil kvality svých pneumatik. “Věděl jsem, že je zde často závod přerušován pro pády jezdců a tak jsem se v trénincích snažil ušetřit své pneumatiky,“ říkal spokojený vítěz v cíli závodu. “Vždy při přerušení jsem obul nové pneumatiky a vyplatilo se to.“
Jako druhý projel cílem Adam Fergusson, který v obou úvodních částí vedl, ale pro poslední část (po druhém přerušení) mu již nezbyla kvalitní pneumatika (z důvodu vyčerpání limitu) a tak prohrál boj o vítězství, když ztratil zejména v úvodních kolech poslední části. Rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem v cíli byl však nakonec pouhých 0,108 sekundy. “Do posledních kol jsem dal všechno, chtěl jsem dohnat Damona. Ještě jedno kolo a měl bych ho, ale s druhým místem jsem velmi spokojený,“ říkal v cíli druhý jezdec.
Velmi špatně na tom byl s pneumatikou třetí jezdec v cíli a současný vedoucí muž šampionátu Jake Zemke, který během tréninků spotřeboval všechny své pneumatiky a pro závod si ponechal pouze jednu dobrou. Všechny části závodu tak absolvoval na jedné pneumatice, čímž přišel o výhodu kvalitnější přilnavosti po restartech závodu. “Klobouk dolů před těmito chlapci, jeli fantastický závod,“ vysekl Zemke poklonu prvním dvou jezdcům.
Letos poprvé si závod této třídy vyzkoušel také náš Vincent Haskovec, který si tak rozšiřuje svou všestrannost. Závod však nedokončil, když v jeho polovině musel nedobrovolně odstoupit.
V celkovém pořadí šampionátu AMA Formula Xtreme vede Jake Zemke (125 bodů) před Benem Spiesem (117) a vítězem tohoto závodu Damonem Buckmasterem (112). Čtvrté místo patří Adamu Furgussonovi (105) a pětici nejlepších uzavírá Joshua Kurt Hayes (104)
10 Roger Lee Hayden (Erion Honda) Honda CBR 954RR AMA Pro Honda Oils Supersport
V jednostrannou záložitost proměnili tovární jezdci Yamahy závod třídy Supersport, když si rozebrali všechny první čtyři pozice. Pro tým Graves Yamaha, který v Severní Americe zastupuje továrnu Yamaha byl nedělní den opravdu velkým svátkem. Již ze svého třetího vítězství v této sezóně se radoval britský jezdec Jamie Hacking, který na cílové čáře o 0,288 porazil svého týmového kolegu, australského jezdce Aarona Goberta. Třetí místo patřilo pro dalšího mladého jezdce ve službách továrny Yamaha Jasona DiSalva (+0,910) a čtvrté naopak pro zkušeného Damona Buckmastera (+2,208), který po celý závod sledoval trojici ze čtvrté pozice.
Až na pátém místě se umístnil jiný jezdec než jezdec týmu Graves Yamaha, tímto jezdcem byl pilot továrny Kawasaki Tommy Hayden - starší bratr nám dnes již z MotoGP známého Mistra USA třídy Superbike z loňského roku Nickyho Haydena. Šesté místo putuje zásluhou Bena Spiese k Suzuki a sedmé naopak k Hondě zásluhou Jakeho Zemkeho.
V celkovém pořadí šampionátu i nadále vede Jamie Hacking (154) před Damonem Buckmasterem (144), Aaronem Gobertem (142) a Jasonem DiSalvem (128). A opět až páté místo patří jiným jezdcům, tentokrát to je Jake Zemke (126).