AMA Pikes Peak International Raceway

Na okruhu Pikes Peak pokračovalo o tomto víkendu americké národní mistrovství silničních motocyklů, které přineslo nejedno překvapení.

AMA Pikes Peak International Raceway
AMA Chevy Trucks Superbike
Kdyby v sobotu po kvalifikaci řekl někdo Ericu Bostromovi, že vyhraje nedělní závod třídy Superbike, zřejmě by tomu eBoss nevěřil. Co se však nechtělo v sobotu uvěřit, v neděli nabralo na jasném světle. Nejprve závody posunul náhlý déšť, kvůli kterému se vzhledem k charakteru amerického oválu nemohlo startovat. Po oschnutí povrchu tratě a po samotném startu závodu šel do vedení Eric Bostrom, který si postupně vytvářel náskok před svými pronásledovateli. Když jeho náskok dosáhl více jak pěti sekund (40 kolo z vypsaných 48.) havaroval týmový kolega našeho Haskovce Mike Cicotto a závod byl nejprve přerušen a následně také ukončen (vzhledem k časové tísni, jinak by se dle pravidel AMA Pro Racing musela zbývající část dokončit). Vítězem se tak stal letos poprvé tovární jezdec Kawasaki Eric Bostrom z Las Vegas. "Před závodem jsem měl velké starosti, protože jsem zde nedosahoval stejné časy jako nejlepší jezdci," říkal po závodě šťastný vítěz, který se na tomto okruhu radoval již počtvrté.
Naopak počtvrté v letošní sezóně dosáhl na pódiové umístnění mladší ze synů legendárního Kennyho Robertse - Kurtis Roberts, který si v tomto závodě dojel za eBossem pro druhé místo. "Eric jezdil opravdu dobře," vysekl poklonu vítězi Kurtis Roberts. "Po pátku jsem myslel, že je trochu v potížích, ale on zřejmě pouze plnil stanovené úkoly. Můj motocykl jel dnes dobře, ale bohužel nezachytil jsem začátek závodu tak jak jsem chtěl."
Třetí byl v cíly závodu na okruhu Pikes Peak vedoucí muž šampionátu Aaron Yates, který musel o poslední místo na pódiu tvrdě bojovat nejen s týmovým kolegou Matem Mladinem, ale i s továrním jezdcem Hondy Benem Bostromem. Bostrom nakonec tento boj prohrál a dokončil závod na čtvrtém místě před pátým Anthony Gobertem a šestým Jasonem Pridmorem. Sedmé místo patřilo opět továrnímu jezdci Hondy v podobě Kanaďana Miguela DuHamela jenž porazil osmého Jordana Szokeho a devátého Mata Mladina.
Mladin tento závod prohrál zřejmě také hlavně zásluhou strategie, když na povrch, který je zde obávaným škodičem pro pneumatiky, obul měkkou gumu, která mu nevydržela a tak musel ve 35. kole do boxů k výměně. Za pět kol poté byl závod předčasně ukončen.
V Celkovém pořadí nyní dále vede Aaron Yates (244 bodů), který si upevnil své vedení před nyní druhým Ericem Bostromem (239) a třetím Matem Mladinem (234). Čtvrtý je Kurtis Roberts (221) a pátý Ben Bostrom jenž má shodně bodů jako čtvrtý Roberts. Náš Vincent Haskovec dokončil včerejší závod třídy Superbike na osmnáctém místě a v celkovém pořadí se tak o jednu příčku propadl, když mu nyní patří desáté místo se 140. body.
AMA Superbike – výsledek závodu:
1. Eric Bostrom (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX-7RR
2. Kurtis Roberts (Erion Honda) Honda RC51
3. Aaron Yates (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R1000
4. Ben Bostrom (American Honda) Honda RC51
5. Anthony Gobert (Ducati Austin) Ducati 998R
6. Jason Pridmore (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
7. Miguel Duhamel (American Honda) Honda RC51
8. Jordan Szoke (Corona Extra Suzuki) Suzuki GSX-R1000
9. Mat Mladin (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R1000
10. Steve Rapp (Valvoline Emgo Suzuki) Suzuki GSX-R1000
AMA Lockhart Phillips USA Formula Xtreme
Závod třídy Formula Xtreme, tedy americké obdoby evropských “štoků“, vyhrál australský jezdec Damon Buckmaster, který v dvakrát přerušeném závodě pro pády jezdců využil kvality svých pneumatik. “Věděl jsem, že je zde často závod přerušován pro pády jezdců a tak jsem se v trénincích snažil ušetřit své pneumatiky,“ říkal spokojený vítěz v cíli závodu. “Vždy při přerušení jsem obul nové pneumatiky a vyplatilo se to.“
Jako druhý projel cílem Adam Fergusson, který v obou úvodních částí vedl, ale pro poslední část (po druhém přerušení) mu již nezbyla kvalitní pneumatika (z důvodu vyčerpání limitu) a tak prohrál boj o vítězství, když ztratil zejména v úvodních kolech poslední části. Rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem v cíli byl však nakonec pouhých 0,108 sekundy. “Do posledních kol jsem dal všechno, chtěl jsem dohnat Damona. Ještě jedno kolo a měl bych ho, ale s druhým místem jsem velmi spokojený,“ říkal v cíli druhý jezdec.
Velmi špatně na tom byl s pneumatikou třetí jezdec v cíli a současný vedoucí muž šampionátu Jake Zemke, který během tréninků spotřeboval všechny své pneumatiky a pro závod si ponechal pouze jednu dobrou. Všechny části závodu tak absolvoval na jedné pneumatice, čímž přišel o výhodu kvalitnější přilnavosti po restartech závodu. “Klobouk dolů před těmito chlapci, jeli fantastický závod,“ vysekl Zemke poklonu prvním dvou jezdcům.
Letos poprvé si závod této třídy vyzkoušel také náš Vincent Haskovec, který si tak rozšiřuje svou všestrannost. Závod však nedokončil, když v jeho polovině musel nedobrovolně odstoupit.
V celkovém pořadí šampionátu AMA Formula Xtreme vede Jake Zemke (125 bodů) před Benem Spiesem (117) a vítězem tohoto závodu Damonem Buckmasterem (112). Čtvrté místo patří Adamu Furgussonovi (105) a pětici nejlepších uzavírá Joshua Kurt Hayes (104)
AMA Formula Xtreme – výsledek závodu:
1. Damon Buckmaster (Graves Motorsport) Yamaha YZF R1
2. Adam Fergusson (Corona Suzuki) GSX-R1000
3. Jake Zemke (Erion Honda) Honda CBR 954RR
4. Ben Spies (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R1000
5. Josh Hayes (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
6. Jason Pridmore (Attack Suzuki) Suzuki GSX-R1000
7. Jimmy Moore (Corona Suzuki) Suzuki GSX-R1000
8. Steve Rapp (Valvoline Emgo Suzuki) Suzuki GSX-R1000
9. Jamie Hacking (Graves Motorsport) Yamaha YZF R1
10 Roger Lee Hayden (Erion Honda) Honda CBR 954RR AMA Pro Honda Oils Supersport
V jednostrannou záložitost proměnili tovární jezdci Yamahy závod třídy Supersport, když si rozebrali všechny první čtyři pozice. Pro tým Graves Yamaha, který v Severní Americe zastupuje továrnu Yamaha byl nedělní den opravdu velkým svátkem. Již ze svého třetího vítězství v této sezóně se radoval britský jezdec Jamie Hacking, který na cílové čáře o 0,288 porazil svého týmového kolegu, australského jezdce Aarona Goberta. Třetí místo patřilo pro dalšího mladého jezdce ve službách továrny Yamaha Jasona DiSalva (+0,910) a čtvrté naopak pro zkušeného Damona Buckmastera (+2,208), který po celý závod sledoval trojici ze čtvrté pozice.
Až na pátém místě se umístnil jiný jezdec než jezdec týmu Graves Yamaha, tímto jezdcem byl pilot továrny Kawasaki Tommy Hayden - starší bratr nám dnes již z MotoGP známého Mistra USA třídy Superbike z loňského roku Nickyho Haydena. Šesté místo putuje zásluhou Bena Spiese k Suzuki a sedmé naopak k Hondě zásluhou Jakeho Zemkeho.
V celkovém pořadí šampionátu i nadále vede Jamie Hacking (154) před Damonem Buckmasterem (144), Aaronem Gobertem (142) a Jasonem DiSalvem (128). A opět až páté místo patří jiným jezdcům, tentokrát to je Jake Zemke (126).
AMA Supersport – výsledek závodu:
1. Jamie Hacking (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
2. Aaron Gobert (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
3. Jason Disalvo (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
4. Damon Buckmaster (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
5. Tommy Hayden (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX6-RR
6. Ben Spies (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R600
7. Jake Zemke (Erion Honda) Honda CBR 600RR
8. Pascal Picotte (Yamaha Canada) Yamaha YZF R6
9. Alex Gobert (Erion Honda) Honda CBR 600RR
10. Jamie Stauffer (Yoshimura Suzuki) Suzuki GSX-R600
AMA Genuine Suzuki Accessories Superstock
Svůj první triumf v této třídy zažil v neděli na okruhu tovární jezdec Kawasaki Toni Meiring, který zvítězil před druhým Adamem Fergussonem. Fergusson však prakticky celý závod vedl a o své vedení přešel až v samotném závěru, kdy Toni Meiring projel smykem zadního kola nejen okolo něj, ale i samotnou cílovou čárou.
Své druhé pódium během nedělního odpoledne slavil Jason DiSalvo, který dokončil závod na třetí pozici před čtvrtým Joshem Hayesem, pátým Tommy Haydenem a šestým Jimmy Moorem. Na sedmém místě dokončil závod náš Vicent Haskovec, který tak přišel o vedení v celkovém pořadí šampionátu. Nyní ztrácí na vedoucího Tommyho Haydena (144 bodů) jeden jediný bod (143). Třetí místo v celkovém pořadí drží o další jeden bod Adam Fergusson (142) před čtvrtým Toni Meiringem (129) a pátým Joshem Kurthem Hayesem (128).
AMA Superstock – výsledek závodu:
1. Tony Meiring (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX-636
2. Adam Fergusson (Corona Suzuki)Suzuki GSX-750
3. Jason Disalvo (Graves Yamaha) Yamaha YZF R6
4. Josh Hayes (Suzuki Attack) Suzuki GSX-750
5. Tommy Hayden (Kawasaki Racing) Kawasaki ZX-636
6. Jimmy Moore (Suzuki Corona Extra) Suzuki GSX-750
7. Steve Rapp (Suzuki Valvoline Emgo) Suzuki GSX-750
8. Vincent Haskovec (Suzuki Hooters)Suzuki GSX-750
9. Jordan Szoke (Suzuki Corona Extra) Suzuki GSX-750
10. John Haner (Suzuki Motion) Suzuki GSX-750
MBNA 250 Grand Prix
Nic nového pod sluncem - i takto by se daly označit výsledky dalšího závodu dvoutaktní třídy 250 ccm. V tomto závodě opět zvítězil Richard Oliver na Yamaze před Charlesem Sorensenem na Aprilii a irským jezdcem Simonem Turnerem na Hondě. Čtvrté místo získal letos již poněkolikáté (po třetí) Colin Jensen.
V celkové klasifikaci pochopitelně vede Rich Oliver (188) před Chuckem Sorensenem (128). Třetí místo drží Perry Melneciuo (127) Závody AMA Pro Racing pokračují již tento víkend na nejrychlejším okruhu tohoto seriálu Road America ve Wisconsinu, u nás známější spíše pod jménem Elkhart Lake. Závody uprostřed indiánské rezervace a pod překrásnou scenérií hor patří k vrcholům amerického národního šampionátu silničních motocyklů.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist