AMA Barber MP - sobota

Vítězem prvního závodu třídy Superbike se stal Aaron Yates, šampiónem třídy Superstock Josh Hayes. Náš Vincent Haskovec v závodě třídy Superbike na desátém místě a ve "štokách" na čtvrtém.

AMA Chevy/Trucks U. S. Superbike
Po osmé v kariéře a poprvé na okruhu Barber Motorsports Park v Birminghamu, ve státě Alabama (USA) zvítězil v závodě AMA Superbike americký jezdec Aaron Yates, který tak oddálil korunovaci letošního šampióna Ameriky. "Double A-Ron", jak zní Yatesova jedna z mnoha přezdívek, sváděl během první poloviny souboj o vítězství s Kurtisem Robertsem, Benem Bostromem, Miguelem DuHamelem, Giovannim Busseiem a Matem Mladinem. Po polovině závodu však Australan Mladin zvolnil tempo a rozhodl se raději neriskovat, když svou taktiku pro tento víkend zvolil pouze k vítězství v šampionátu.
Když postupně opadávalo nadšení i z ostatních jezdců, projel Yates vítězně cílem o 5,931 sekundy před nejmladším synem legendárního Kennyho Robertse sr. Kurtisem. Ze třetího místa se radoval se ztrátou 7,774 sekundy Ben Bostrom na tovární Hondě.
"Ano, tento závod byl pro mě plný legrace," říkal spokojený vítěz v cíli závodu. "Byl to opravdu dobrý závod. V každé zatáčce se bojovalo. Toto místo je nádherné pro závodění."
Naopak Yatesův týmový kolega Mat Mladin po závodě poznamenal: "První polovina závodu byla legrace, ale pak jsem usoudil, že Aaron musí jet na vítězství a učiní proto vše co bude moci. Rozhodl jsem se zbytečně neriskovat a raději dojet do cíle," říkal Mladin, který tak dokončil závod na čtvrtém místě, čímž si udržel před posledním závodem (jede se dnes v noci) celkové vedení v šampionátu, když má nyní na Yatese náskok 29 bodů (za vítězství se v AMA uděluje 36 bodů).
Po výletu mimo trať dokončil závod na pátém místě Giovanni Bussei na stroji Ducati 998RS před šestým Shawnem Higbee a sedmým Miguelem DuHamelem, který stejně jako Bussei nezvládl průjezd jednou z náročných zatáček. Osmé místo obsadil Jordan Szoke, deváté Tom Kipp a desítku nejlepších uzavřel náš Vincent Haskovec, který si tak pojistil pro letošní rok i desáté místo v celkové klasifikaci tohoto šampionátu.
Genuine Suzuki Accessories Superstock
Závod přerušený pět kol před cílem kvůli havárii Adama Fergussona vyhrál nejstarší z bratrské trojice Haydenů - Tommy, kterému nezbývalo nic jiného, než v tomto závodě právě zvítězit pokud si chtěl uchovat naději na americký titul. Jenže na druhém místě včera odpoledne (tamního času) dojel Joshua Kurt Hayes a tak se z titulu neradoval Hayden, ale právě Josh Hayes.
"Ze začátku sezóny se mi nedařilo," vzpomínal po závodě Hayes, již jako nový šampión třídy AMA Superstock. "První tři závody byly špatné, ale pak jsem měl dobrý zbytek sezóny. Stále jsem byl na pódiu a to vše se vyplatilo na konci sezóny. Je to krásný pocit, pro který jsem dlouho bojoval. Letos byly třídy Superstock opravdu hodně těžká a vyrovnaná."
Třetí místo v závodě obsadil Jason DiSalvo, který za druhým Hayesem dokončil o 0,067 sekundy. O dalších 0,046 sekundy za DiSalvem dokončil závod na čtvrtém místě náš jezdec Vincent Haskovec, který si tak pro letošní rok může připsat nádherné, třetí místo v celkové klasifikaci této třídy, ve které stanul během sezóny i na absolutním vrcholu, když vylezl celkem pětkrát na stupně vítězů a na okruhu Road Atlanta dokonce slavil své premiérové vítězství v AMA Pro Racing.
Páté místo ve včerejším závodě obsadil Steve Rapp, šesté Tony Meiring na tovární Kawasaki ZX-636, sedmé John Haner, osmé Opie Caylor a desítku nejlepších doplnili Eric Wood s nováčkem tohoto seriálu Jamesem Ellisonem, který si v týmu Jamese Pridmora vyzkoušel seriál AMA Superstock.
V celkové pořadí letošní sezóny a z titulu AMA superstock se tedy raduje Joshua Kurt Hayes, který získal celkem 332 bodů a tedy o šest více než druhý Tommy Hayden (326). Třetí místo v závěrečném bilancování patří českému jezdci Vincentu Haskovcovi (306), čtvrté Tony Meiringovi (272) a páté Adamu Forgussonovi (259).
O zbývajících titulech, tedy o titulech tříd Superbike, Supersport, Formula Xtreme a GP 250 ccm se rozhodne dnes v noci.