Reportáž z třetího závodu WildMotors Cupu a druhého závodu WildMotors Endurance

Automotodrom Most, 13.-14.7. 2015 - Těsně před polovinou prvního prázdninového měsíce se do oblíbeného motoristického střediska severních Čech sjíždějí účastníci další akce okruhové agentury WildMotors.cz. V plánu je 2. podnik série vytrvalostních závodů silničních motocyklů – WildMotors Endurance a také 3. závod oblíbeného WildMotors CUPU jednotlivců.

Předpověď počasí nebyla právě optimistická a po nebi se proháněla tmavá mračna. Ale co, motorkáři nejsou z cukru a na předpovědi „rosničkářů“ se také nedá úplně 100% spolehnout. Výsledkem bylo, že po celou dobu akce nám mraky hrozily, ale pršelo jen v úterý ráno a do začátku první rozjížďky v 9hodin už byla trať skoro suchá. Administrace a technická přejímka probíhala tradičně již v neděli od 19hodin a pokračovala i v pondělí ráno od 7hodin v naprosté pohodě a klídku.

První den byl hlavním bodem programu odpolední 3H vytrvalostní závod 2-4 členných týmů a k tomu také směřovala dopolední aktivita. Jezdci jednotlivých týmů ladili, trénovali a snažili se zajet co nejlepší kvalifikační čas pro odpolední závod. I když všichni víme, že 3H závod se opravdu nevyhrává v první zatáčce. Výsledkem dopoledního kvalifikačního snažení byl grid pro endurance závod, v jehož předních řadách se objevili tyto teamy: PBBH Racing, Brain Racing SBK a SSP, RikiMoto a Wild Wild West.

Ve 14hodin se šlo na věc. Start probíhal tradičně stylem LeMans a také tradičně byl proveden státní vlajkou. Do závodu odstartovalo 12 týmů a již od začátku to byl velký boj, protože startovní pole bylo velmi vyrovnané a rozhodovali opravdu maličkosti, jak ve strategii jednotlivých týmů, tak i ve schopnosti jezdců udržet vysoké tempo po celou dobu svého stintu.

Pozitivně lze hodnotit, že za celou dobu závodu došlo pouze k jednomu pádu (bohužel toto postihlo pořadatelský tým Wild) a k jedné ztrátě transpondéru (ukopnutím z držáku za jízdy), jinak byl průběh závodu bez rušivých vlivů.

Výsledky - 3h Endurance Race.pdf

Ihned po závodě proběhlo vyhlášení nejlepších týmů v kategoriích SBK i SSP a mohlo se jít slavit.

Večer ve 20hodin se ti, kteří mají ještě nedostatky ve znalosti místní tratě, optimální stopy, nájezdů, výjezdů a brzdných bodů, vydali na obhlídku okruhu za doprovodu a především odborného výkladu ikony českého i evropského roadracingu – Marka Červeného. Ten se svého úkolu zhostil naprosto úžasně a zodpověděl úplně všechny otázky i dotazy, které k jednotlivým pasážím okruhu byly.

Druhý den ráno, jak již bylo zmíněno, trochu sprchlo. Ani to však nemohlo závodníky zastavit v tréninku a kvalifikaci na odpolední závody jednotlivců. V plánu byly dva závody, a to SBK-ELITE a SSP-ELITE na 8 kol.

Kvalifikace byly velmi zajímavé a jejich výsledky velmi těsné. Vždyť v kategorii Supersportů bylo prvních 5 jezdců v jedné vteřině! Podobné to bylo i v kategorii Superbike. V 15hodin se připravili na startovní rošt jezdci SSP a mohlo se jít na věc. Závod to byl opravdu dechberoucí, protože po celých 8 kol probíhala bitva 5 jezdců nejen o prvenství, ale i místa na stupních vítězů.

Výsledky - Zavod SSP.pdf

Závod kategorie SBK proběhl hned po skončení předchozího závodu a jeho průběh byl také dramatický, především na startu, kde se trochu víc splašila motorka Luky Brejchovi a vypadalo to, že to snad ani nejde ustát. Povedlo se a Lukáš se vydal stíhat nejlepší. Závěr závodu byl ve znamení stíhací jízdy dvojice jezdců za suverénně vedoucím Tomášem Borovkou, který sice dovolil pronásledovatelům přiblížit se až skoro na kontakt, potom se ale ohlédl a opět přidal. Do cíle dorazil s postačujícím náskokem více než 1,5 vteřiny.

Výsledky - Zavod SBK.pdf

Po skončení obou závodů následovala dvouhodinová open pitlane pro všechny, kteří ještě neměli ježdění dost a že ho v průběhu těchto dvou dnů nebylo málo!

Závěrem je třeba poděkovat všem účastníkům za jejich přístup a také za předvedené výkony, které byly opravdu parádní.

Zveme všechny na další akci, která se bude konat již 22.-23.července 2015 na krásném okruhu Slovakiaring nedaleko Dunajské Stredy. Budeme testovat novou variantu okruhu - přijeďte si vyzkoušet vlastní schopnosti i možnosti Vašeho stroje.