Výročí slavných: Úmrtí Simona Andrewse

Stejně jako mince, mají i výročí všeho druhu dvě strany. Zatímco některá jsou šťastná, některá jsou smutná či přímo tragická. Do poslední kategorie bohužel zapadá i úmrtí motocyklového závodníka Simona Andrewse, které se odehrálo přesně před jedním rokem a jedním týdnem.

Simon Andrews se narodil 14. srpna roku 1982 ve Worchesteru v Anglii. Okolo motorek se motal již od svých čtyř a k závodění poprvé přičichl v šestnácti letech. Svou závodní kariéru naplno odstartoval v devatenácti, když se poprvé zúčastnil seriálu British Supersport.V roce 2011 se začal Simon pravidelně účastnit i legendárního závodu Tourist Trophy na ostrově Man. Stihl však pouze tři ročníky. Na čtvrtý, z konce května 2014, již bohužel nedorazil. Osudným se mu pár dní před TT stal závod North West 200 v Severním Irsku.North West 200 se jezdí na trati tažené po veřejných silnicích. Na okruhu byl v roce 2012 stanoven rychlostní rekord, když Martin Jessopp projel měřeným úsekem rychlostí 335 km/h. Okruh měří přes 14 kilometrů a kromě okresních silnic je veden i městskými zástavbami, kde se jezdí kolem domů, lamp, ale i obrubníků. A právě jeden obrubník byl osudný pro Simona Andrewse, s jehož úmrtím stoupl počet závodníků, kteří během závodu zemřeli, na šestnáct.Ve čtvrtém kole sobotního závodu v kategorii Superstock, spadl Simon ve vysoké rychlosti ze svého BMW a klouzal se po asfaltu hlavou napřed tak dlouho, až narazil ve vysoké rychlosti do obrubníku. Z místa byl vrtulníkem ihned přepraven do nemocnice Royal Victoria Hospital, kde však hned následující pondělí na následky zranění zemřel. Při sobě měl do poslední chvíle rodiče, svou přítelkyni Lisu a svého nejlepšího kamaráda.Simon Andrews zemřel při tom, co miloval, ve věku pouhých 31 let. Motocyklové závody jsou sportem bezesporu nebezpečným, ovšem všichni, co se jich zúčastní si musí být vědomi rizik. Stejně tak si byl vědom i Simon, přesto jeho smrt tvrdě zasáhla nejen jeho nejbližší, ale i celý motocyklový svět.

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)