TT 2023 – První den udával tempo Michael Dunlop

Pondělí 29.května bylo prvním dnem letošního ročníku závodů TT na ostrově Man. Počasí jezdcům přálo, takže na okruh vyjeli nováčci a pak ostatní třídy v rámci tréninkových jízd. Odpoledne byly na programu první kvalifikační jízdy, jímž vévodil Michael Dunlop. Ten byl nejrychlejší v třídě Superbike, Supersport, Superstock i Supertwin.

V pondělních kvalifikačních jízdách udával tempo Michael Dunlop, který byl nejrychlejší ve všech čtyřech sólových třídách včetně neoficiálního rekordu v kategorii Supertwin, když zajel kolo rychlostí 122,907mph, což je rychlejší kolo než jeho nejlepší výsledek z roku 2018, jenž je na hodnotě 122,750mph. Dunlop byl také nejrychlejší ve třídě Superbike na stroji Hawk Racing Honda (131,782mph), ve třídě Superstock (130,426mph) na svém stroji MD Racing Honda a ve třídě Supersport, kde na stroji MD Racing Yamaha dosáhl rychlosti 127,019mph.

Jako první vyrazily na kvalifikační trénink jezdci tříd TT Supersport a TT Supertwin. V supersportech, jak už jsme psali, nenašel soupeře Michael Dunlop (MD Racing), který kvalifikaci vyhrál, když v sedle Yamahy zajel kolo horského okruhu časem 17’49,356 sekundy (127.019mph). Na druhé pozici je po pondělních jízdách Peter Hickman (K2 Trooper Triumph by PHR), jehož maximem je 17’51,083 sekundy (126.814mph). Třetí skončil Dean Harrison (Boyce Precision Engr/Russell Racing) s kolem za 18’02,344 sekundy (125.494mph).

V třídě TT Supertwin byl nejrychlejší Michael Dunlop (MD Racing), jenž v sedle stroje Paton S1-R zajel kolo okruhu ostrova Man časem 18’25,127 sekundy s rychlostí 122.907mph, což byl neoficiální rekord z pevného startu. Byl o téměř půl minuty rychlejší než druhý v pořadí Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan) s rychlostí 119.758mph. Třetí byl Mike Browne (Burrows Engineering / RK racing) 117.504mph. Český závodník Michal Dokoupil (Rocknet) byl v sedle Aprilie jedenáctý s časem na kolo 19’51,792 sekundy (113.970mph). Nejrychlejším jezdcem Aprilie byl devátý Michael Evans (Rea Racing Dyno Centre/M.E Racing). Slovák Miroslav Sloboda (Laki RT53) zajel v sedle Kawasaki ER-6f na dvacáté místo (110.072mph) výsledkové listiny prvního dne.

Druhou vlnu kvalifikačních jízd tvořili jezdci tříd TT Superbike a TT Superstock. V superbicích byl nejrychlejším jezdcem Michael Dunlop (Hawk Racing), který zajel v sedle Hondy CBR1000RR-R Fireblade SP SC82 kolo okruhu ostrova Man časem 17’10,700 sekundy (131.782mph). Těsně za Dunlopem skončil Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki), třetí byl Peter Hickman (Monster Energy by FHO Racing BMW), který byl zároveň poslední, kdo jel nad 131mph. Jezdci Hondy John McGuinness (Honda Racing UK) a Conor Cummins (Milenco by Padgett’s Motorcycles) uzavřeli Top5.

V třídě TT Superstock je znovu na prvním místě Michael Dunlop (MD Racing), jehož čas na kolo má hodnotu 17’21,418 sekundy a jako jediný zajel nad 130mph (130.426). Pondělí tak bylo jednoznačně v jeho režii. Druhý byl Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan), třetí Rob Hodson (SMT Racing). První pětici uzavírá dvojice BMW Josh Brookes (Monster Energy by FHO Racing BMW) a Phillip Crowe (Agriwash Farm Hygine).

Jako poslední jeli kvalifikaci posádky třídy Sidecar. První den zajeli nejrychleji Pete Founds/Jevan Walmsley s maximem na 117,431mph. Na druhé pozici je Ben Birchall/Tom Birchal (117.153mph), třetí Alan Founds/Jake Lowther (113.485mph), čtvrtá je posádka Dave Molyneux/Dan Sayle (112.082mph) a pátá v pořadí je dvojice Gary Bryan/Philip Hyde (111.944mph).