TT 2016 – Superstocky vyhrál v novém rekordu Hutchinson

Skvělý den má za sebou Ian Hutchinson jemuž se podařilo vyhrát také druhý závod dne a v cíli klání RL360º Quantum Superstock TT slavit v pořadí již třinácté vítězství. Mimoto s úvodním kolem na 133.098mph Hutchinson překonal jak rekord na kolo, tak také rekord závodu (původní rekord - 1:10:05.298 - 129.197mph). Na druhé pozici závod dokončil Dean Harrison, třetí byl James Hillier. Český závodník Kamil Holán dopoledne těsně před startem odstoupil ze závodu supersportů (technika), ale odpoledne byl v klání superstocků jednadvacátý a letos má už druhou bronzovou repliku.

Strategie Iana Hutchinsona (BMW / Tyco BMW) byla pro závod superstocků podobná jak v případě dopoledního klání supersportů. Zabrat na maximum hned v úvodu a pak udržet potřebný náskok až do konce. Jednoduchá teorie, těžší samotné provedení v praxi, ale ne pro Hutchinsona, protože ten byl na úvod v Glen Helen znovu první s dvěma sekundami náskoku na Michaela Dunlopa, čtyřmi na třetího Gary Johnsona (BMW / Team Penz13.com BMW Motorrad).

První kolo a úžasných 133.098mph v podání Iana Hutchinsona, který byl tímto ještě rychlejší než v sobotním závodu superbiků. Náskok na druhého Michaela Dunlopa navýšil na patnáct sekund, ale Ulsterman měl problémy a rozbitou řadičkou zamířil do boxů. James Hillier byl rázem druhý, třetí v pořadí jel Dean Harrison, Michael Rutter (BMW / Bathams SMT Racing), Gary Johnson a Lee Johnston (BMW/East Coast Construction / Burdens).

Po odstoupení Dunlopa navýšil Ian Hutchinson svůj náskok na 24sekund v Glen Helen a s maximem na 132.93mph měl po druhém kole náskok na druhého Jamese Hilliera téměř 38sekund. Třetí v pořadí Dean Harrison ztrácel šest sekund na druhou pozici. Lee Johnston byl čtvrtý, pátý jel Michael Rutter a šestý Gary Johnson. Kamil Holán byl ve druhém kole třiadvacátý s časem 18:25.297 a maximem na 122.888mph. Novozélanďan Bruce Anstey a Peter Hickman odstoupili.

Lídr závodu Ian Hutchinson diktoval tempo jaké potřeboval a vše bylo v jeho rukou a rukou jeho mechaniků při zastávkách v boxech. Tam vše dopadlo bez problému, takže jezdec BMW jel tak, aby zbytečně neriskoval s posledním kolem na 129.264mph. Bojovalo se o druhé místo, kde byl ve hře James Hillier a Dean Harrison plus celkem čtyři jezdci usilovali o konečnou čtvrtou příčku. Jednalo se o Johna McGuinnesse, který nabral dech zastávkou v boxech, Lee Johnstona, Gary Johnsona a Michaela Ruttera.

Dean Harrison předjel Michaela Ruttera a v posledním kole jeli oba přes 131mph, což nakonec Deanu Harrisonovi stačilo, aby závod dokončil na druhé pozici. James Hillier skončil třetí a Michael Rutter čtvrtý. V závěru ještě odstoupil Lee Johnston, takže pátý skončil Gary Johnson, šestý John McGuinness. Závod s přehledem vyhrál Ian Hutchinson. Ten teď má rovných sedmdesát bodů a je lídrem soutěže o nejúspěšnějšího jezdce TT Joey Dunlop Championship.

Dopoledne měl Kamil Holán nastoupit do závodu třídy Supersport, ale při nájezdu na start došlo k technické poruše tlumiče řízení, ulomil se jeho závěs a do závodu tak vůbec neodstartoval. Samozřejmě to bylo velké zklamání a o to víc se pak opřel do druhého závodu dne. Odpoledne nastoupil do závodu třídy Superstock a ten dokončil jednadvacátý, což je jeho zatím nejlepší výsledek na TT. Další závody český jezdec pojede ve středu a v pátek.

RL360º Quantum Superstock TT - Závod 1 (4kola)