TT 2016 – Dunlop s přehledem vyhrál, Holán má bronzového Merkura

Posledním závodem letošního ročníku Tourist Trophy na ostrově Man bylo klání superbiků na šest kol PokerStars Senior TT. Vítěz Michael Dunlop bez pardonu vymazal svůj vlastní rekord, když maximum na kolo v pátek nastavil na 133.962mph, závod vyhrál náskokem jednatřiceti sekund a na konto si připsal celkové třinácté prvenství TT. Na druhé pozici závod dokončil Ian Hutchinson, třetí byl John McGuinness. Pořadí naprosto stejné jak v případě sobotního prvního závodu superbiků. Výrazné zlepšení zaznamenal Kamil Holán, který závod dokončil dvaadvacátý.

TT 2016 – Dunlop s přehledem vyhrál, Holán má bronzového Merkura

Kvůli mlze na západní pobřeží ostrova Man měl program závěrečného dne závodů kolem tří hodin zpoždění. Nakonec jezdci superbiků odstartovali do dlouhých šesti kol a už v tom úvodním měl Michael Dunlop (BMW / Hawk Racing) za Glen Helen náskok 1,8 sekundy na druhého Iana Hutchinsona (BMW / Tyco BMW), který měl za sebou Deana Harrisona (Kawasaki / Silicone Engineering), Lee Johnston (BMW / East Coast Construction / Burdens) a Gary Johnsona (BMW/Team Penz13.com BMW Motorrad).

První kolo měl Michael Dunlop na 133.256mph a na druhého Iana Hutchinsona najel 2,8 sekundy. Za vedoucí dvojicí jezdci bojovali o třetí pozici, která teď patřila Peteru Hickmanovi (Kawasaki/GBmoto Racing Kawasaki), který se tam probil z šesté pozice a na druhého ztrácel osm sekund. Pozice od čtvrtého po šesté místo patřila trojici Anstey, Johnson a Harrison. Po prvním kole byl Kamil Holán (BMW / IVR BMW Motorrad CSEU) na dvacáté čtvrté pozici (124.995mph).

Ve druhém kole jel Ian Hutchinson jako o život, aby Dunlopa překonal, jenže ten nasadil strhující tempo s výsledkem v podobě 133.962mph a překonal stávající rekord na kolo. Zároveň navýšil svůj náskok ve vedení na 9,2 sekundy a zajel k do boxů k pitstopu. Došlo na změnu v případě třetí pozice, na kterou se posunul Novozélanďan Bruce Anstey, když v Brandywell odstoupil Peter Hickman. Po prvním kole devátý John McGuinness (Honda / Honda Racing) jel čtvrtý s Harrisonem a Johnsonem na pátém a šestém místě.

Po zastávkách v boxech zůstalo pořadí na prvních dvou místech bez změny, ale znovu až neuvěřitelně rychle provedli pitstop mechanici Hondy a John McGuinness byl rázem třetí. V Glen Helen měl jezdec Hondy navíc 6,7 sekundy náskoku na čtvrtého Bruce Ansteye. V Appledean skončil dobře rozjetý závod Lee Johnston a pro Davida Johnsona (Norton/Norton Motorcycles), který v úvodním kole zajel 130mph, byl osudným úsek Sulby Bridge.

V polovině závodu navýšil Michael Dunlop vedení na 11,2 sekundy. Druhou pozici držel Ian Hutchinson, třetí jel John McGuinness, čtvrtý Bruce Anstey, pátý Dean Harrison a šestý Conor Cummins (Honda / Honda Racing). První Dunlop sice vedl závod náskokem přes deset sekund, ale před druhými zastávkami v boxech stále neměl nic jisté, protože mohlo dojit k nečekanému obratu právě během pitstopu. Kamil Holán měl ve třetím kole maximum na 118.554mph a jel dvacátý.

K žádnému překvapení v boxech ale nedošlo a tým Michaela Dunlopa podržel skvělým výkonem. Jezdec BMW vyrazil zpátky na dráhu a poslední dvě kola zajel tak, že v cíli slavil vítězství s víc jak dvacetisekundovým náskokem. Na druhém místě závod dokončil Ian Hutchinson, třetí byl John McGuinness. Český závodník Kamil Holán závod dokončil na perfektním dvaadvacátém místě (121.725mph), čímž dosáhl na dalšího bronzového Merkura.

Vítězství v Joey Dunlop TT Championship získal se 115 body Ian Hutchinson, letos nejúspěšnější jezdec TT. Na druhém místě je s 80 body Dean Harrison a 70 bodů má na kontě třetí Michael Dunlop.

Jezdci s největším počtem vítězství na TT:
Joey Dunlop – 26
John McGuinness – 23
Mike Hailwood – 14
Ian Hutchinson – 14
Michael Dunlop – 13

PokerStars Senior TT – Závod (6kol)
Pátek, 10.června 2016
Výsledky - PokerStars Senior TT result sheet.pdf

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist