TT 2015: Závod třídy Superbike vyhrál Bruce Anstey

První závod letošního ročníku TT Isle of Man jeli jezdci superbikové kategorie v neděli. Vůbec poprvé v sedle superbiku vyhrát slavný závod Novozélanďan Bruce Anstey, který už v přípravě dosahoval parádních výsledků, které přetavil ve vítězství a v kov nejcennější, stříbrnou repliku. S téměř jedenácti sekundami ztráty obsadil druhé místo Ian Hutchinson, třetí byl James Hillier. Český závodník Kamil Holán jede slavnou TT poprvé a v sedle BMW byl klasifikován na třiatřicáté pozici. Závod nedokončil loňský vítěz Michael Dunlop, který jel na třetím místě, když v posledním šestém kole závodu havaroval.

Závod odstartovali krátce po druhé hodině odpolední a byl to Ian Hutchinson (Paul Bird Motorsport Ltd.), kdo v Glen Helen vedl náskokem 0,2 sekundy před Bruce Ansteyem (Valvoline Racing by Padgetts Moto) a Jamesem Hillierem (Quattro Plant Muc-Off Kawasaki), který byl o další sekundu třetí. V tu chvíli už v závodu nepokračoval jeden z favoritů Guy Martin (Tyco BMW Motorrad Racing), který byl nucen zastavit v Ballagarey. V Ramsey pak převzal vedení James Hillier, který na Novozélanďana Ansteye najel půl sekundy, Ian Hutchinson jel třetí. Úvodní kolo za 130,959mph ale do čela poslalo Hutchinsona, který na Ansteye získal 1,2 sekundy. Hillier byl třetí. Michael Dunlop (BMW) postoupil na čtvrté místo, pátý jel John McGuinness (Honda Racing) a šestý Gary Johnson (GBmoto Kawasaki).

Ve druhém kole zajel Ian Hutchinson téměř identicky 130,901mph a náskok na Bruce Ansteye navýšil na 4,4 sekundy. Pak přišly první pit-stopy, které zpravidla mají velký vliv na další průběh závodu, minimálně pak co se týče změn v pořadí. James Hillier pokračoval třetí, čtyř sekundy za Ansteyem. McGuinness pokračoval pátý za Dunlopem, šestý jel Johnson, sedmý Conor Cummins (Honda Racing) a sedmý William Dunlop (Tyco BMW Motorrad Racing).

Ve třetím kole zůstaly rozestupy mezi vedoucími závodníky téměř beze změny a Ian Hutchinson vedl náskokem téměř 4,8 sekundy. Na třetí pozici se posunul Michael Dunlop, Hillier jel čtvrtý, páté a šesté místo patřilo jezdcům Hondy McGuinnessovi a Cumminsovi.

Ve čtvrtém kole Bruce Ansteye otočil plynem, zajel 131.333mph a snížil ztrátu na vedoucího Hutchinsona na rozdíl 0,2 sekundy. Pak přišly na řadu druhé pit-stopy a tam tým Novozélanďana dokázal nemožné, když ztrátu proměnil na výhodu a v Glen Helen už Anstey vedl náskokem 2,5 sekundy. Pětačtyřicetiletá závodník už vyhrál devět závodů TT, ale ještě ani jeden v třídě Superbike, takže bylo vidět, že Anstey chce a moc. V posledním kole ale zavelel k útoku Michael Dunlop, který na pit-stopech ztratil třiadvacet sekund, a chtěl rychlým finišem dostat BMW co nejvýš.

Bruce Ansteye v posledním kole zaznamenal 131.797mph a cílem projel s pohodlným náskokem 10,9 sekundy před druhým pořadí Ianem Hutchinsonem, který získal umístění na stupních vítězů TT poprvé od roku 2010.

Steč nejrychlejších časů pro jezdce BMW Michaela Dunlopa neskončil šťastně, protože své snažení uzavřel v Nook, kde havaroval, když se dostal do kontaktu s pomalejším jezdcem. Díky tomu dokončil závod na třetím místě James Hillier, který tak slaví své vůbec první umístění na stupních vítězů třídy TT Superbike.

Na čtvrté pozici skončil John McGuinness, pátý William Dunlop a šestý Michael Rutter. Protože po nehodě Michaela Dunlopa vyvěsili červené vlajky, nikdo z dalších jezdců už nedokončil kompletní délku závodu. Pozice od sedmého místa dál jsou na základě výsledků kompletního pátého kola.

Do závodu superbiků nastoupil Kamil Holán (BMW Motorrad Czech Republic), který má na Manu zkušenosti z Manx GP, ale Tourist Trophy jede poprvé. Závod dokončil jako třiatřicátý (117.362mph).

V posledním kole také havaroval Gary Johnson, ale bude pro další program závodů v pořádku. Se zraněním krku a ruky přepravili letecky do nemocnice Andy Lawsona, který havaroval Guthries. Při incidentu v Nook byl také Scott Wilson, jehož rovněž letecky přepravili do nemocnice se zlomenou klíční kostí. Michael Dunlop je, jak uvedl po skončení závodu, smutný, všechno ho bolí, ale v pořádku.