Southern 100 - Billown Post TT

Poslední závod na „horském okruhu“ Tourist Trophy se sice odjel v pátek, ale nás čekaly ještě dva v rámci TT a to krátkém okruhu Southern 100 u Castletownu s názvem Billown Post TT races, kde se předvedli jezdci ve třídách 125cc,250cc,400cc,650cc a 600cc.

Trať je „čtvercového typu“ se čtyřmi „rohy“ kde musí jezdec řadit až na jedničku. Někteří jezdci ji nemají rádi a tvrdí, že je ještě horší než „Mountain Course“, protože je hodně hrbolatá a místy dost úzká mezi kamennými zdmi.
125cc dvoutakty jezdí spojené se 400cc. Stejně tak je to i se třídou 250cc a 650cc. Jen „ostré“ šestistovky jedou zvlášť. Loni tu ještě pouštěli i litry, kdy vyhrál Guy Martin, ale letos už litry vynechali.
Dopoledne jsme nabalili Billyho dodávku, kde už byla Suzuki SV 650 a přidali jsme k ní Kawu ZX6R. K tomu ještě to nejnutnější nářadí a vybavení. Já a Indi jsme si sedli do dodávky k motorkám a Milan se vmáčknul mezi Billyho a Tonyho dopředu. Nebrali jsme s sebou ani stan, protože to na ten jeden den nemělo význam. Stejně jsme si řekli, že už to nebudeme nijak hrotit, že „o nic nejde“, hlavně se v pořádku vrátit zase domů.
Trať se uzavírala v jednu a pak už měly tréninky i závody velmi rychlý spád. Indi skoro prošvihl první trénink na SVčku, které by potřebovalo menší rozetu dozadu, protože to na rovinkách vůbec nejelo a dokonce jsme slyšeli, jak se Indi snaží řadit za 7. Pak hned musel přeskočit na ZX6R, kam jsme vrátili pérování z litra, takže se z tréninku vrátil načučený, že je to jak beton a že mu to nakopalo zadek a i s rozetou na tom byla Kawa úplně stejně jako SVčko. Do druhých tréninků byla pauza jen pár minut, takže Milan nestihl na motorkách nic udělat, jen jsme se pokusili o lepší nastavení pérování a Indi dostal za úkol alespoň si trať načíst, když tu rok nebyl.
Nedalo se svítit….byl hlad, a tak jsem ocenila i burger, když byla dvě hodiny pauza do závodů. Milan zjistil, že na SV není jediná náhradní rozeta (vlastně ano, jen jedna a ještě větší než stávající), takže se s tím nedalo nic udělat. Gumy jsme na SV už vůbec neřešili. Zůstaly tam ty, co na nich jel Indi už v Cookstownu, a které už předtím měly za sebou minimálně jeden závod.
Za to na šestce Milan dal stejný převod, jako byl na TT a s podvozkem nám pomohli mechanici z týmu Blackhorse Kawasaki od Iana Loughera, kteří vyndali pérování, vyměnili pružinu za slabší a lehce doladili.
Koukáme tak s Michalem na motorku, která stála u naší dodávky a říkáme si…“to vypadá jako původně závodní, vidíš tu nádrž a brzdy?“ Indi na to „No vypadá to jako replika Davida Jefferiese…“ Zeptali jsme se teda majitele, který byl známý od našeho týmového manažera a ten hned na to „Jooo to je motorka od DJ, vyhrál na ní v 99 TT. Nádrž má udělanou ze dvou a mám na ní Davovi podpisy…až už nebudu moct jezdit vůbec, tak ji možná prodám“…Koukali jsme s otevřenou pusou, protože by nás ani nenapadlo, že je to ona, a že na ní někdo normálně jezdí v provozu.
První závod čekal Indiána na 650cc na osm kol. Startoval ze druhé řady, a jak projížděl kolem mě, bylo zřejmé, že odstartoval špatně. V druhém kole už se ale držel na čtvrté pozici, a když prvnímu jezdci bouchl motor, Indi si se slušným náskokem bez problémů dojel pro třetí místo! Měli jsme z toho všichni samozřejmě velkou radost, protože už bylo jasné, že se budeme vracet s lepší náladou.
Hned po vyhlášení si chtěl Indi vyměnit plexi, které se mu mlžilo, ale to už na start najížděly šestky, a tak to vůbec nestihl…tak tak stihl zajet do zaváděcího kola, jak to tady všechno „odsejpá“. V šestikulích, kde startoval ze třetí řady, teď opět ukázal, že starty umí a tak se hned nacpal na čtvrté místo…ještě v první zatáčce se ho pokusili dva jezdci předjet, protože si podle tréninků mysleli, že Indi pojede hůř. Ten jim to ale okamžitě vrátil a postupně si vybudoval takový náskok, že už byl nedostižný. Závod vyhrál neuvěřitelným stylem start cíl William Dunlop, druhý se umístil John Burrows a třetí opět Indi. Hned po dojetí do cíle se dozvěděl, že náš týmový manažer Billy má dnes šedesáté narozeniny, a tak se mu Indi postaral alespoň o pěkný dárek.
Nás teď čeká neděle plná balení a v pondělí návrat domů. Indi teď bude mít hned dva týdny po sobě další závody v Irsku, tak držte pěsti!