NW200 – Den závodu nabídl šest závodů, plné tribuny a nové rekordy

Krásné slunečné počasí přilákalo na severní pobřeží obrovské množství diváků, kteří měli možnost po dvou letech sledovat největší závod Severního Irska. Bez větších problémů se odjely všechny závody a to i včetně ve čtvrtek zrušeného klání třídy Supertwin. Výrazmými body programu bylo stažení jezdců Dunlopu z druhého závodu třídy Superbike poté, co výrobce objevil závadu u jedné série pneumatik pro superbiky. Rezonovalo také rozhodnutí diskvalifikovat vítěze obou klání Supertwin Richarda Coopera, na něhož byl podán protest za nepovolenou úpravu rámu. Český závodník Kamil Holán (Kawasaki) je na výsledkové listině superbiků uveden mezi jezdci, kteří závod nedokončili.

Oba závody třídy Superbike vyhrál Glenn Irwin (Honda), který následně uvedl: „Zamiloval jsem si závody North West 200. Jsme na hranici možností v tom nejrychlejším superbikovém závodě všech dob.“ Jezdec Hondy díky zlatému double prodloužil svoji vítěznou šňůru na rekrodních šest triufů v řadě v sedle Hondy Fireblade.

Absolutní rekord na kolo Michaela Dunlopa překonal v závodě třídy Superbike nejen Glenn Irwin, ale také Davey Todd (Milenco Padgetts Honda), Richard Cooper (Buildbase Suzuki) a Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki). Nakonec to byl Peter Hickman (FHO Racing BMW. Hickman) kdo nastavil absolutní rekord na kolo 124.799mph a je nyní jediným držitelem rekordů na North West 200, Isle of Man TT a Ulster Grand Prix. Samotný závod ale Peter Hickman nedokončil kvůli problému s pneumatikami.

Druhý závod superbiků ovlivnily problémy s pneumatikami, když výrobce Dunlop oznámil, že objevili závadu na jedné sérii hladkých pneumatik pro superbiky. Z bezpečnostních důvodů Dunlop následně stáhl ze závodu Merrow Hotel and Spa NW200 Superbike hlavní hráče jako je Davey Todd, Conor Cummins, Michael Dunlop, Michael Rutter, Dean Harrison, Peter Hickman, Brian McCormack, Sam West a řadu dalších jezdců. Závod, který odstartoval Jonathan Rea, vyhrál Glenn Irwin (Honda) náskokem 2,4 sekundy před druhým v pořadí Ricahradem Cooperem. Na třetí pozici závod dokončil Josh Brookes (Ducati), který jen na poslední chvíli potvrdil start na NW200, když u PB Ducati nahradil odchozího Michaela Dunlopa.

V letošním ročníku North West 200 si to velmi dobře užívali dva Severní Irové Alastair Seeley (Yamaha) a Lee Johnston (Yamaha). K vítězství ve čtvrtečních závodech tříd Supersport a Superstock přidal Alastair Seeley další triumf, když v sobotu vyhrál druhý závod superstocků, kde byl o 11,7 sekundy rychlejší než druhý Lee Johnston (Ashcourt Racing BMW). Třetí závod dokončil Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki). Dvaačtyřicetiletý Alastair Seeley si na konto připsal další tři vítězství, takže jich má na NW200 již rekordních sedmadvacet.

Závod třídy Supersport byl neuvěřitelně vyrovnaný a to především zásluhou dvojice Lee Johnston (Ashcourt Racing Yamaha) a Davey Todd (Milenco Padgett’s Honda). Celých šest kol to byla bitva o vedení v závodě a s tím spojeným vítězstvím. Ani jednomu se nadřilo jít do úniku a nakonec byl rozdíl mezi vítězem a poraženým na hodnotě 0,079 sekundy. Závod vyhrál Lee Johnston, druhý projel cílem Davey Todd a třetí byl místní hrdina Michael Dunlop (MD Racing Yamaha), jemuž na první dva chybělo téměř deset sekund.

Oba závody třídy Supertwin vyhrál Richard Cooper (JMC Roofing Kawasaki). Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek zrušili první závod, ten pořadatelé následně vložili do sobotního programu jako první klání v pořadí Milltown Service Station Supertwin. Druhý závod supertwinů John M Paterson byl čtvrtý v pořadí. Pro Coopera měly ale oba závody velmi hořkou příchuť, jelikož mu později vítězství odebrali za nepovolenou úpravu rámu motocyklu. Dakže po dikvalifikaci vítěze vyhrál první závod Pierre Yves Bian (VAS Engine Racing Paton) a ve druhém byl první Joe Loughlin (ILR/Coverdale Paton).

Závod 1 - Milltown Service Station Supertwin Race (Top10)