Manx Grand Prix 2013

Letošní festival rychlosti byl jubilejním devadesátým ročníkem, jenž na náročném 37,73 míle dlouhém okruhu přivítal jezdce různých motocyklových kategorií, kteří změřili síly v závodech, jenž v mnoha případech ovlivnila nepřízeň počasí. V místě dění nemohl chybět ani loňský vítěz kategorie Newcomers A Kamil Holán.

Trénovat na Manx Grand Prix začali jezdci už 20.srpna a to nejdůležitější, tedy samotné závody jednotlivých kategorií, tak ty byly na programu ve dnech 28. až 30. srpna 2013. Na okruhu se také proháněla klasika, protože na závody Classic TT se na Manu připravovali jezdci 500cc Classic TT, 350/250cc Classic TT nebo F1/Formula/F2 Classic TT.

Závod Newcomers A/B/C Manx Grand Prix (4 kola)

Závody nováčků jsou rozděleny do tří tříd. Třída Newcomers A je pro motocykly 600ccm, Newcomers B pro stroje SuperTwin a Newcomers C pro Lightweight. Všechny závody byly vypsány jako suché, což bylo možná překvapení, protože nepřízeň počasí hrála během letošního ročníku velkou roli. V kategorii A vyhrál Christopher Dixon, jenž si vedoucí pozici udržel i přes třicetisekundovou penalizaci za překročení rychlostního limitu v boxech. Dixon si už v prvním kole vytvořil náskok devíti sekund a ve druhém kole už vedl náskokem čtyřiceti sekund. To se nakonec ukázalo jako rozhodující, protože po výjezdu z boxů Dixonovi ve třetím kole zůstaly z náskoku jen čtyři sekundy, které si v Glen Helen držel před druhým v pořadí Connorem Behanem. Další dvě sekundy ztrácel třetí Marc Livesey. Dixon si třetím kolem 20:39.03/ 109.624 upevnil vedoucí pozici a posledním kolem 19:41,11/ 115,00 vyhrál s náskokem přes dvacet sekund před Connorem Behanem.

Třída Newcomers A:

1. - Christopher Dixon* - Yamaha - 01:20:28.971 - 112.511 - Replica
2. - Connor Behan* - Kawasaki - 01:20:51.810 - 111.981 - Replica
3. - Marc Livesey* - Yamaha - 01:21:04.327 - 111.693 - Replica
4. - Richard Mc Loughlin* - Yamaha - 01:21:14.796 - 111.453 - Replica
5. - Daley Mathison* - Suzuki / Hol-Taj Suzuki - 01:21:39.981 - 110.880 - Replica
...

Závod Newcomers B vyhrál Callum Collister a připsal si na své konto triumf, o který se jeho otec Sean snažil v závodech MGP celých pětadvacet let a nikdy neskončil lépe než druhý. Collister během úvodního kola předjel Joe Faragherta a v závěru druhého kola už vedl náskokem čtyřiceti sekund. Collister také vytvořil nový rekord třídy Newcomers B čtvrtým kolem 20:33.01/110.159 a celkovým časem 1:23.41.88/108.189. Na druhém místě skončil Joe Faragher a třetí příčku obsadil James Neesom.

Třída Newcomers B:

1. - Callum Collister* - Kawasaki / Olive B. Scholarship - 01:23:41.885 - 108.189 - Replica
2. - Joe Faragher* - Kawasaki - 01:24:21.125 - 107.350 - Replica
3. - James Neesom* - Kawasaki - 01:26:02.973 - 105.232 - Replica
4. - Peter Minns* - Kawasaki / merlin sidecars - 01:26:18.916 - 104.908 - Replica
5. - James Ford* - Kawasaki - 01:27:03.667 - 104.010 - Replica
...

Závod třídy Newcomers C ovládl Ir Ben Rea. Ještě ve druhém kole jel s krajanem Davidem Howardem, ale ten musel ve třetím kole odstoupit, takže se na druhou pozici posunul Richard Wilson a třetí nakonec skončil Skot Derek Wilson. V úseku Governors havaroval Alan Cunningham, ale naštěstí k žádnému vážnému zranění v jeho případě nedošlo.

Třída Newcomers C:

1. - Ben Rea* - Honda / Mark Castle - 01:28:13.213 - 102.643 - Replica
2. - Richard Wilson* - Yamaha - 01:29:47.486 - 100.847 - Replica
3. - Derek Wilson* - Kawasaki - 01:36:57.983 - 93.385 - Replica

Závod Junior Manx Grand Prix (4 kola)

Dramatický závod kategorie Junior vyhrál Michael Sweeney na Yamaze, když pár mil před cílem závodu došel vedoucímu jezdci Jamesi Cowtonovi benzín. Právě to byl James Cowton, kdo od začátku závodu vedl a v posledním kole měl v úseku Ramsey náskok šestadvaceti sekund. Michael Sweeney ale nic nevzdával a v Bungalow dokázal ztrátu snížit na dvaadvacet sekund. Samozřejmě do cíle zbývalo pár mil, takže by Cowtonův náskok nebyl schopný vymazat. Jenže stalo se co se stalo, Cowtonovi došel benzín a vítězství mohl slavit Sweeney. Na druhé místo se posunul Michael Russell a třetí skončil Andy Lawson na Kawasaki.

V průběhu závodu havaroval Rodney Little a Terje Joensen, oba vyvázli bez vážných zranění. O něco horší už to bylo s Dave Taylorem a Tomem Llewelynem, kteří měli incident v Ballaugh Bridge. Oba byli letecky přepraveni do nemocnice, kde Taylorovi diagnostikovali jen lehká zranění, ale v případě Llewelynema to byla zlomená ruka a noha. Do nemocnice letecky přepravili také Gabrielle Burneho, který spadl v Guthries a přitom si zranil koleno.

V kategorii Junior závodil také český motocyklový závodník Kamil Holán, který před rokem fantasticky vyhrál závod nováčků Newcomers A. Letos startoval v kategorii Junior, kde nakonec obsadil patnáctou příčku. Přitom český závodník nebyl vůbec daleko umístění v první desítce, protože od prvního kola se pohyboval kolem třináctého místa a časovou ztrátu zaznamenal až během zastávky v boxech, kde přišel o minimálně tři pozice. Přesto je to v tak vyrovnané konkurenci velmi hezký výsledek. Kamil Holán měl startovat také v kategorii Senior, ale závod byl zrušen kvůli nepřízni počasí.

Junior Manx Grand Prix:

1. - Michael Sweeney - Yamaha / Tracblast/MJR Racing - 01:17:20.911 - 117.070 - Replica
12. - Andrew Soar - Suzuki - 01:19:15.049 - 114.260 - Replica
13. - Andrew Farrell - Honda / MARTIN B. MANXSPORT - 01:19:15.266 - 114.255 - Replica
14. - James Shipley - Yamaha - 01:19:18.745 - 114.171 - Replica
15. - Kamil Holán - Yamaha - 01:19:34.406 - 113.797 - Replica

Závod Manx Grand Prix SuperTwin/ Lightweight (4 kola)

Start závodu SuperTwin Manx Grand Prix byl několikrát odložen kvůli nepřízni počasí. Pak byl dokonce zastaven, znovu restartován a jeho délka byla zredukována na dvě kola. Obrovskou smůlu opět zaznamenal James Cowton, jemuž v klání kategorie Junior došlo těsně před cílem palivo. Znovu jel ve vedení, tentokrát kategorie Supertwin, ale těsně před zastavením závodu červenými vlajkami, které vyvěsili kvůli nepříznivého počasí, měl problémy v Sarah's. Cowton motorku nedokázal opravit, takže při opakovaném startu už chyběl. Vítěz kategorie Junior Michael Sweeney v prvním kole vedl pár sekund před Philem McGurkem a Tomem Snowem. Od druhého kola ale došlo ke změně, protože to se po startu z třicáté pozice dostal do vedení Michael Russell. Rusell nakonec závod vyhrál, ale s minimálním náskokem před druhým v pořadí Michaelem Sweeneym. Třetí skončil Rob Hodson, jenž loni obsadil čtvrté místo v závodu Newcomer B.

Za pozornost rozhodně stojí výkon Chrisse Mitchella, který závod dokončil na sedmatřicáté pozici. Mitchell přišel o ruku při motocyklové nehodě a je nyní prvním závodním jezdcem, jenž s jednou rukou dokončil závod na Manu. Mitchell jel na speciálně upravené Suzuki na níž ve středu získal jedenácté místo v závodu nováčků Newcomers B průměrnou rychlostí 99,134mph. Na speciálních úpravách motocyklu pracoval sám jezdec, podíleli se na tom jeho přátelé a také inženýři z ostrova Man. To, že odvedli dobrou práci dokazuje i fakt, že Chriss Mitchell dosáhl v závodu nováčků prestižní rychlosti 100mph.

Třída Supertwin:

1. - Michael Russell - Kawasaki / Trackelectronics Norfolk - 41:57.777 - 107.895 - Replica
2. - Michael Sweeney - Kawasaki / Keily Heating - 41:58.390 - 107.869 - Replica
3. - Rob Hodson - Kawasaki - 42:32.571 - 106.424 - Replica
4. - Colin Stephenson - Suzuki - 42:46.870 - 105.832 - Replica
5. - Stephen McKnight - Suzuki - 42:47.308 - 105.814 - Replica
...

V rámci závodu Supertwin se také jel závod kategorie Lightweight, kde na vítězství konečně dosáhl Alistair Haworth, jenž loni musel ze závodu odstoupit v době, kdy jel na první pozici. Jezdec Yamahy, který v Manx GP závodí od roku 2006 vedl závod od prvního sektoru v Glen Helen a jeho úvodní kolo 22:11.314/102.026 mu dalo náskok deseti sekund před druhým v pořadí Colinem Martinem. Toto pořadí zůstalo až do cíle beze změny.

Závod Senior Manx Grand Prix (4 kola)

Po skončení závodu Supertwin/ Lightweight rozhodlo vedení závodu, že vzhledem k zhoršujícím se povětrnostním podmínkám bude závod Senior Manx Grand Prix zrušen. Tento závod byl zrušený teprve podruhé ve své historii. Poprvé se tak stalo v roce 2007.