John McGuinness - Mr. TT

Současný nejúspěšnější jezdec Tourist Trophy John McGuinness se narodil dne 16.4. 1972 v přímořském britské městečku Morecambe a již od útlého dětství do jeho života začaly pronikat motocykly. Jako první to byla spíše jen taková dětská hračka s dobře známými postranními kolečky, které se však záhy ukázaly jako nepotřebné a John se stal „postrachem ulice“, když ji při své nejoblíbenější činnosti každodenně nespočtukrát brázdil sem a tam. Nemohl se toho prostě nabažit.

Již od pěti let jezdil různé motokrosové závody, ale nakonec u něho na celé čáře zvítězila silnice. Zlomový okamžik asi nastal už v roce 1978 na Tourist Trophy při návratu Mika Hailwooda, kdy jako kluk měl možnost na vlastní oči vidět jeho slavný návrat a ještě slavnější vítězství. Tam v Johnovi uzrálo přesvědčení, že chce jezdit a vítězit právě jako „Mike the Bike“. Vzor měl tedy navýsost nejpovolanější, ale ještě bylo nutné dát svým snům reálnou podobu. S tím také malý John bez odkladu začal. Nejdříve se snažil na svém otci vyloudit nějakou pořádnou silniční mašinu. Marně. Později jako teenager to proto vzal sám do svých rukou a začal si vydělávat sběrem škeblí na nedalekém mořském pobřeží. Celkem fakt dost dřina a nikdo už nespočítá, kolik těžkých vrchovatých mokrých tašek musel nasbírat, než si z utržených peněz dokázal naspořit potřebnou částku.
Jednoho dne jako obvykle vzal tašku a šel. Nevypravil se s ní ale tentokráte na pobřeží, ale zamířil k tamnímu prodejci motocyklů. Pan šéf se nestačil divit, když mu tam na pult postavil nevábně páchnoucí tašku „škeblovku“ plnou peněz. Hlavní ale bylo, že si za to John odvezl svoji první vlastní motorku. Začal s místními silničními závody a postupně se propracoval až do britského šampionátu, ale jeho motocyklovým osudem se měl stát Isle of Man se slavnou Tourist Trophy. Tento závod John neustále pečlivě sledoval a s úctou vzhlížel k tamním velikánům, jakými byli především Joey Dunlop, Steve Hislop, nebo třeba Phillip Mc Callen. Od roku 1996 se John začal stavět na start TT už jako jejich kolega a soupeř. Hned na úvod dal o sobě pořádně vědět a získal cenu pro nejlepšího nováčka roku. V dalších letech se přes několik pódiových umístění propracoval ke svému prvnímu vítězství. To bylo v roce 1999 ve třídě Lightweight 250cc (v témže roce byl současně mistrem Velké Británie 250cc), další přidal o rok později ve třídě jednoválců a do třetice zdvíhal nad hlavu vítěznou trofej v roce 2003 po závodě Lightweight 400cc.
To byly všechno v podstatě nízkoobjemové třídy, ale John jezdil i silné kategorie Formule-1 a Senior, v nich ale zatím sbírali vavříny jiní. Rokem 2004 se to všechno změnilo. Postupem času se McGuinness dokonale sžil s náročnou tratí a po svém velkém vzoru i příteli Joey Dunlopovi převzal žezlo vládce Mountain Course. Cestu na samý vrchol začal hattrickem v r.2004, kdy nenašel přemožitele ve třídě F-1, Lightweight 400 a Junior 600. O rok později to byla sice „jen“ dvě vítězství, ale zato v obou nejprestižnějších závodech – v nově zavedené třídě Superbike, která nahradila F-1 a v Seniorech. Obě tyto „top“ kategorie vyhrál i v letech 2006 a 2007, když k tomu v r. 2006 přidal ještě Supersporty. Tři roky po sobě tedy vyhrál závody Superbike i Senior a posouval hodnotu rekordu na jedno kolo stále blíž a blíž k magické hranici 130 mph. Tu pak jako jediný dokázal překonat v r. 2007 při Centenary TT, kdy Tourist Trophy jako dosud nejstarší konaný závod světa, slavila své sté výročí. I do své druhé stovky vykročila TT s Johnem McGuinnessem v hlavní roli. V roce 2008 vyhrál John třídu Senior a v loňském ročníku přidal další své vítězství v Superbajcích. Vítěznou trofej mu předával famózní Valentino Rossi, jenž si jako host přijel prohlédnout tento legendární závod, a možná poprvé se tak spolu setkali nejlepší jezdec přírodních okruhů a nejlepší jezdec Grand Prix současnosti.
John ale mohl vloni dosáhnout double SBK/Senior, neboť také v Seniorech si jel pro vítězství. Zajel nový absolutní rekord kola 131,578 mph (211,755 kmh) a nikdo mu nestačil. Vše ale skončilo v okamžiku, kdy se na jeho motocyklu přetrhl řetěz. McGuinness je již ostříleným harcovníkem a za svou bohatou kariéru zažil mnoho vítězství i proher. Gesta zmaru, doprovázející inkriminovaný okamžik, ale jasně dokazovala, že tento nedokončený závod ho mrzí mnohem více než kterýkoliv jiný. Přesto i v této chvíli se ukázal v tom nejlepším světle. Zanedlouho poté, stále sice ještě poněkud zasmušilý, již neodmítl žádnou žádost o autogram nikomu z přítomných diváků. Dobře věděl, že spousta jich sem přišla právě kvůli němu a naopak on je tu zase kvůli nim. Skvělý jezdec, skvělý člověk. Na svém kontě má už celkem15 vítězných závodů TT, což ho řadí na druhé místo historických tabulek, neboť před ním je již pouze Joey Dunlop se svými nedostižnými 26-ti vítězstvími.
Opravdu nedostižnými? Joey jezdil na TT do svých 48 let a tak má McGuinness vlastně ještě 10 let čas. A vezmeme-li v úvahu, že právě za poslední desetiletí své kariéry vyhrál Dunlop 13 závodů TT, tak při teoreticky stejné a úspěšnosti by se John mohl ve stejném věku dostat až na 28 vítězství. To je však opravdu pouhá teorie. Realita nadcházející TT 2010 ukáže možnosti všech účastníků, v každém případě však bude platit, že kdo chce vyhrát TT, musí v první řadě porazit právě Johna McGuinnesse.