Druhé kvalifikace a první závody na NW200 ovlivnil déšť

Ve čtvrtek měli jezdci na programu druhé kvalifikační jízdy a první závody letošního ročníku International North West 200. Kvalifikaci na závody tříd Superbike a Superstock vyhrál Glen Irvin, závody ale o něco později Alastair Seeley. Klání třídy Supertwin nakonec pořadatelé zrušili kvůli zpoždění čtvrtečního programu.

Druhou kvalifikaci v třídě Superbike vyhrál Glen Irwin (Honda), který nastavil čas 4'20,205 sekundy. To samé Glen Irwin (Honda) zopakoval v třídě Superstock, kde byl nejrychlejší s časem 4'24,671 sekundy. V Supersportech byl s časem 4'38,774 sekundy nejrychlejší Alastair Seeley (Yamaha) a v třídě Supertwin Richard Cooper (Kawasaki), jehož maximum bylo na hodnotě 4'51,951 sekundy. Kamil Holán (Kawasaki) ve výsledkové listině figuruje na pozici jezdce, který nezajel do závodu kvalifikační čas.

Samotné závody ovlivnil déšť. Před závodem třídy Supersport pořadatelé oznámili, že jezdi pojedou dva seznamovací kola, protože dráha byla mokrá. Krátce poté, co po startu jezdci najeli do druhého okruhu, došlo k nehodě v šikaně Magherabouy, kde zůstaly trosky, takže klání přerušili a opakovaný start byl na čtyři kola. Závod vyhrál Alastair Seeley (Yamaha), dvě sekundy za vítězem dojel Davey Tood (Honda) a třetí byl osmapadesátiletý veterán Jeremy McWilliams (Yamaha).

Strain Engineering Supersport – ZÁVOD (1)
northwest2022_firstsupersport-1.pdf

1 – Alastair SEELEY, Yamaha - IFS – 20:09.426 106.384mph
2 – Davey TODD, Honda - Milenco by Padgett's Motorcycles – 20:11.410 – 106.210mph
3 – Jeremy McWILLIAMS, Yamaha - Burrows by RK Racing – 20:15.402 – 105.861mph
4 – Adam McLEAN, Kawasaki - McAdoo Kawasaki Racing – 20:24.825 – 105.047mph
5 – Conor CUMMINS, Honda - Milenco by Padgett's Motorcycles – 20:34.115 – 104.256mph
6 – Dean HARRISON, Kawasaki - DAO Racing – 20:39.743 – 103.783mph
7 – James HILLIER, Yamaha - RICH Energy OMG Racing – 20:48.227 – 103.077mph
8 – Matthew REES, Kawasaki - Rees Racing – 20:51.264 – 102.827mph
9 – Joe LOUGHLIN, Yamaha - Team ILR / Mark Coverdale – 20:51.705 – 102.791mph
10 – Pierre Yves BIAN, Kawasaki - Martimotos Racing – 20:52.312 – 102.741mph

Závod třídy Superstock, který se jel na plných šest kol, byl ještě o něco víc komplikovaný. Podmínky byly kvůli dešti velmi náročné. Na start se vůbec nepostavil vítěz kvalifikace Glen Irwin (Honda) a společně s ním rovněž Michael Dunlop, James Hillier, Lee Johnston a John McGuinness. Závod vyhrál Alastair Seeley (Yamaha), který si tak na konto připsal druhý triuf během jediného dne NW200. „Bylo to jako v zimě,“ komentoval Seeley klání STK. „Klouzalo to, bylo to mokré, studené a přilnavost minimální. Dostal jsem tam pár smyků a zažil několik horkých chvilek, protože se motorka točila až na šestý převodový stupeň. Všude jsem hledal přilnavost a bylo příjemné vidět, jak se můj náskok postupně zvyšuje. Když jsem v posledním kole uviděl plus osm, motorku jsem prostě dovezl bezpečně domů.“ Necelou sekundu ztratil na vítězství druhý Davey Tood (Honda), třetí byl Richard Cooper (Suzuki). Výsledky prozatím nejsou k dispozici.

Plánovaný závod Milltown Service Station Supertwins pořadatelé zrušili, protože na trati bylo hodně vody, světelné podmínky se postupně zhoršovaly a nebylo možné odjet celý závod vzhledem k tomu, že se místní silnice musely otevřít v devět večer.

Dnem závodu 91.ročníku NW200 je sobota 14.května 2022. Na programu jsou dva závody třídy Superbike, závody Supersport, Superstock a Supertwin. Doufejme jen, že všem vyjde počasí, aby bylo možné tyto závody bezpečně odjet.