Změny v MotoGP

Šéf Dorny Carmelo Ezpeleta oznámil změny, kterými by měl projít seriál MotoGP.

Změny v MotoGP

Změny si vyžaduje stále nepříznivější finanční situace, ve které se seriál MotoGP ocitl a mají samozřejně vést především ke snížení nákladů jednotlivých týmů. Mezi tato úsporná opatření, které mají vejít v platnost v roce 2010, by mělo patřit:

1. Zrušení pátečních tréninků a jejich nahrazení reklamními a propagačními akcemi.
2. Zákaz náhradních motocyklů (možnost použití pouze jednoho motocyklu pro jednoho      
    jezdce).
3. Použití jednoho motoru pro tři závodní víkendy.
4. Povinnost nováčků v MotoGP startovat v první sezóně v satelitním týmu.

Podle Carmela Ezpelety budou první dvě pravidla určitě přijata a o dalších dvou se bude teprve diskutovat. “Při testech v Jerezu budeme o těchto změnách teprve rozhodovat,” uvedl pro Gazzetta dello Sport. Původně se také mělo uskutečnit samostatné hodnocení satelitních týmů. Toto ale nebude realizováno. “Myslel jsem, že by těmto týmům mohl podobný oficiální titul pomoci. Například týmu Gresini by při hledání sponzorů pomohlo, kdyby mohl uvést, že jsou světoví šampioni soukromých týmů. Ale nakonec jsem přijal argument, že by je to mohlo degradovat na druhořadou ligu.”   Ezpeleta je přesvědčen, že tato opatření budou velmi účinná ve vyrovnání se s hospodářskou krizí. “Nevíme, jak dlouho bude krize trvat a je možné, že rok 2010 bude ještě horší. Ale já věřím v sílu tohoto sportu. Jsem si téměř jistý, že příští rok budeme mít na startu dvacet pilotů. Jako maximální počet bych viděl dvaadvacet jezdců.” Odmítá také kritiku, že MotoGP na krizi nezareagovala stejně rychle, jako Formule1. “Zatím nemohu posoudit poslední přijatá opatření, ale pokud je tu někdo, kdo v boji s krizí jednal rychle, tak je to svět motocyklů a to díky dohodě mezi námi, federací a výrobci. Ti ostatní mohou přijímat svoje opatření, ale myslím, že nakonec dojdou tam, kde jsme my.”


O těchto změnách by se mělo rozhodovat při oficiálních IRTA testech v Jerezu, které jsou naplánované na týden mezi 25. a 29. březnem. Na jerezském okruhu se budou prohánět všechny tři kubatury, stopětadvacítky a dvěstěpadesátky pojedou během prvních tří dnů a jezdci třídy MotoGP se pak o víkendu utkají v tzv. “nultém závodě” o cenu BMW Award. Třičtvrtěhodinový trénink odstartuje v neděli ve 14.05 a jezdci budou soutěžit o zbrusu nové sportovní BMW. To v předchozích letech vyhráli například Valentino Rossi, Casey Stoner nebo Sete Gibernau. Testů se kvůli zranění nezúčastní Dani Pedrosa a s vývojem tovární Hondy RC212V tak musí Andreovi Doviziosovi vypomoci Toni Elias, který sice jede v satelitním týmu San Carlo Gresini, ale má k dispozici fabrickou motorku.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist