Yamaha připravená k brněnskému boji

Letní dovolená pro jezdce MotoGP končí, již tento týden zaburácejí motory monster MotoGP, mezi kterými nebude chybět ani stroj několikanásobného Mistra světa Valentina Rossiho.

Ital Valentino Rossi míří do České republiky v prakticky stejně „nedobré“ pozici, jako tomu bylo v loňské sezóně. Zatímco vloni ztrácel na vedoucího Nickyho Haydena 51 bodů, letos má sedm závodů před koncem sezóny odstup od prvního Casey Stonera bodů 44. V loňském roce dokázal ztrátu zlikvidovat během pěti závodů, letos by mu ke stejnému cíli měla dopomoci i zvláštní příležitost představení před domácím publikem, kdy závod v Misanu absolvuje Rossi pouze 15 kilometrů od rodného města Tavullia.
Letošní omezení objemu motorů a nová pravidla o použitelnosti pneumatik zapříčinila mnoho zajímavých situací, které poznamenaly výsledky všech aktérů MotoGP. Rossi a jeho týmový kolega Colin Edwards si problémy s přilnavostí zadní pneumatiky vychutnali na okruhu Sachsenring a v Laguna Sece. Další stejný problém si tedy již nemůže tým Fiat Yamaha dovolit a i proto během letní přestávky pracovali inženýři továrny Yamaha a výrobce pneumatik Michelin na zdokonalení jejich výsledného produktu.
Valentino Rossi nemá brněnský okruh zrovna nejraději, přesto je to dráha, kde získal již mnoho velkých výsledků. Ve skutečnosti zde mezi prvními dvěma jezdci v závodě MotoGP nebyl pouze v roce 2002, kdy závod nedokončil. Vedle jeho premiérového vítězství v Grand Prix 125 ccm a vítězství ze třídy 250 ccm si tak Rossi registruje další tři triumfy z nejprestižnější MotoGP třídy, kde navíc skončil ještě třikrát druhý.
Valentino Rossi
"Samozřejmě byla Laguna zklamáním, bylo by hezké jít do letní pauzy s pocitem zkrácení mého odstupu v celkovém hodnocení šampionátu. Bohužel toto nebyl ten případ. Vím, že mnoho lidí z Yamahy a Michelinu udělalo během letní pauzy hodně práce na zlepšení naší situace. Nyní se opravdu těším, až se budu opět moci posadit na motocykl a vrhnout se zpět do boje. Samozřejmě vím, že to v šampionátu bude těžké, ale vloni jsem byl již v horší situaci s méně závody do konce a podařilo se mi vrátit do boje o titul. Tentokrát to bude hodně, hodně tvrdé, protože Stoner je velmi silný a nedělá chyby. My se ovšem nevzdáváme! Znám můj tým, Yamahu a Michelin, že do všeho dají 100%, a že ve všech zbývajících závodech budeme tvrdě bojovat. Loňské Brno byl začátek obratu v šampionátu, doufám, že letos tomu bude stejně."
Valentino Rossi: statistické informace