Vláda odsouhlasila dotaci pro loňskou GP, ta letošní má zelenou

Na programu středečního zasedání vlády České republiky ministři znovu projednali třicetimilionovou dotaci pro brněnskou Grand Prix, kterou navrhl ministr školství‚ mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Tuto otázku už měli projednat před týdnem, ale vláda si vyžádala dodatečné podklady od Jihomoravského kraje, Automotodromu Brno a promotéra Dorny. Výsledkem je schválení podpory pro Mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix České republiky v Brně, třebaže ne všichni ministři s tímto návrhem souhlasili.

Vláda odsouhlasila dotaci pro loňskou GP, ta letošní má zelenou
Třicetimilionovou dotaci pro část zalistovacího poplatku promotérské společnosti Dorna za rok 2014, vláda České republiky schválila v polovině loňského roku, ale vzhledem k tomu, že byla antimonopolním úřadem upozorněna na možnou kolizi s nařízením Evropské komise o podpoře pro nezisková sportovní zařízení od ústředních vládních institucí, bylo její vyplacení pozastaveno.

Nebylo jasné přes koho mají Dorně peníze poslat. Ministerstvo školství nakonec dotaci pošle Jihomoravskému kraji, který měl převzít plnou zodpovědnost a splnit podmínky notifikace. K souhlasu s uvolněním peněz pro loňský závod tak došlo doslova pět minut po dvanácté.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na téma schválení třicetimilionové dotace ve středu uvedl: „Děkuji jménem Jihomoravského kraje a všech fanoušků Grand Prix České republiky koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky za dnešní rozhodnutí o poskytnutí 30 miliónů korun na uhrazení zbytku licenčního poplatku za GP ČR 2014 našemu kraji.“

„Můžeme tak vyřešit problém z minulosti a znamená to výrazný krok k zachování Grand Prix ČR v roce 2015 i letech následujících. Kraj okamžitě zahájí nové kolo jednání s Dorna Sports o budoucnosti Grand Prix České republiky a bude své kroky koordinovat s vládou, městem Brnem i Automotodromem Brno.“


Nyní je jasné, že jakmile budou peníze na účtu Dorny, zmizí riziko, že by se v Brně nejelo dokonce už letos, protože toto riziko tu skutečně existovalo. „Tím, že není loňský rok doplacen, porušujeme smlouvu s Dornou. Teoreticky by nám mohli závod vypovědět. Jakmile kraj peníze převede, toto riziko padne,“ vysvětlil na přímý dotaz webu Motorkaři.cz mluvčí Masarykova okruhu Jiří Smetana. „Pokud tedy někdo váhal, jestli riskovat nákup vstupenek na nejistou akci, může být od včerejška v klidu. Mimochodem do dnešní půlnoci ještě platí ty nejvýhodnější ceny.“
Podle Smetany se zároveň okruhu uvolní ruce pro jednání o dalších ročnících včetně toho letošního. Ten sice má peníze přislíbeny od státu, Jihomoravského kraje i města Brna, není ale jasné, jakým způsobem by se měly dostat k Dorně. Jiný systém totiž bude vázaný až na novou smlouvu s promotérem, která bude platit od roku 2016. „Vláda pověřila pana ministra Chládka a paní ministryni Šlechtovou, aby navrhli systém, jak by dotace mohla být vypořádána v budoucnu – tedy v roce 2015 a případně i v dalších letech. Návrh by měl být hotový do konce února,“ dodal mluvčí brněnského okruhu.

Velká cena v Brně 2014 je nyní dořešena, teď je na řadě letošní ročník a co bude následovat po roku 2015 je zatím s otazníkem. O pořadatelství pro rok 2016 usiluje Jihomoravský kraj, který má na organizaci závodu zájem spolupracovat s Autoklubem České republiky. Rovněž je třeba akceptovat fakt, že od roku 2016 je v kalendáři mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix na rakouském A1 Ringu, který ovládá jeden z nejsilnějších hráčů v paddocku MotoGP – Red Bull v čele s Dietrichem Mateschitzem.

Brno by údajně nemělo být závodem u našich jižních sousedů přímo ohrožené, ale na tomto příkladu můžeme jasně vidět, že v očích promotéra je to ideální pojistka pro případ, že bychom se v České republice na podpoře velké ceny nedohodli. Jak se říká, všichni jsme nahraditelní, třebaže to může bolet.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.50
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist