Vítězní Američané v MotoGP

Před premiérovým závodem mistrovství světa silničních motocyklů na legendárním okruhu Indianapolis rozhodně nebude na škodu si zavzpomínat na legendární Američany ve světě Grand Prix.

Vítězní Američané v MotoGP
Spojené státy americké jsou třetím nejúspěšnějším národem v mistrovství světa silničních motocyklů, když jezdci z této země dosáhli patnácti titulů mistra světa. Pouze Italové s osmnácti a Britové se sedmnácti tituly jsou úspěšnější. Američané jsou ale nejúspěšnějšími v posledních třiceti letech, protože všechny své tituly nasbírali od roku 1978. Například Italové v tomto období získali sedm titulů.
Prvním amíkem,který získal vítězství ve třídě 500 ccm byl Pat Hennen, jenž vyhrál v roce 1976 finskou Grand Prix. V té sezóně dokázal zvítězit v dalších dvou závodech a obsadil celkově třetí místo v letech 1976 a 1977. O rok později bohužel svoji slibnou kariéru pro zranění ukončil.


Dominanci amerických jezdců v tomto seriálu však zahájil až Kenny Roberts, který v roce 1978 pro USA získal první titul ve třídě do 500 ccm. "King Kenny“ svoji kariéru začínal v dirt tracku a styl, kdy zatáčky projížděl kontrolovaným smykem byl na silničních okruzích do této doby naprosto nevídaný. Roberts poté získal tituly i v letech 1979 a také v roce 1980, kdy porazil dalšího krajana Randyho Mamolu o 15 bodů. V letech 1981 – 1983 skončil na třetím, čtvrtém a druhém místě. Poté se začal věnovat manažérské práci. Rok 1982 je spojen se jménem Freddieho Spencera. V tomto roce jako dvacetiletý dokázal zvítězit v Grand Prix ve Spa-Francorchamps a stal se tak nejmladším vítězem v královské kubatuře. První titul „Fast Freddy“ získal v roce 1983, kdy na prvních čtyřech místech celkového pořadí byli jen Američané: 1. Spencer, 2. Roberts, 3. Mamola, 4. Lawson. V tomto roce také začala naprostá převaha amerických jezdců, kteří v letech 1983 – 1993 získali deset titulů z jedenácti možných. Jejich hegemonii narušil pouze v roce 1987 Australan Wayne Gardner. Eddie Lawson získal první ze svých čtyřech titulů v roce 1984, zatímco Mamola skončil opět druhý a na Spencera zbylo čtvrté místo v konečném pořadí. Spencer se vrací zpět nahoru v roce 1985, kdy porazil Lawsona o osm bodů. Spencer také získává double, když vyhrál jak titul v 500 ccm tak i ve 250 ccm. Stává se prvním jezdcem, jemuž se toto podařilo. Lawson získal svůj druhý titul v roce 1986 a podařilo se mu zvítězil i v letech 1988 a 1989. V tomto roce porazil o 17,5 bodu další legendu Wayna Raineyho, který dominoval v letech 1990 – 1992. V roce 1993 bohužel svoji kariéru byl nucen ukončit po těžkém zranění z Misana, které jej upoutalo na invalidní vozík. O této epoše se hovoří jako o nejkvalitnější v třídě půllitrů. O vítězství se tahali amíci Rainey, Schwantz, Mamola, Lawson, nebo Kocinski s Australany Waynem Gardnerem nebo Mickem Doohanem.

Takhle se spolu mazali Kevin s Waynem.

         


V roce 1990 získal titul ve dvěstěpadesátkách John Kocinski. Sezónu 1993 opanoval Kevin Schwantz, legenda, ktera mnohým učarovala svým stylem, nasazením a charizmatem.


V roce 2000 získal titul syn jednoho ze zmíněných průkopníků a to Kenny Roberts mladší. Dosud posledním Američanem, který získal titul v královské kubatuře, je Nicky Hayden, který v roce 2006 zvítězil v kategorii MotoGP. V roce 2007 skončil John Hopkins čtvrtý, Colin Edwards osmý a Nicky Hayden devátý. Letos se jezdcům ze zámoří nijak zvlášť nedaří a provází je vleklá zranění (Hopkins a Hayden). Nejlépe si zatím vede Colin Edwards, který je na sedmém místě, Nicky Hayden je jedenáctý, John Hopkins sedmnáctý a do bojů na divoké karty zasáhli i další dva Američané a to Ben Spies a Jamie Hacking.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist