V den narozenin čeká na Lorenza jeho 200.Grand Prix

Španěl Jorge Lorenzo v den závodu Velké ceny Španělska slaví sedmadvacet let a zároveň nastoupí na start své dvousté Grand Prix kariéry jezdce mistrovství světa silničních motocyklů, kterou odstartoval v roce 2002 závodem právě na okruhu v Jerez de la Frontera.

V den narozenin čeká na Lorenza jeho 200.Grand Prix
Kariéru jezdce seriálu Grand Prix zahájil Jorge Lorenzo v roce 2002 závodem v třídě do 125ccm na dráze jihošpanělského Jerezu, kde byli jeho soupeři Lucio Cecchinelli, dnes šéf LCR Hondy nebo Gino Borsoi z vedení Aspar týmu. Byl také Maďar Gábor Talmáczi a dvojice českých závodníků Jakub Smrž a Jaroslav Huleš. Španěl nemohl nastoupit do úvodního dne příprav, protože patnáct slavil až v den kvalifikace. Lorenzo je tak nejmladší jezdec, který nastoupil do závodu Grand Prix.
První umístění na stupních vítězů a zároveň první vítězství v seriálu Grand Prix Jorge Lorenzo vybojoval v roce 2003, když na dráze brazilského okruhu Nelsona Piqueta porazil Casey Stonera a Alexe De Angelise. Ve stejném roce zaznamenal na okruhu Le Mans poprvé start z první řady (tehdy celkem čtyři jezdci v jedné řadě), když se do závodu Velké ceny Francie kvalifikoval jako třetí a z pole position poprvé startoval koncem sezony 2003 v Malajsii.

Svůj první titul mistra světa získal Jorge Lorenzo v roce 2006, když závodil v třídě do 250ccm a o rok později byl úspěšný při jeho obhajobě. V pozici dvojnásobného mistra světa přestoupil v roce 2008 do královské kubatury, kde spojil síly s továrním týmem tří ladiček a tato spolupráce dosud přinesla dva mistrovské tituly z let 2010 a 2012.
Jorge Lorenzo slavil v posledních 199 Grand Prix celkem 52 vítězství, 113 umístění na stupních vítězů a 55 startů z pole position. Celkem závodil na šestadvaceti různých okruzích a na devatenácti z nich vybojoval alespoň jedno vítězství. Okruhem, kde Lorenzo závodil, ale dosud ani jednou nevyhrál je MotorLand Aragón (SPA), Austin (USA), Istanbul (TUR), Sachsenring (GER), Suzuka (JAP), Welkom (RSA) a Termas de Rio Hondo (ARG).

Startem do jubilejní 200. Grand Prix se stane teprve třiadvacátým jezdcem v historii motocyklového šampionátu, který docílil tohoto milníku. Navíc se stane nejmladším jezdcem v historii, který si na konto připíše 200 Grand Prix. Do této chvíle byl nejmladším jezdcem Andrea Dovizioso, který dvoustovku oslavil loni v Aragonii.
Úvod letošní sezony nemá Jorge Lorenzo vůbec jednoduchý, ale poslední závod v Argentině naznačil, že by se karta mohla začít obracet v jeho prospěch. Po nula bodech z Kataru a desátém místě z Austinu si z Argentiny Jorge Lorenzo přivez šestnáct bodů za třetí místo. Závod v Jerezu je pro Španěla velmi důležitý jednak proto, že má ten den narozeniny, je to jeho 200.Grand Prix, navíc letos poprvé před domácím publikem a je to místo, kde by moc rád letos poprvé porazil svého rivala Marca Márqueze.

Vítězství v Jerezu Jorge Lorenzo slavil skokem do místního jezera. Zopakuje to letos? Tak na to si budeme muset počkat až do neděle. Každopádně den před zahájením příprav na Velkou cenu Španělska slavnostně odhalili nový monolit v zatáčce okruhu v Jerezu, která nese Lorenzovo jméno.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist