TT Assen - pátek v Nizozemsku

MotoGP - kvalifikace

Po několika úvodních minutách kvalifikace královské kubatury začalo pršet, jezdci na nic nečekali a okamžitě zajeli do boxů. V době, kdy do konce zbývalo čtyřicet minut, byl nejrychlejší Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) s časem 1'34,286 sekundy. Druhý v pořadí Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) na krajana ztrácel osm setin a třetí Ital Andrea Dovizioso (Monster Yamaha Tech 3) kolem pěti desetin.

Začátkem poslední půlhodiny byli opět všichni jezdci litrových prototypů na dráze. Nicméně za dalších patnáct minut začalo znovu pršet a během této krátké doby došlo jen k jediné změně na předních příčkách, když se Ben Spies (Yamaha Factory Racing) časem 1'34,656 sekundy posunul na třetí místo za svého týmového kolegu Lorenza. Casey Stoner (Repsol Honda Team) byl až devátý a dle intenzity deště to nevypadalo na nějaké další zlepšení.

Jenže šest minut před koncem kvalifikace přestalo pršet. Jezdci vyrazili zpátky na dráhu pro maximálně tři rychlá a možná rozhodující kola. Závěr byl skutečně parádní. Casey Stoner vystřelil z deváté pozice na pátou a v dalším rychlém kole se časem 1'33,713 sekundy posunul do vedení. Dani Pedrosa byl s časem 1'33,828 sekundy druhý a přes veškerou snahu se Jorge Lorenzovi nepodařilo zajet lépe než třetí čas se ztrátou 0,288 sekundy na vedoucího Stonera. Jezdec tovární Yamahy měl v závěru velké štěstí, protože Stefan Bradl (LCR Honda) zajel super kolo, když mu do první řady scházelo jen 0,034 sekundy. Pro německého závodníka nejlepší kvalifikační výsledek v MotoGP. Pátý čas zajel Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3) a druhou řadu uzavírá šestý Ben Spies.

Nejlepším jezdcem z kategorie CRT je dvanáctý Randy De Puniet (Power Electronics Aspar), Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) kvalifikaci na TT Assenu dokončil na sedmnáctém místě. V závěru havaroval Álvaro Bautista (San Carlo Honda Gresini), kterému na startu sobotního závodu patří osmá pozice ve třetí řadě.