TT Assen – čtvrteční tréninky

Už ve čtvrtek zahájili jezdci a týmy motocyklového mistrovství světa přípravu na sobotní závody osmého kola seriálu Grand Prix v Assenu. Z českých závodníků je v Holandsku dvojice Moto3 Jakub Kornfeil a Karel Hanika s třináctým a osmnáctým časem v pořadí. V prestižní MotoGP hájí české barvy Karel Abraham a ten je po dvojici tréninkových jízd osmnáctý.

Moto3 – 1.volný trénink

V polovině úvodního tréninku vedl tabulku časů Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) s kolem za 1´44,275 sekundy. Druhý byl jezdec Mahindry Miguel Oliveira (Mahindra Racing), jehož ztráta představovala jen devět tisícin. Třetí Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) ztrácel osmadvacet tisícin a čtvrtý Efrén Vázquez (SaxoPrint-RTG) sedmašedesát tisícin. Tomu se tedy říká vyrovnané pole. Z českých závodníků byl Jakub Kornfeil (Team Calvo) s časem1´45,776 sekundy devatenáctý, dvacátý Karel Hanika ztrácel na Kornfeila jen jednu tisícinu.

První trénink vyhrál Jack Miller (Red Bull KTM Ajo) s časem 1´42,865 sekundy, který zajel až v posledním rychlém kole a překonal tím zároveň rekord okuhu. Druhý čas v pořadí nastavil Isaac Viňales (Team Calvo), třetí byl Efrén Vázquez, který už ztrácel něco přes půl sekundy. Karel Hanika v závěru tréninku figuroval na třetí pozici, ale nakonec skončil dvanáctý s časem 1´44,159 sekundy. Jakub Kornfeil se naopak pohyboval kolem dvacátého místa a až v samotném závěru zajel čtrnáctý čas 1´44,360 sekundy.

Do závodního víkendu nastoupili dva jezdci na divokou kartu. Tím prvním je Jasper Iwema (KRP Abbink Racing), který je českým fanouškům důvěrně znám ze svého působení v mistrovství světa, kde byl jednu dobu týmovým kolegou Jakuba Kornfeila, ale také závodil v barvách české stáje Moto FGR. Holanďan v současné době závodí ve španělském seriálu CEV a po prvním tréninku na TT Assen mu patří parádní deváté místo s časem 1´44,003 sekundy.

Druhým jezdcem na divokou kartu je Thomas van Leeuwen (71Workx.com Racing Team), jenž má k dispozici stroj Kalex KTM. První trénink Holanďan dokončil na třiatřicáté pozici se ztrátou 3,9 sekundy na Millera.