Trocha cisel po Jerezu a Estorilu

Nejen pro milovniky statistik a ciselnych prehledu Grand Prix je urceno nasledujici cteni.

Honda je uz v Grand Prix 46 let
Behem 46 let v kolotoci Grand Prix vyhral japonsky gigant celkem 589 zavodu Grand Prix a ziskal 44 mistrovskych titulu.
Valentino Rossi a jeho obdivuhodna bilance
Zavodni kariera Valentina Rossiho je plna ruznych rekordu a neuveritelnych statistik. Tak napriklad v Estorilu vyhral v letech 2001 – 2004. V nejsilnejsi kubature zajel potom behem 82 zavodu 26x Pole – Position, a 43x vyhral. Pritom vyhral 5x po sobe uvodni zavod sezony (to se doposud podarilo pouze Giaccomu Agostinimu). Jako prvni pilot na Yamaze (od doby Lawsona) dokazal vyhrat ctyri zavody po sobe. A k tomu vsemu zajel 32 rekordnich okruhu v zavodech MotoGP.
A jeste jednou Valentino Rossi
Tento Ital vyhral v Jerezu uz petkrat a to vzdy na peti ruznych motocyklech: Aprilia 125, Aprilia 250, Honda 500, Honda RC211V a Yamaha M1.
Take Daniel Pedrosa stavi rekordni hranice
Po padu v Jerezu 2004 dojel uradujici mistr sveta kubatury 250 ccm, Daniel Pedrosa, 16x po sobe mezi prvnimi ctyrmi do cile zavodu.
Ale i jeho velky souper Sebastian Porto si udrzuje velmi dobrou bilanci
Behem poslednich 18-ti zavodu startoval argentinsky jezdec Sebastian Porto celkem 17x z prvni rady. Nepodarilo se mu to pouze vloni v japonskem Motegi.
A taky “rekord”
Tovarni jezdec Yamahy a novacek ve tride MotoGP, Toni Elias, spadl behem 4 treninku v Estorilu celkem 4x.
Casy se riti neuveritelne smerem dolu
Za ctyri roky se Pole – Position rekord kubatury MotoGP v Jerezu, posunul o 3,1 sekundy, v Estorilu je potom rozdil ve stejnem casovem obdobi 2,8 vteriny. A celkovy cas zavodu se v Jerezu zlepsil od roku 2003 o neuveritelnych 91,97 vteriny.
Naposled Arnaud Vincent
Uz 40 zavodu nedokazal zadny pilot nejslabsi kubatury vyhrat dva zavody po sobe. Naposled se to podarilo Francouzi Arnaudovi Vincentovi v roce 2002, tehdy vyhral jak Donnington, tak i nasledujici Sachsenring.
Cervena = 700 dolaru
American Nicky Hayden musel zaplatit v Estorilu 700 dolaru pokutu, nebot vyjel z paddocku na zavodni trat v okamziku, kdyz svitilo cervene svetlo.
Zacarovany Jerez Caseyho Stonera
Cerstvy portugalsky vitez Casey Stoner nema na Jerez ty nejlepsi vzpominky, ba prave naopak. Vloni zde spadl, kdyz si jel se strojem KTM 125 pro jiste vitezstvi. Behem trech testu v letosni zime upadl na teto trati celkem 7x a aby nezustal teto “tradici” nic dluzen, tak zde spadl behem zavodu ze treti pozice.