Třetí pódium získala Ducati v mokrých podmínkách

Naposledy byl v Aragonii Cal Crutchlow třetí a Ducati tím zajistil jejich letos třetí umístění na stupních vítězů. Došlo k tomu v závodě, který byl před startem deklarován jako suchý, ale v jeho průběhu nastala změna povětrnostních podmínek, takže Brit projel cílem třetí na mokré dráze.

Třetí pódium získala Ducati v mokrých podmínkách
Pro italského výrobce ve specifikaci Tovární je tento "drobný" detail velmi důležitý, protože počet umístění na stupních vítězů dosažených v závodu za suchých podmínek má přímý vliv na možnost čerpat z výhod kategorie Open a nekončí posledním závodem roku 2014, ale pokračuje také v nadcházející sezoně.

V kategorii Tovární, výrobce který v roce 2013 nedosáhl vítězství v závodu královské kubatury vyhlášeném jako suchý, má za určitých podmínek možnost těžit z výhod kategorie Open, což jsou měkčí směsi pneumatik, 24 litrů paliva a 12 motorů na sezonu. Do této kategorie spadá Ducati, protože ta závod loni nevyhrála a týká se to také všech ostatních výrobců, kteří do MotoGP teprve přijdou.
Výhoda vyššího množství paliva a měkčího obutí může být omezena na základě dosažených výsledků v suchých podmínkách. Ducati má letos jedno umístění na stupních vítězů v suchých podmínkách Velké ceny Texasu a jedno pódium v TT Assen, kde se naopak jednalo o mokré podmínky. V obou případech získal pozice na stupních vítězů Andrea Dovizioso. Pozice na stupních vítězů Cala Crutchlowa v Aragonii bylo dosaženo za mokrých podmínek, ale závod byl při startu deklarován jako suchý.

Na toto téma dnes hovořil v Japonsku Ředitel závodu světového šampionátu MotoGP Mike Webb, který mimo jiné uvedl, že pravidlo o čerpání výhod kategorie Open platí pro každého výrobce, který v roce 2013 nevyhrál závod královské kubatury za suchých podmínek, včetně nově příchozích, takže nejen Ducati.
„Dohoda, které bylo dosaženo v rámci výhod, které mají co se týče pneumatik, paliva a počtu motorů je každopádně mírně rozdílná. Aby zmizel nárok na extra-měkké pneumatiky, museli by dosáhnout tří vítězství v suchých podmínkách. U paliva by došlo ke snížení z 24 litrů na 22 litrů v případě, že jeden závod vyhrají, nebo získají dvě druhá místa nebo troje umístění na stupních vítězů a to mluvíme o každém jezdci, který jede pro Ducati, takže jakmile dojde k dosažení celkového úhrnu, při jakékoliv kombinaci jezdců, pak Ducati o tuto výhodu přijde.“


K výsledku Cala Crutchlowa v Aragonii, Mike Webb dále potvrdil, že pódiového umístění bylo dosaženo za mokrých podmínek: „Ducati dosáhla jen jediného umístění na stupních vítězů v suchých podmínkách a to bylo v Texasu. Před startem vyhlásím závod mokrý nebo suchý, protože to ovlivní, jak týmy nastaví své motorky a zda budou schopny použít náhradní motocykl nebo ne. Když se podmínky během závodu MotoGP mění, vyvěšením bílé vlajky jim můžu říct, že se podmínky změnily, což se teď stalo v Aragonii a oni mají povoleno použít náhradní motorku.“
„Pravidla ohledně výhod v rámci pneumatik, paliva a tak dále pro Ducati a ostatní výrobce hovoří, že platí pro výsledky, kterých bylo dosaženo pouze za suchých podmínek. Takže to je trošku jiné u závodu, který byl před startem vyhlášen jako suchý. Pozic na stupních vítězů v Aragonii rozhodně nebylo dosaženo za suchých podmínek.“


Co se týče omezení limitu motorových jednotek, tak v tomto případě má výrobce, který v roce 2013 nezískal vítězství v suchých podmínkách celkem dvanáct motorů na sezonu a tato úleva jim zůstane až do konce roku 2015 bez ohledu na to, kolik získají umístění na stupních vítězů za suchých podmínek.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist