Tom v Japonsku odstartuje ze 7. místa

Do odpolední kvalifikace vyjel Thomas jako první a okamžitě se snažil vylepšit svůj dosavadní čas i umístění. V jeho 4. kole se mu to podařilo a poskočil na 7. místo.

Minulý víkend ještě Tom navštívil Prahu, kde byl hostem firmy ELIT a v úterý spolu s týmem odletěl na 12. GP letošní sezóny do japonského Motegi. Zde panuje slunečné a velmi teplé počasí, odpolední teploty dosahují přes 30 stupňů a teplota trati přes 40.
Thomas hned v prvním volném tréninku obsadil skvělé 2. místo, když zaostal jen za Finem Kalliem. V první kvalifikaci se mu ale nevedlo podle představ a obsadil až 10. pozici, když nedokázal zopakovat svůj ranní čas. Tom oproti nejrychlejším pilotům ztrácel především ve třetím úseku trati.
Pro dnešní den byly provedeny některé změny v nastavení motocyklu, které se pozitivně projevily hned ve volném tréninku a Tom zlepšil svůj včerejší kvalifikační čas o 1 vteřinu. Do odpolední kvalifikace vyjel Thomas jako první a okamžitě se snažil vylepšit svůj dosavadní čas i umístění. V jeho 4. kole se mu to podařilo a poskočil na 7. místo. V posledních 2 kolech pak Tom ještě výrazněji zrychlil a v tom úplně posledním zajel svůj nejlepší čas 1’59,363. Vzhledem ke zlepšením ostatních pilotů to však neznamenalo posun vpřed, ale jen obhájení 7. pořadí. Kvalifikaci vyhrál suverénně Talmacsi, druhý byl Koyama, který v posledních dvou kolech dosáhl svých nejrychlejších časů jízdou za naším pilotem. Thomasův zatím největší soupeř v boji o titul mistra světa, Mika Kallio, těsně před koncem kvalifikace upadl a odstartuje do zítřejšího závodu ze 6. místa.
Thomas Lüthi:
„Potvrdilo se, že souboj o titul mistra světa se ještě zdaleka nezúžil na mně a Miku, jak by se po posledních závodech mohlo zdát. Ve skvělém světle se představil Talmacsi, rychlé byly také Aprilie. Svou 7. startovní pozici nepovažuji jako velký handicap pro závod, vše je otevřené a budu bojovat o co největší bodový zisk a udržení průběžného celkového vedení.“