Test MotoGP – úterý

Druhý den testování královské kubatury na okruhu ve Valencii znovu provázelo krásné slunečné počasí. Jezdci a týmy dnes testovali od deseti hodin a s úterním programem zkoušek skončili v pět odpoledne. Nejrychlejším jezdcem druhého dne testování byl úřadující mistr světa Marc Márquez z Repsol Hondy.

V úterý zahájil přípravu na nový ročník také tým tovární Hondy v čele s Marcem Márquezem, který v sedle nové specifikace RC213V zajel sedmasedmdesát kol, což byl druhý nejvyšší počet najetých kilometrů. Márquez vylepšil svůj nejlepší čas dvě kola před koncem, když zajel 1´30,536 sekundy. Během dne měl dvacetiletý Španěl namále v šesté zatáčce, kde už skoro ležel na zemi, ale loktem a kolenem stačil pád na poslední chvíli odvrátit.

Druhé nejrychlejší kolo 1´30,768 sekundy zajel Jorge Lorenzo z tovární Yamahy také až v závěru testu a ztrátu na Márqueze tím snížil na rozdíl necelých tří desetin. O čtyři desetiny pomalejší byl druhý jezdec Repsol Hondy Dani Pedrosa, jenž najel celkem sedmdesát kol a stejně jako jeho tři kolegové nastavil svůj nejlepší čas dne v sedle motocyklu ve verzi 2014. První pětici nejrychlejších uzavřela dvojice jezdců Hondy čtvrtý Stefan Bradl z LCR Hondy a pátý Álvaro Bautista z týmu GO&FUN Honda Gresini.
Šestým v pořadí a druhým nejrychlejším jezdcem Yamahy byl v úterním testu Bradley Smith z týmu Monster Yamaha Tech 3. Britský závodník testoval podvozek M1 verze 2014 s motorem specifikace 2013 a na Márqueze ztratil necelých devět desetin. Jak uvedl jeho šéf týmu Herve Poncharal, cílem Smithe je v příštím roce po výsledkové stránce zastoupit odchozího Cala Crutchlowa.

Sedmým časem skončil druhý den testování pro Valentina Rossiho z tovární stáje Yamahy, který nově spolupracuje s šéftechnikem Silvanem Galbuserem a oba se budou poslední den testu snažit zapracovat na rychlosti, protože během dnešního dne k žádnému zlepšení nedošlo, alespoň co se týče srovnání s pondělním časem na kolo.
U Ducati byl nejrychlejším jezdcem dne člen jejich tovární stáje Andrea Dovizioso s osmým časem 1´31,661 sekundy. Italův nový týmový kolega Cal Crutchlow byl o něco pomalejší než v pondělí a jeho dnešní maximum na kolo bylo 1´32,114 sekundy, což byl o 1,578 sekundy pomalejší čas než jaký zajel Marc Márquez. Andrea Iannone z Pramac Racingu byl v sedle Desmosedici GP13 desátý nejrychlejší a jeho týmový kolega z Kolumbie Yonny Hernandez čtrnáctý.

U Monster Tech 3 jsou spokojení s dosavadním výkonem Pola Espargara, který dnes najel sedmdesát dva kol s devátým nejrychlejším časem. Na dráze byl poprvé Nicky Hayden, který u stáje Power Electronics testoval produkční Hondu RCV1000R s třináctým časem dne, který byl o téměř půl sekundy rychlejší než zajel v pondělí jeho týmový kolega Hiroshi Aoyama.
První den testování s FTR Yamaha mají za sebou jezdci Forward Racingu Aleix Espargaró a Colin Edwards. Oba zajeli v pořadí patnáctý a šestnáctý čas se ztrátou na Márqueze kole dvou a půl sekundy. U britské stáje Paul Bird Motorsport testovala dvojice Michael Laverty a Randy De Puniet. Francouz bojuje o místo v roce 2014 a dnes si v sedmatřiceti kolech zajel pro osmnáctý čas. Scotta Reddinga omezuje zranění, takže v úterý zajel jen třiadvacet kol s dvacátým časem 1´34,618 sekundy.

Test týmů královské kubatury v Valencii pokračuje ve středu 13.listopadu třetím závěrečným dnem.

Martin BAUER - Remus Racing Team

Přípravu na sezonu 2014 v úterý zahájil nový mistr světa Marc Márquez, jenž testuje novou specifikaci Hondy RC213V a je prozatím na špici výsledkové tabulky. Dani Perosa je rovněž zpátky na dráze a také on dnes testuje nový model litrového prototypu.

Tovární jezdec Yamahy Jorge Lorenzo je společně s Marcem Márquezem zatím jediný s časem pod minutu a jednatřicet sekund. Rodák z Mallorky má k dispozici M1 2014 a je viditelně při chuti. S časy do pátého místa figuruje dvojice jezdců na prototypových Hondách RC213V čtvrtý Álvaro Bautista z Gresiniho stáje a jezdec LCR Hondy Stefan Bradl. Valentino Rossi je prozatím šestý s časem o téměř sekundu pomalejším než bylo v jednu odpoledne Márquezovo maximum.

Na dráze testovali oba bratři Espargarovi. Pol Espargaró je v sedle satelitní YZR-M1 Monster Yamaha Tech 3 osmý nejrychlejší a na Márqueze ztrácí 1,4 sekundy, což v jeho případě není vůbec velká ztráta na to, že s litrovým prototypem jede teprve druhý den. Aleix Esaprgaró testuje u stáje Forward Racing a po obědě mu patřil čtrnáctý čas.

Na dráhu okruhu ve Valencii dnes poprvé vyjel Nicky Hayden, který testuje Hondu RCV1000R Aspar týmu. Dopoledne zajel Američan čas 1´33,526 sekundy, což je zhruba o půl sekundy pomalejší kolo než bylo pondělní maximum jeho týmového kolegy Hiroshi Aoyamay. Test ale končí až v pět odpoledne. To si určitě také říká Randy De Puniet, který je na zkušené u týmu Paul Bird Motorsport a dnes testuje v sedle ART GP13. Brit Scott Redding je zatím devatenáctý, ale vzhledem k jeho nedoléčenému zranění je vůbec zázrak, že ve Valencii testuje.

Z Ducati je zatím nejrychlejší devátý Andrea Iannone z Pramac Racingu. Tovární jezdec italského výrobce z Boloně Cal Crutchlow má jedenáctý čas a je zároveň poslední ve dvousekundové ztrátě na Márqueze.

Test MotoGP – Valencie, Španělsko (13:00)

1 - Marc MARQUEZ - Repsol Honda Team - 1:30.679 - 19 / 35
2 - Jorge LORENZ - Yamaha Factory Racing - 1:30.935 - +0.256 - 31 / 32
3 - Dani PEDROSA - Repsol Honda Team - 1:31.031 - +0.352 - 11 / 30
4 - Alvaro BAUTISTA - GO&FUN Honda Gresini - 1:31.208 - +0.529 - 41 / 42
5 - Stefan BRADL - LCR Honda MotoGP - 1:31.239 - +0.560 - 27 / 30
6 - Valentino ROSSI - Yamaha Factory Racing - 1:31.646 - +0.967 - 15 / 24
7 - Bradley SMITH - Monster Yamaha Tech 3 - 1:31.793 - +1.114 - 33 / 54