Test MotoGP Austrálie – den první

V pondělí zahájili jezdci továrních týmů MotoGP na okruhu Phillip Island plánovaný test pneumatik. Na australské dráze testuje pneumatiky Bridgestone pět jezdců třídy MotoGP a čtyři závodníci třídy Moto2 testují pneumatiky Dunlop.

V posledních hodinách prvního dne testování na Phillip Islandu stačili jezdci ještě své časy zlepšit a došlo na změnu v pořadí výsledkové listiny. To se ovšem netýká Jorge Lorenza (Yamaha Factory Racing), jenž po problémech v Malajsii uzavřel první den testu v Austrálii na první pozici s časem 1´29,213 sekundy. Druhý Cal Crutchlow (Ducati Team) ztrácí čtyři desetiny a třetí Valentino Rossi (Yamaha Factory Team) byl o půl sekundy pomalejší. Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) je s časem 1´29,961 sekundy čtvrtý a Ital Andrea Dovizioso (Ducati Team) je pátý a na Lorenza ztrácí 0,752 sekundy.
Z jezdců třídy Moto2 zajel nejrychleji Esteve Rabat (Marc VDS Racing), jehož pondělní maximum je na hodnotě 1´32,316 sekundy. Téměř sekundu ztrácí druhý nejrychlejší Nicolas Terol (Mapfre Aspar Team) a třetí je s časem 1´33,440 sekundy Mika Kallio (Marc VDS Racing). Fin dvě hodiny před koncem testu těžce havaroval v zatáčce číslo šest (Siberia), test zastavily červené vlajky a Kallio musel na vyšetření do zdravotního centra na okruhu Phillip Island. Poslední informace hovoří o tom, že finský závodník vyvázl z nehody bez zranění. Jeho motocykl Kalex je ale totálně zničený.

Test na Phillip Islandu pokračuje v úterý 4.března druhým dnem.

--- 15:30 hodin ---

Test v Austrálii slouží k tomu, aby výrobci pneumatik získali potřebná data k výrobě směsí, jenž budou na australské dráze schopny zvládnout kompletní délku závodů. To byl právě problém loňské Velké ceny Austrálie, kde jeli jezdci MotoGP závod s povinnou zastávkou v boxech a u Moto2 došlo kvůli problémům s pneumatikami na zkrácení závodu.

Ve dvanáct hodin místního času byl nejrychlejší Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) s časem 1´29,715 sekundy. Španěl měl odjetých osmnáct kol a náskok na druhého Valentina Rossiho (Yamaha Factory Racing) necelé čtyři desetiny.
Třicet minut po třetí hodině odpoledne Lorenzo zůstával na vedoucí pozici a jeho náskok na druhého v pořadí byl 0,246 sekundy. Druhý je tentokrát Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) s časem 1´29,961 sekundy. Třetí je v tabulce časů Andrea Doviziosovi (Ducati Team), jenž byl také posledním jezdcem s časem pod minutu a třicet sekund. Ital na Pedrosu ztrácel jen čtyři tisíciny a to začal testovat až po obědě, protože dopoledne kvůli nemoci odpočíval. Třebaže Ducati koncem února oznámila přestup do kategorie Open, na Phillip Islandu mají k dispozici stejné směsi pneumatik, jako jezdci týmů Yamahy a Hondy.

Nejrychlejším z jezdců třídy Moto2 je v této chvíli s časem 1´32,836 sekundy Esteve Rabat (Marc VDS Racing). Druhý čas 1´33,440 sekundy patří jeho týmovému kolegovi Mika Kalliovi (Marc VDS Racing). Třetí je Nicolas Terol (Mapfre Aspar Moto2) s časem 1´33,685 sekundy a čtvrtý Jordi Torres (Mapfre Aspar Moto2) s časem 1´34,000 sekundy.

První den testování končí v 17:30 hodin místního času.

Test MotoGP/ Moto2 – Phillip Island, Austrálie (15:30 hodin)