Statistiky před Grand Prix Španělska

Několik zajímavých statistických údajů týkajících se nadcházející Grand Prix Španělska, která od zítra proběhne na okruhu Jerez de la Frontera.

Statistiky před Grand Prix Španělska
Třída 125 ccm:
* Továrna Honda zvítězila v Jerezu celkem osmkrát, Aprilia zvítězila sedmkrát, naposledy čtyřikrát v řadě.
* Žádný z aktuálních jezdců třídy 125 ccm nezvítězil nikdy v Jerezu.
* Obhájce titulu Thomas Lüthi dokončil v roce 2003 závod třídy 125 ccm na dvanáctém místě, což byl jeho nejlepší výsledek na tomto okruhu. V roce 2004 totiž nedokončil závod pro havárii, v loňském roce poté pro technickou závadu, když poprvé v kariéře startoval do závodu z první řady.
* Jedinými jezdci, kteří z aktuální startovní listiny GP 125 skončili v Jerezu na pódiu, jsou Mika Kallio (vloni druhý) a Fabrizio Lai (vloni třetí).
* Druhý kvalifikační den oslaví Raffaele de Rosa svými devatenáctými narozeninami.
* Ke svému padesátému závodu v Grand Prix nastoupí Julian Simon a Fabrizio Lai.
Třída 250 ccm:
* Motocykly Aprilia zvítězily v Jerezu celkem osmkrát, Yamaha šestkrát a Honda pouze pětkrát.
* Andrea Dovizioso, který dnes slaví své dvacetiny, je po přestupu Pedrosy a Stonera nejvýše postaveným jezdcem třídy 250 ccm z loňské sezóny.
* Sebastian Porto pojede v Jerezu již jedenáctý závod, prozatím zde získal pouze jedno pódium (2. místo v roce 2005)
* Jorge Lorenzo skončil v loňském závodě na šestém místě, což byla jeho nejlepší pozice z jeho dosavadních čtyřech startů v Jerezu.
* Marco Simoncelli je jediným jezdcem třídy 250 ccm, který dokázal zvítězit v Jerezu v závodě i kvalifikaci. Simonceli se radoval ve třídě 125 ccm během dvou posledních let, vždy po vítězství v kvalifikacích.
Třída MotoGP:
* Motocykly Honda zvítězily v Jerezu celkem patnáctkrát, Yamaha a Suzuki pouze dvakrát.
* Vítězství Kennyho Robertse jr. V roce 2000 bylo v Jerezu od roku 1994 jediným pódiem pro stroj Suzuki.
* Pokud Valentino Rossi zvítězí v Jerezu, stane se nejúspěšnějším jezdcem nejsilnější třídy na tomto okruhu. Na jeho kontě by tak bylo pět vítězství, tedy o jedno více než má Mick Doohan.
* Podium Marca Melandriho v loňském roce, bylo pro tohoto jezdce jediným bodovaným umístěným z jeho tří startů na tomto okruhu v nejprestižnější třídě (v roce 2003 dokončil závod na 17. místě, v roce 2004 havaroval a závod nedokončil).
* Melandri vyhrál poslední dva závody roku 2005, pokud tedy zvítězí i v Jerezu, stane kromě Valentina Rossiho dalším jezdcem, který dokázal zvítězit v nejprestižnější třídě třikrát v řadě. Kromě Rossiho to byl naposledy Alex Crivilleho, který v roce 1999 zvítězil čtyřikrát v řadě.
* Nicky Hayden v roce 2003 a 2005 v závodě MotoGP havaroval, jeho páté místo z roku 2004 je tak zároveň i jeho nejlepším výsledkem na tomto okruhu.
* Pokud Hayden dokončí závod MotoGP do třetího místa, bude to jeho páté pódium v jedné řadě (čtyři poslední závody v roce 2005 dokončil Hayden vždy na pódiové pozici).
* Colin Edwards skončil na bodovaných místech v každém závodě od jeho druhé pozice v Kataru roku 2004. Je to tedy již 21 bodovaných pozic v jedné řadě. Edwardsovo nejlepší umístění v Jerezu bylo sedmé místo v roce 2004.
* Vítěz závodu třídy 250 ccm z roku 1998 Loris Capirossi, startoval v nejprestižnější třídě v Jerezu již osmkrát s nejlepším výsledkem – čtvrté místo z roků 1996 a 2002. V roce 2003 havaroval poté, co pro stroj Ducati získal první vítězství v kvalifikaci.
* Sete Gibernau v posledních dvou letech skončil v Jerezu vždy na pódiu. V roce 2004 zvítězil, vloni byl druhý poté, co o vítězství bojoval až do poslední zatáčky. Gibernau ovšem na pódiu neskončil v posledních sedmy závodech loňské sezóny.
* Carlos Checa zaznamenal při svých deseti startech v nejsilnější třídě na okruhu Jerez nejlepší výsledek v roce 2000, kdy dojel na druhém místě. Celkem třikrát dokázal Checa zvítězit v kvalifikaci, z toho jednou v Jerezu (1998).
* Páté místo Shinyi Nakana v loňské Grand Prix Španělska bylo jeho nejlepším výsledkem v roce 2005.
* Nejlepším výsledkem Makoto Tamady v Jerezu bylo jeho šesté místo v roce 2003, což byl jeho teprve třetí závod v MotoGP.
* Toni Elías oslaví v den závodu 23. narozeniny. V roce 2005 chyběl Elías pro zranění ve třech závodech, po svém návratu do MotoGP pak získal celkem deset bodovaných pozic v řadě. Pokud bude bodovat i v Jerezu, prodlouží svou šňůru na jedenáct zářezů.
* Sedmé místo Johna Hopkinse z roku 2003 bylo jeho nejlepším výsledkem sezóny 2003, což pro něj byla premiérová sezóna v sedle tovární Suzuki.
* Daniel Pedrosa startoval v nižších třídách v Jerezu již pětkrát, jeho jediné pódium z tohoto okruhu je však pouze loňské vítězství ve třídě 250 ccm.
* Randy de Puniet byl v Jerezu dvakrát na pódiu třídy 250 ccm, druhý v roce 2004 a třetí v roce 2003, a to po vítězství v kvalifikaci. Vloni havaroval ze třetí pozice v době, kdy zajel nejrychlejší kolo závodu.
* Jose Luis Cardoso absolvoval svou premiéru v Jerezu již v roce 1993, kdy s motocyklem Aprilia nastoupil do závodu třídy 125 ccm.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist