Statistika před víkendem v Mugellu

Blíží se konec série závodů první poloviny sezony 2012. Italské Mugello přivítá devátý podnik motocyklového šampionátu, což pro jezdce MotoGP znamená přesně polovinu sezony a pro jezdce nižších kubatur Moto3 a Moto2 začátek její druhé poloviny.

Ve statistice se mimo jiné píše, že posledním jezdcem satelitního týmu, který za jednu sezonu získal minimálně troje umístění na stupních vítězů byl v roce 2007 Ital Marco Melandri. V letošním ročníku už v úvodních osmi závodech tento rekord vyrovnal jeho krajan Andrea Dovizioso a to má před sebou ještě deset závodů.

63 – vítězství Daniho Pedrosy na Sachsenrigu bylo jeho zároveň šedesátým třetím umístěním na stupních vítězů v třídě MotoGP. Španěl má nyní v královské kubatuře jen o jedno pódiové umístění méně než za celou závodní kariéru zaznamenal trojnásobný šampion 500ccm kubatury Wayne Rainey.

59 – s body za šesté místo v závodu Velké ceny Německa dosáhl jezdec kubatury Moto3 Zulfahmi Khairuddin průběžného skóre padesáti devíti bodů. Nyní je to vůbec nejvyšší počet bodů dosažený Malajcem za jednu sezonu motocyklové Grand Prix. Rekord v podobě padesáti osmi bodů držel do této chvíle Shahrol Yuzy, jenž si je na své konto připsal závoděním v třídě do 250ccm.

28 – ve středu 11.července oslavil osmadvacáté narozeniny jezdec tovární Yamahy Ben Spies. O den později, tedy ve čtvrtek 12.července, slaví stejný počet jezdec třídy Moto2 Yuki Takahashi ze stáje NGM Mobile Forward Racing.

22 – nehoda Casey Stonera v poslední zatáčce závodu na Sachsenringu, přerušila jeho šňůru dvaadvaceti Grand Prix s umístění do čtvrtého místa. Tuto sérii odstartoval po závodu v Jerezu 2011, kde tehdy nešťastně kolidoval s Valentinem Rossim a závod nedokončil.
20 – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa mají na kontě stejný počet startů z pole position. Oba vyhráli kvalifikaci MotoGP celkem dvacetkrát a jsou v tomto ohledu historicky nejlepšími Španěly.

16 – v posledních šestnácti letech stál na stupních vítězů královské kubatury v Mugellu minimálně jeden zástupce Itálie. Poslední pódium bez italského závodníka bylo v roce 1995. Loni to byl například Andrea Dovizioso, v roce 1996 Luca Cadalora.

16 – vítězství Daniho Pedrosy na Sachsenrigu je jeho šestnáctým triumfem v královské MotoGP. Nyní má o jedno vítězství víc než jeho krajan Alex Crivillé. Jorge Lorenzo je s jednadvaceti vítězstvími jediným Španělem, který slavil první místo víckrát než Pedrosa.

14,996 sekundy – toto je náskok Daniho Pedrosy v cíli závodu Velké ceny Německa, který minulou neděli vyhrál. V éře čtyřtaktních prototypů MotoGP je na suchém povrchu celkově druhý nejvyšší. Ten vůbec nejvyšší rozestup mezi prvním a druhým jezdcem v cíli závodu MotoGP pochází z České republiky, protože v Brně roku 2008 nadělil Valentino Rossi druhému Tonimu Elíasovi celkem 15,004 sekundy.

5 – pouze pět jezdců dokázalo v posledních osmi úvodních závodech sezony bodovat - Dani Pedrosa, Cal Crutchlow, Valentino Rossi, Nicky Hayden a Hector Barberá

3 – v německém Sachsenringu byl Andrea Dovizioso na stupních vítězů letos už potřetí. Poslední jezdec satelitní stáje, který zaznamenal troje pódia za sezonu, byl v roce 2007 Marco Melandri.